Amnesty International: Polki i Polacy nie boją się mówić, że są za prawem do aborcji
Najnowsze badania mówią jasno: według aż 80% respondentów i respondentek aborcja powinna być dostępna. Ponad 70% osób mówi o tym wprost, pozostałe obawiają się, jak zostaną odebrane. Kampania Amnesty International „1000 sposobów, aby wesprzeć prawo do aborcji” przekonuje, że zmiana zaczyna się od małych kroków: między innymi szczerych rozmów.
Z badań przeprowadzonych na początku września przez ARC Rynek i Opinia dla Amnesty International wynika, że aż 80% respondentów i respondentek opowiada się za dostępem do aborcji. Ten pogląd dominuje zwłaszcza wśród badanych powyżej 45. roku życia. Z kolei osoby w wieku 18-24 lat najczęściej popierają aborcję dostępną bez ograniczeń.
Wyniki badania potwierdzają, że aborcja przestaje być tematem tabu. Ponad 70% badanych osób deklaruje, że rozmawia i wyraża swoje zdanie na ten temat bez obaw. Co ważne, to pogląd dominujący we wszystkich grupach wiekowych, ze szczególnym wskazaniem na osoby w wieku 45-64 lat.
Mimo to, co czwarta badana osoba przyznawała, że obawia się rozmów o aborcji. Wśród przyczyn tych obaw wymieniano: lęk przed oceną, strach przed konfrontacją z osobą o odmiennych poglądach (deklarowały to zwłaszcza kobiety) oraz przed konsekwencjami społecznymi i prawnymi. Sytuację może zmienić najnowsza kampania Amnesty International.
„1000 sposobów, aby wesprzeć prawo do aborcji”
Amnesty International stoi na stanowisku, że dostęp do bezpiecznej aborcji i usług okołoaborcyjnych jest kwestią praw człowieka. Zgodnie z międzynarodowym standardem praw człowieka, każdy ma prawo do m.in. zdrowia, ochrony przed przemocą i dyskryminacją, torturami oraz innym okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniem.
"Każda osoba ma w sobie moc, by zmieniać rzeczywistość - prowadzą do tego nawet pozornie małe kroki. Wystarczy porozmawiać z przyjaciółką lub z sąsiadkami, nie obawiać się trudnych pytań czy angażować społeczność wokół siebie” - mówi Miko Czerwiński, kierownik zespołu kampanii Amnesty International.
Zrób kurs – dowiedz się więcej
Odpowiedzi na temat aborcji rozumianej jako prawo człowieka dostarcza bezpłatny kurs e-learningowy dostępny na platformie Akademia Praw Człowieka Amnesty International. W trzech modułach znajdują się informacje o prawach reprodukcyjnych i ich wpływie na inne prawa człowieka, a także podpowiedzi, jak empatycznie rozmawiać na ten temat i działać na rzecz wprowadzania zmian. Kurs znajduje się tutaj.
Zacznij działać już dziś - podpisz petycję
Czy wiesz, że w Polsce można trafić do więzienia nawet na 3 lata za pomaganie własnej córce? Podobna kara grozi za wsparcie partnerki w jej wyborach. Wizyty policji mogą także obawiać się lekarze szanujący decyzje swoich pacjentek oraz aktywistki pomagające kobietom w dostępie do podstawowej opieki medycznej. Dlatego jednym z kluczowych elementów kampanii „1000 sposobów, aby wesprzeć prawo do aborcji” jest zbieranie podpisów pod petycją kierowanej do Ministra Sprawiedliwości, w której organizacja domaga się dekryminalizacji aborcji.
Petycja znajduje się tutaj.
Kampania została przygotowana we współpracy z agencjami Starcom i Bulletproof Warsaw oraz fotografką Olgą Sokal, reżyserką Martą Mach i operatorką Małgorzatą Rabczuk.
Razem mamy moc – działajmy i pokażmy, że jest 1000 sposobów, aby wesprzeć prawo do aborcji.
Więcej informacji na: https://www.amnesty.org.pl/1000sposobow/
Źródło: Amnesty International