Apel do Banku ING podczas Walnego Zebrania Akcjonariuszy: skończcie z finansowaniem węgla
Przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych wzięli udział w Walnym Zebraniu Akcjonariuszy Banku ING, które odbyło się 8 maja 2017 roku, by wezwać bank do uszczelnienia jego polityki klimatycznej i zaprzestania finansowania spółek, które planują nowe projekty oparte na węglu.
W 2015 roku holenderski bank ING ogłosił, że kończy z finansowaniem nowych kopalni i elektrowni węglowych oraz nowych klientów, których przychody w ponad 50% pochodzą ze sprzedaży węgla i/lub energii wyprodukowanej w efekcie jego spalania. Polityka ta ma jednak poważną lukę: zakłada kontynuację współpracy ze starymi klientami oraz umożliwia wspieranie węglowych spółek w sposób pośredni – poprzez udzielanie im kredytów i gwarantowanie obligacji.
ING finansuje spółki węglowe między innymi w Polsce oraz Turcji. W Indonezji bank nie zrezygnował jeszcze z finansowania projektowego. ING Bank Śląski udziela finansowania m.in. polskim spółkom PGE i ENEA. ENEA planuje wspólnie z ENERGĄ budowę elektrowni węglowej Ostrołęka C o mocy 1000 MW. Działania PGE budzą szczególny niepokój: spółka buduje ponad 2000 MWe nowych mocy węglowych oraz dąży do budowy 2 nowych kopalni odkrywkowych, co skutkowałoby spaleniem około 2 miliardów ton węgla brunatnego, uznawanego za jedno z najbrudniejszych i najbardziej emisyjnych paliw.
W kwietniu tego roku organizacje pozarządowe zwróciły się do ING Banku Śląskiego, by określić zakres stosowania polityki klimatycznej i środowiskowej Grupy ING przy ocenie transakcji finansowych przez ING Bank Śląski. W odpowiedzi Prezes ING BŚ stwierdził, że Bank nie finansuje projektów związanych z wydobyciem i spalaniem węgla w celu produkcji energii elektrycznej. Podkreślił też, że wycofywanie się z wcześniej przyjętych zobowiązań nie jest zgodne z etyką ING.
- Przykład z Polski jasno pokazuje, że polityka klimatyczna ING jest dalece niewystarczająca, gdyż dotyczy tylko nowych klientów i zakłada kontynuację współpracy z firmami węglowymi. W ten sposób ING utrzymuje status quo: umożliwia rozwijanie projektów, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzi, blokują rozwój czystej energetyki i są całkowicie sprzeczne z celem Porozumienia Paryskiego, jakim jest zatrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury dużo poniżej 2°C – komentuje Diana Maciąga, koordynatorka ds. klimatu ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
- Rok 2017 jest momentem, w którym nie ma już możliwości funkcjonowanie banków na zasadzie biznes jak zwykle. ING złamie jedno ze zobowiązań i musi wybrać które. Albo skończy finansowanie spółek węglowych poprzez wygaszenie wcześniejszych zobowiązań wobec spółek zagrażających naszej wspólnej przyszłości zgodnie z Przysięgą Paryską, którą bank podpisał w 2015 roku albo uzna, że honorowanie dawnych zobowiązań jest ważniejsze niż losy ludzi już dziś dotkniętych skutkami zmian klimatu i przyszłych pokoleń – podkreśla Kuba Gogolewski, kampanier finansowy z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Podczas WZA ING w Amsterdamie przedstawiciele organizacji wzywają ING do uszczelnienia polityki klimatycznej banku poprzez: zakończenie współpracy z dotychczasowymi klientami, których przychody w ponad 50% pochodzą ze sprzedaży węgla lub wytworzonej w efekcie jego spalania energii, określenie terminu obniżenia tego progu z 50% do 30% w przypadku nowych klientów, a także rezygnację z udzielania wsparcia finansowego i usług wszystkim spółkom, które planują budowę nowych lub rozbudowę istniejących mocy opartych na węglu kamiennym lub brunatnym.
- Zanieczyszczenia i gazy cieplarniane emitowane przez starych i nowych klientów ING są tak samo szkodliwe. W dobie postępujących zmian klimatu i problemów środowiskowych takich, jak zanieczyszczenie powietrza, banki będą musiały wielokrotnie złamać zasadę honorowania dotychczasowych zobowiązań, jeżeli te zobowiązania zagrażają realizacji globalnych umów międzynarodowych służących ochronie środowiska i naszej wspólnej przyszłości – podsumowuje Kuba Gogolewski.
Źródło: info. nadesłana