Amerykańscy wolontariusze remontują opuszczoną kamienicę w Bytomiu
36 pracowników organizacji Thrivent, zamiast przyjść standardowo do pracy, stawiło się w kamienicy przy Piekarskiej 40 w Bytomiu. Założyli robocze ubrania, kaski, wysłuchali instruktażu BHP i przez cztery kolejne dni pomagają w wykończeniu mieszkań dla czterech bytomskich rodzin.
W tym tygodniu obchodzony jest Światowy Dzień Mieszkalnictwa (World Habitat Day). To dobra okazja do głębszego zastanowienia się nad pogarszającą się sytuacją mieszkaniową w Polsce oraz zwrócenia uwagi na jedno z możliwych rozwiązań, jakim jest wykorzystanie i adaptacja pustostanów. Z danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wynika, że w Polsce jest ich aż 1,8 miliona.
„Musimy odwrócić ten bieg rzeczy i zamienić niszczejące pustostany w brakujące mieszkania, przede wszystkim dla tych najbardziej potrzebujących” – zaznacza Mateusz Piegza z Fundacji Habitat for Humanity Poland.
Fundacja już od kilku lat ściśle współpracuje z Urzędem Miasta Bytom. „To doskonały przykład współdziałania miasta z organizacjami pozarządowymi. Bardzo cieszą nas takie inicjatywy, bo są oparte przede wszystkim na misji społecznej i trosce o drugiego człowieka” – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. „Wykorzystujemy każdą możliwość, aby poprawić sytuację mieszkaniową w Bytomiu. Współpraca z Habitat for Humanity Poland to bez wątpienia jedna z ciekawszych form prowadzenia inwestycji mieszkaniowych, jakie realizujemy” – dodaje.
Opuszczona kamienica przy ul. Piekarskiej 40 zyskuje nowe życie
Jednym z takich budynków była do niedawna XIX-wieczna kamienica przy Piekarskiej 40, w której obecnie trwają prace remontowe. W ramach współpracy Bytomskich Mieszkań i Fundacji Habitat for Humanity Poland zostały już wykonane prace konstrukcyjne, a teraz z pomocą wolontariuszy, ruszyły prace wykończeniowe.
„W budynku wykonane zostały już prace ogólnobudowlane – w tym drenaż i posadzki w piwnicy. Obecnie trwają prace dotyczące instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz prace remontowe związane z wykańczaniem lokali” – tłumaczy Magdalena Górak, zastępczyni prezydenta Bytomia. „Zgodnie z umową remont ma się zakończyć do 31 grudnia tego roku. Zasiedlenie budynku będzie możliwe po zakończeniu wszelkich formalności związanych z odbiorem końcowym prac remontowych. Odbiór odbędzie się na początku przyszłego roku” – dodaje.
Część prac zostanie wykonana przez 36 wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych, pracowników organizacji Thrivent, którzy specjalnie przylecieli na Śląsk, żeby pomóc w remoncie.
„Wolontariat korporacyjny to jeden z filarów naszej działalności. Dzięki zaangażowaniu pracowników firm nie musimy zlecać drobnych, a kosztownych usług. Taka aktywność, z jednej strony pokazuje szeroko, z jakimi problemami borykają się ludzie, a jednocześnie pokazuje siłę wspólnoty i wspólnego działania. W realizację tego projektu zaangażowało się już wiele firm poza Thriventem np. Saint Gobain czy FEDEX” – wylicza Mateusz Piegza.
To nie jedyny projekt Fundacji Habitat for Humanity Poland realizowany we współpracy z Bytomskimi Mieszkaniami. Mamy nadzieję, że już wkrótce rozpocznie się adaptacja dwukondygnacyjnego budynku dawnej pralni położonego w Kolonii Zgorzelec na cele mieszkaniowe, gdzie kończymy etap projektowy. W budynku ma powstać sześć mieszkań, w tym trzy dla osób ze specjalnymi potrzebami. Ważnym założeniem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku, dlatego w ramach termomodernizacji obiektu fundacja planuje wewnętrzną izolację ścian budynku oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii. „Fundacja uzyskała pozwolenie na prowadzenie robót przy zabytku od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Wkrótce zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę” – tłumaczy Barbara Rak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.
O Habitat for Humanity
Habitat for Humanity to dobroczynna fundacja istniejąca w Polsce od 1992 roku. W swoich działach wspiera niezamożne osoby, które nie mają gdzie mieszkać lub mieszkają w nieodpowiednich warunkach. Często są to samotne matki, dzieci opuszczające domy dziecka lub osoby starsze, które z powodu różnych przeciwności losu znalazły się na życiowym zakręcie. Dzięki wsparciu wolontariuszy, darczyńców, partnerów biznesowych fundacja realizuje wizję świata, w którym każdy człowiek ma godne miejsce do życia. Do tej pory fundacja pomogła w Polsce ponad 10 tysiącom osób.
Źródło: Fundacja "Habitat for Humanity Poland"