Omijaj wielkie muzea i galerie, gdzie nie będzie można szpilki wetknąć. Nie odwiedzaj imprez instytucji-gigantów, gdzie pójdą wszyscy. Sprawdź, co w Noc Muzeów szykują warszawskie organizacje pozarządowe. Serwis warszawa.ngo.pl wybrał te wydarzenia, które w mieście przygotował III sektor.
CAŁY PROGRAM NOCY MUZEÓW W WARSZAWIE
Między 19.00 a 22.00 obok kolejek, jakie zwykle stoją przy wejściu do muzeów, ustawi się „konkurencyjna” równoległa kolejka, KOLEJKA DO WOLONTARIATU. To akcja Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, podczas której wolontariusze będą informować zainteresowanych o miejscach, gdzie można się zaangażować jako wolontariusz, jak znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę i opowiadać o swoich doświadczeniach związanych z wolontariatem. Warszawiacy poczęstowani zostaną także cukierkami z wróżbą wolontariacką na nadchodzący czas.
MOKOTÓW
Autobus: B
OCHOTA
ul. Tarczyńska 11/24
Veturilo: pl. Zawiszy, Autobus: A·F
Filmowy Hyde Park, czyli dialogi na nowo, 20:00 – 23:00. Co powiedzieliby bohaterowie filmów, jeżeli to układałbyś dialogi? O czym opowiedziałabyś światu z ekranu? W nocy z 18 na 19 maja odbierzemy mowę filmowym amantom, a głos oddamy Wam! To Wy będziecie na bieżąco podkładali dialogi pod obraz. Możecie wymyślać kwestie na poczekaniu albo wygłaszać swoje manifesty na dowolne tematy. Możecie mówić serio lub wręcz przeciwnie, dać się ponieść absurdowi sytuacji. Możecie mówić o wszystkim: prywatnych doświadczeniach, polityce, filozofii, sprawach globalnych i lokalnych. Mamy nadzieję na gorąca debatę. Choć wyłączymy głośniki nie będzie to niemy film!
Stowarzyszenie Artystyczne Front Sztuki
ul. 21 Pułku Piechoty Dzieci Warszawy 11/26, www.frontsztuki.blogspot.com
Veturilo: plac Zawiszy, Autobus: A·F
Noc w Kamienicy Artystycznej TA3. 19:00 – 01:30. „Wystawa malarstwa o nazwie „8 +” (prace o charakterze erotycznym) artystów związanych ze Stowarzyszeniem Artystycznym FRONT SZTUKI. Będą również otwarte pracownie malarskie w tym samym miejscu. Wydarzenie odbędzie się w Kamienicy Artystycznej TA3, ul. Tarczyńska 3. W wystawie wezmą udział artyści: Karolina Zwoniarska, Sabina Twardowska, Kama Jackowska, Maria Piątek, Jolanta Badyna, Katarzyna Saniewska, Igor Yelpatov, Tomasz Nowak, Erik Christiansen, Marta Kawecka, Edyta Jurkowska.
Fundacja Arte
ul. Walecznych 12/3, www.fundacja-arte.pl
Veturilo: plac Unii Lubelskiej, Autobus: B
Pod podszewką świata – performance Anny Pozzali. 19:00 – 00:00. Działanie artystyczne zaproponowane przez włoską artystkę Annę Pozzali łączy ludzi – symbolicznie i dosłownie – poprzez zaproszenie ich do współtworzenia tkaniny-patchworku. Tkanina będzie złożona z fragmentów pochodzących z miejsca pochodzenia uczestników spotkania: prosimy o przyniesienie własnych skrawków materiałów tak, aby stały się one częścią wspólnego dzieła! Sens tego efemerycznego wydarzenia / performance’u, polega nie tyle na jego efekcie końcowym, ile na samym procesie tworzenia. Proces szycia, bogaty w znaczenia zarówno symboliczne, jak i artystyczne – „łączenie” różnych życiorysów, kultur, estetyk, doświadczeń – zostanie potraktowany jako pretekst do dyskusji na temat wielokulturowości. Wypowiedzi gości staną się częścią filmu wieńczącego wydarzenie. Goście zostaną ponadto zaproszeni do chwilowej wymiany swoich ubrań na czas wydarzenia. Do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu tkaniny zaproszone są w szczególności cudzoziemki w rożnym wieku, ale mile widziane będą także Polki i Polacy, osoby zainteresowane projektem, młodzież i dzieci: jednym słowem wszyscy mieszkańcy Warszawy.
PRAGA POŁUDNIE
Veturilo: Dw. Wschodni (Lubelska), Autobus: D
19:00 – 01:00 Wystawa malarstwa Anny Lei Chojnackiej i fotografii artystycznej Katarzyny Kamińskiej
19:00 – 01:00 Wystawa „małe formy” Delfiny Krasickiej i malarstwa Anny Trochim
19:00 – 23:00 „70 m2” – prezentacja w pracowni Dariusza Kunowskiego
19:00 – 01:00 „Sensus” – wystawa multimedialna Doroty Łacek Gorczycy i Jarosława Sadkowskiego
19:00 – 01:00 Prezentacja pracowni artystycznej Marka, Małgorzaty i Michała Ruff. Marek Ruff – malarstwo: „Decentryzm”. Małgorzata Ruff – ceramika artystyczna – biżuteria. Michał Ruff – ceramika artystyczna
19:00 – 23:00 „Korewolucja” Marka Sobczyka; „Zwierzę pomaga człowiekowi korewoluować, ale nie do końca wiadomo, czy to się dobrze dla gatunku homo sapiens sapiens skończy”
19:00 – 01:00 „Trzy przestrzenie” Marka Sułka. To prezentacja trzech typów prac autorstwa Marka Sułka – malarstwa, obiektów i fotografii. Skupiają się one wokół tematu końca i początku.
19:00 – 01:00 „18 maj 2013” – malarstwo Tomasza Kopcewicza
19:00 – 01:00 „Współczesne oblicza maski” – Teresa Pastuszka Kowalska
19:00 – 01:00 „Interpretacje rzeźbiarskie” – Dariusz Kowalski KODAR
Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Złota Kaczka
ul. Stanisławowska 9/42, www.zlotakaczka.waw.pl
Ciepło od Złotej Kaczki! – zwiedzanie Elektrociepłowni
Żerań (I grupa). 19:00. Ciepło od Złotej Kaczki! – zwiedzanie Elektrociepłowni
Żerań (II grupa). 21:00. Niesamowite zwiedzanie Elektrociepłowni Żerań ze Złotą Kaczką!
PRAGA PÓŁNOC
ul. Brzeska 20, www.mierzwysoko.org.pl
Veturilo: Ząbkowska / Markowska, Autobus: D
Na rozpoczęcie wędrówki po Muzeach proponujemy:
18:00 – 20:00 Prezentacje zasad i kąciki gier planszowych, karcianych i nie tylko…
18:00 – 20:00 Wystawa zdjęć z zajęć w Klubie Młodzieżowym. W międzyczasie przygotowania do Korowodu ulicami Pragi (malowanie twarzy, przygotowanie kostiumów).
Stowarzyszenie Otwarte Drzwi
ul. Równa 10/3, www.otwartedrzwi.pl
Veturilo: Ząbkowska / Markowska, Autobus: D
Noc Muzeów w Świetlicy Socjoterapeutycznej
„Mały Książę”. 19:00. Koncert hip hopowy zespołu dzieci ze świetlicy. Zespół nazywa się „Hope4Street” (po polsku nadzieja dla ulicy). Nagrał już jedną płytę demo, kolejna w realizacji. Przewidziane są także inne atrakcje.
ŚRÓDMIEŚCIE
ul. Wspólna 62, www.raster.art.pl
Veturilo: Poznańska / Wilcza, Autobus: B·M
Noc Muzeów w Ufficio Primo
22:00 – 02:00 Art Yard Sale Ufficio Primo to jedno z najbardziej inspirujących i medialnych wydarzeń Nocy Muzeów. To więcej niż wystawa – w ciągu dwóch dni i jednej nocy (18 i 19 maja) pod jednym dachem spotykają się wszystkie dziedziny sztuki – grafika, ilustracja, malarstwo, fotografia, wzornictwo oraz moda, a wszystkie prezentowane prace wystawione są na sprzedaż. To wyjątkowa okazja by spotkać ponad 70 najciekawszych polskich artystów. Hasłem przewodnim III edycji targów jest „Made in Poland” – w tym roku organizatorzy skupią się na tym co najlepsze w Polsce i polskiej sztuce. Po raz kolejny targi odbędą się w jednym najbardziej prestiżowych budynków biurowych w Warszawie – Ufficio Primo, który jest tytularnym mecenasem wydarzenia.
Zeszłoroczną edycję targów odwiedziło około 22 000 gości, którzy przeznaczyli na zakup prac ponad 220 tysięcy złotych. W tym roku w Ufficio Primo obecni będą m.in. wielokrotnie nagradzani graficy – Michał Łojewski, Dominik Cymer czy Edgar Bąk; najciekawsi polscy ilustratorzy – Jan Kallwejt, Przemysław Truściński, Ola Niepsuj oraz klasycy polskiego projektowania – Mieczysław Wasilewski, Piotr Młodożeniec i Lex Drewiński.
Podczas Art Yard Sale będzie można kupić między innymi fotografie Chrisa Niedenthala, obrazy Tymka Jezierskiego i prace Magdy Antoniuk, ilustratorki rysującej dla największych domów mody i najbardziej prestiżowych magazynów na świecie – Gucci, Stella McCartney czy Vogue. Przez dwa dni w Ufficio Primo będzie można spotkać najlepszych artystów sztuki współczesnej, których prace znajdą się w Dziale Sztuki objętym opieką kuratorską Galerii Raster oraz zapoznać się z najnowszymi projektami polskich twórców m.in. z Artvolver – nową inicjatywą na polskim rynku sztuki, skupiającą najważniejsze polskie galerie i najciekawszych polskich artystów.
Art Yard Sale to wyjątkowe spotkanie – szczególna formuła targów umożliwia bezpośredni kontakt artystów i projektantów ze zwiedzającymi. Na dwa dni artyści przenoszą do Ufficio Primo niepowtarzalną atmosferę pracowni artystycznej i stają się gospodarzami jednego z najpiękniejszych budynków w stolicy. „Goście targów będą mieli unikalną okazję do poznania artystów, wymiany opinii i kupienia prac bezpośrednio od twórców. Chcemy, by sztuka żyła i bawiła w domach, a nie w galeryjnych, muzealnych i bankowych magazynach. Umożliwiamy twórcom podzielenie się swoimi pracami z szeroką publicznością.” – mówi XX.
Najważniejszą ideą Art Yard Sale jest edukacja estetyczna. Dzięki współpracy z najlepszymi polskimi artystami, prestiżowymi galeriami i kuratorami tworzymy zindywidualizowany przewodnik przez świat polskiej sztuki. W każdym z segmentów wydarzenia planujemy wykłady, spotkania autorskie i oprowadzenia kuratorskie, tak by każdy odwiedzający AYSUP mógł w przyjemnej atmosferze majowego weekendu zapoznać się z najciekawszymi aspektami polskiej twórczości artystycznej.
Art Yard Sale Ufficio Primo zaprasza do inspirującego dialogu – tworzymy naturalną platformę komunikacji, spontanicznej wymiany poglądów i wrażeń między artystami a publicznością. Tegoroczna edycja targów zaplanowana została również z myślą o najmłodszych pasjonatach sztuki, dla których przygotujemy wyjątkową ekspozycje w dziale Projektowania dla Dzieci. Art Yard Sale Ufficio Primo to wydarzenie otwarte dla wszystkich – bez biletów wstępu i zaproszeń, dla dorosłych i dla dzieci. Mecenas targów: Ufficio Primo. Partner ART YARD SALE UFFICIO PRIMO: Kulczyk Silverstein Properties. Projekt ekspozycji: MOOMOO Architects. Partnerzy: Galeria Raster, Artvolver. Organizatorzy: Olka Osadzińska, Sylwia Antoszkiewicz.
Fundacja Atelier
ul. Foksal 11 (2 piętro), www.atelier.org.pl
Veturilo: Nowy Świat / Foksal, Autobus: E·J·K
Wystawa Kolekcji Numer (Uchman/Winiarska) oraz malarstwa Teresy Starzec, 19:00 – 01:00
W 2012 roku projektantki Agata Uchman oraz Olga Winiarska poprosiły malarkę, Teresę Starzec o możliwość wykorzystania jej obrazów do zaprojektowania oryginalnego deseniu tkaniny, z której uszyły autorskie ubrania (płaszcze damskie, dziecięce oraz buty). W marcu 2013r. kolekcja została zaprezentowana publiczności. W Galerii Fundacji Atelier po raz pierwszy zaprezentujemy malarstwo Teresy Starzec i inspirowaną nim kolekcję ubrań NUMER. W Noc Muzeów dodatkową atrakcją będzie spotkanie z projektantkami, Agatą Uchman i Olgą Winiarską oraz malarką, Teresą Starzec.
Wystawa prac uczniów Fundacji Atelier, 19:00 – 01:00
Wystawa malarstwa, rysunku, grafiki, kompozycji, rzeźby i projektów scenografii. Na wystawie pokażemy prace zrealizowane przez uczniów Fundacji Atelier w roku szkolnym 2012-2013. Podczas wystawy będzie można także porozmawiać z wykładowcami Fundacji Atelier, w jaki sposób należy rozpocząć naukę rysunku i malarstwa.
Projekcja animacji poklatkowych uczniów Fundacji Atelier, 19:00 – 01:00
Projekcja filmów animowanych, które powstały podczas warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci „Szkolne Atelier”, „Atelier animacji – śródmiejskie opowieści” oraz „Studio Miniatur Filmowych – legendy warszawskie”. Fundacja Atelier od 2010 roku prowadzi warsztaty animacji poklatkowej. W Noc Muzeów zaprezentujemy wszystkie filmy zrealizowane podczas warsztatów od momentu założenia pracowni. Wszystkie filmy zostały zrealizowane przez dzieci w wieku 8-16 lat. Projekty „Szkolne Atelier” i „Studio Miniatur Filmowych – legendy warszawskie” były współfinansowane przez m.st. Warszawa.
Projekt „Atelier animacji – śródmiejskie opowieści” został zrealizowany dzięki dotacji Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
Fundacja Artbarbakan
ul. Rynek Starego Miasta 28, www.artbarbakan.artinfo.pl
Veturilo: Miodowa / Senatorska, Autobus: E·F
Noc Muzeów w Galerii N69. 19:00 – 01:00. Wydarzenie odbędzię się na ul. Tarchomińska 9. Na widzów czekać będą dwie wystawy. „Nocny Przegląd Magazynu” – czyli wystawa malarstwa Jerzego Lassoty, Mirona, Pawła Cabanowskiego, Zbigniewa Gręziaka, Piotra Żaczka i innych. Druga ekspozycja to debiut artystyczny – czyli indywidualna wystawa malarstwa Marka Konatkowskiego, której wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00.
Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego
ul. Zielna 39, www.fundacja-ppp.pl
Veturilo: metro Świętokrzyska, Autobus: A·B·C·D·E·F·J·K·M
Noc Muzeów w budynku PAST-y.
17:30 – 23:00. Budynek PAST-y – znaczące miejsce podczas działań podczas Powstania Warszawskiego – będzie otwarty dla uczestników Nocy Muzeów.
17:45 otwarcie wystawy „Powrót miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro” – na IV p. budynku PAST
Fundacja Republikańska
ul. Nowy Świat 41 lok. 30
Veturilo: Nowy Świat / Warecka, Autobus: E·J·K
„Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła” – wystawa prac Jolanty Czerneckiej
20:00 – 00:00 Konceptualne fotografie krakowskiej artystki Jolanty Czerneckiej.
Fundacja Sztuka Życia
ul. Kopernika 11 lok. 6, www.fundacjasztukazycia.eu
Veturilo: Tamka / Okólnik, Autobus: K
Noc sztuki z Mironem, 19:00 – 01:00
„Wystawa malarstwa Marii Piątek pod tytułem” Pocztówki z wakacji wydarzenie odbędzie się w Klubokawiarni „Obroty Rzeczy”, ul. Tarczyńska 3a. Projekcje naprzemienne filmów o Mironie Białoszewskim: „W pobliżu Mirona”, film Piotra Morawskiego z 2003 roku: Filmowy portret Mirona Białoszewskiego. Autorzy filmu dzielą się z widzami swoimi odczuciami, fascynacjami wywołanymi lekturą utworów Mirona Białoszewskiego. Przybliżają barwne życie pisarza, jego kontakty towarzysko-przyjacielskie, niezwykle ascetyczny tryb życia. Ukazują pomieszanie dnia z nocą, kolejne mieszkania, przymusowe pielgrzymki szpitalne. Uświadamiają, że Białoszewski żył po to, żeby pisać.
„Miron” film Janka Sosińskiego z 1993 roku: Wspomnienie przyjaciół Mirona Białoszewskiego. Klimat lat powojennych: Teatr na Tarczyńskiej, Teatr Osobowy. Zachowane fragmenty scenografii i kostiumów, bogata ikonografia, fragmenty spektakli z taśm archiwalnych.
Rowerowa gra miejska – rowerem przez noc muzeów na Ochocie. Film i malarstwo, gra miejska. Wystawa malarstwa i projekcje filmów, gra miejska
Organizatorzy: Fundacja „Sztuka Życia”, Centrum Środowisk Twórczych Ochoty, Klubokawiarnia Obroty Rzeczy.
Fundacja Sztuki Niegłupiej
ul. Podwale 9/65, www.nieglupiej.pl
Veturilo: Piękna / Krucza, Autobus: J
Przystanek „Komin”. 20:00. Fundacja zainstalowała na rogu Alej Ujazdowskich i ulicy Pięknej rzeźbę Bartka Sandeckiego z warszawskiej ASP – potężna bryła z czarnych desek. O 20.00 mały happening się tu odbędzie – puścimy z „Komina” dym i planujemy granie pod Kominem.
Galeria Apteka Sztuki. Zakład Aktywności Zawodowej Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”
al. Wyzwolenia 3/5, www.aptekasztuki.eu
Veturilo: pl. Na Rozdrożu, Autobus: J
„White Power” – wystawa prac Anny Bedyńskiej. 10:00 – 01:00. „Jest mnóstwo odsłon piękna. Z okładek i stron magazynów spoglądają na nas twarze osób, które często zostały poddane wielogodzinnym zabiegom upiększania przez makijażystki i stylistyki, potem zdjęcia ulegają jeszcze idealizacji w komputerze. Właściwie nie wiadomo czym jest to, na co w efekcie końcowym spoglądamy. Ja chciałabym pokazać prawdziwe, szczere piękno! Piękno, które nie zawsze wszyscy potrafią dostrzec” – Anna Bedyńska.
Galeria Bardzo Biała i Fundacja Polsko-Ormiańska
ul. Wspólna 61 lok. 107, www.bardzobiala.eu
Veturilo: Poznańska / Wilcza, Autobus: B·M
„Księżyc i moja czereśnia” – wystawa prac Jana Dobkowskiego
17:00 – 01:00. Galeria Bardzo Biała prezentuje cykl obrazów Jana Dobkowskiego z 2010 roku „Księżyc i moja czereśnia”. O tak ważnym w swojej twórczości wymiarze kosmicznym tym razem malarz opowiada poprzez to, co mu bliskie i łatwo dostępne – drzewo, które przed laty sam zasadził. Cykl jest zwarty, syntetyczny i jednorodny – przedstawia warianty tego samego tematu i rozwiązania formalnego. Drzewo rośnie, rozwija się, zmienia się układ gałęzi – obrazy kolejno dopełniają się i uzupełniają, historia rozgrywa się w zmienności proporcji. Cykl zachwyca siłą wyrazu, ekspresją, odważnie zakomponowanym światłem, niespodziewaną świetlistością – księżycowym blaskiem, i tajemnicą. Czerń, metaliczna linia, która działa bielą, szarość, oraz współpraca barw, a dalej moc finezyjnej geometryzacji służą uchwyceniu oblicz niby jednostajnego drzewa. Jeden punkt widzenia, jeden kierunek patrzenia i jeden przedmiot, a dla artysty cała opowieść! Jest to premierowa odsłona malarstwa Jana Dobkowskiego.
Magdalena Sołtys (kurator wystawy), Wystawa czynna od 8 V do 7 VI, Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.
Galeria Propaganda
ul. Foksal 11/1, www.galeriapropaganda.com
Veturilo: Nowy Świat / Foksal, Autobus: E·J·K
„Kto ty jesteś” – wystawa Jaremy Drogowskiego w Galerii Propaganda. 19:00. Wystawa najnowszych prac Jaremy Drogowskiego pt. „Kto ty jesteś” porusza elektryzujący media problem polskiej tożsamości narodowej i tego, jak poważnych trudności dostarcza próba definicji tego pojęcia. Silnie spolaryzowany konflikt nie pozostawił wiele miejsca dla tych, którzy nie identyfikują się z postawami skrajnymi. Drogowski włącza się do dyskusji, kontestując jej ekstremistyczny charakter i zachęcając do podjęcia rozmowy na zupełnie innym poziomie. Prace Jaremy Drogowskiego zebrane na wystawie Kto ty jesteś wyobrażają problem, który można wyrazić w zdaniu: „ilu Polaków tyle Rzeczpospolitych”. Patrząc na kolejne permutacje naszego godła (niektóre z nich reprezentują wyraźne koncepcje polityczne a inne stawiają pytania o estetyczną warstwę naszej tożsamości), możemy uświadomić sobie, że problem nie tkwi w naszym osobistym stosunku do spraw dyskutowanych w mediach, lecz gdzieś głębiej, że musimy stworzyć nowy język mówienia o Polsce, Polakach i naszej tożsamości.
Gmina Wyznaniowa Żydowska
ul. Twarda 6, www.warszawa.jewish.org.pl
Veturilo: plac Grzybowski, Autobus: B·D
Synagoga im. Nożyków nocą. 22:00 – 1:00. Zapraszamy do spędzenia Nocy Muzeów w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6 w Warszawie. Zaczynamy 18 maja o godz. 22.00! Otwarcie Synagogi nastąpi o godz. 22.00. O godz. 22.15 zostanie powtórzona hawdala, czyli ceremonia oddzielenia szabatu od dnia powszedniego. Zwiedzanie Synagogi z przewodnikiem odbędzie się w dwóch grupach: o godz. 22.30 oraz o 24.00. Synagogę będzie można zwiedzać do godz. 1.00 w nocy. Serdecznie zapraszamy! Przez cały czas otwarcia Synagogi na zwiedzających będą czekały koszerne przysmaki serwowane przed wejściem do Synagogi.
22:00 Otwarcie Synagogi
22:15 Powtórzona hawdala
22:30 i 24:00 Zwiedzanie Synagogi z przewodnikiem
1:00 Koniec imprezy
Uwaga! Zakaz wnoszenia plecaków i dużych toreb ze względów bezpieczeństwa.
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
ul. Foksal 8
Autobus: E·J·K
„Biblia wieczorową porą” – czyli Noc Muzeów u Adwentystów
18:00 – 00:00 W ramach Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy do odwiedzin warszawskiego kościoła adwentystycznego, w którym w godzinach wieczornych odbędzie się interesujący program pt. „Biblia wieczorową porą”. Miejsce wydarzenia to 130-letni pałac w centrum Warszawy przy ul. Foksal 8, gdzie mieści się siedziba Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Jest to budynek, który nie tylko wpisuje się w jeden z najpiękniejszych zakątków stolicy, ale ma także swoją interesującą historię, choćby ze względu na pierwszego właściciela – Ludwika Górskiego, który był postacią wyjątkową wśród ówczesnych ziemian. Był on także nieoficjalnym łącznikiem Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim z papieżami Piusem IX, Leonem XIII i Piusem X. Nic więc dziwnego, że pałac Górskich przy ul. Foksal nazywano trochę złośliwie „polskim Watykanem”. W dawnych salonach pałacu obecnie jest adwentystyczna kaplica, która będzie miejscem wystawy „Biblia wieczorowa porą”.
Wystawa Biblii – główna część programu – to niecodzienna okazja do zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowych zwojów, poprzez kilkusetletnie egzemplarze wydane drukiem, po ekspozycję najnowszych wydań cyfrowych. Wśród eksponatów zobaczymy najmniejszą Biblię na świecie oraz specjalne wielojęzyczne wydanie Pisma Świętego wydrukowane z okazji światowego programu „Follow the Bible”. To unikatowe wydanie Pisma Świętego prezentowane w kilkudziesięciu krajach świata zobaczymy po raz pierwszy w Warszawie. Wszystko to w ramach biblijnej ścieżki edukacyjnej, którą przygotowali organizatorzy wystawy.
Ciekawostką wieczoru będzie także maraton ręcznego przepisywania Biblii, to jest tworzenia jedynego niepowtarzalnego egzemplarza Pisma Świętego, w którym będą mieli udział wszyscy zwiedzający. Wystawa znaczków pocztowych o tematyce biblijnej – to dodatkowa atrakcja tegorocznej wystawy Pisma Świętego. Międzynarodowa unikatowa kolekcja znaczków pocztowych o tematyce biblijnej jest jedynym tego rodzaju zbiorem tematycznym na świecie.
Współczesne wydania Pisma Świętego – z okazji wystawy Biblii organizatorzy przygotowali także zbiór współczesnych przekładów Pisma Świętego osiągalne obecnie na rynku polskim, które dostępne będą dla zwiedzających wraz z możliwością ich zamówienia.
Publikacje Oficyny Wydawniczej „Vocatio” – to okazja zapoznania się z bardzo bogatą kolekcją publikacji katolickiej Oficyny Wydawniczej „Vocatio”, która od wielu lat w Polsce wydaje słowniki, konkordancje, komentarze i przekłady biblijne, wśród których prezentowana będzie najobszerniejsza Prymasowska Seria Biblijna.
Degustacja zdrowej żywności naturalnej to kolejna atrakcja programu, gdzie jest możliwość nie tylko poczęstunku, ale także okazja do zapoznania się z zasadami biblijnej diety, którą promują adwentyści. Będzie także możliwość nabycia książek dotyczących tzw. zdrowego sposobu odżywiania.
Parafia Ewangelicko-Reformowana
Al. Solidarności 74, www.reformowani.org.pl
Veturilo: plac Bankowy, Autobus: M
„Zarwij noc z Biblią!” – Noc Muzeów w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie
19:00 – 01:00
W 2013 roku obchodzimy 450-lecie wydania Biblii Brzeskiej (1563), pierwszego pełnego przekładu ksiąg Starego i Nowego Testamentu z języków oryginalnych na język polski, przekładu dokonanego przez ówczesnych ewangelików reformowanych. Dlatego tegoroczną Noc Muzeów chcemy z Wami obchodzić pod kątem tego jubileuszu.
Oto proponowany przez nas program na tę wyjątkową noc. Przez cały czas trwania imprezy: Prezentacja oryginalnego egzemplarza Biblii Brzeskiej – Krzysztof Bandoła-Skierski, wystawa „Biblia wczoraj i dziś” – ekspozycja zabytkowych i współczesnych wydań Biblii ze zbioru Towarzystwa Biblijnego w Polsce, Kawiarnia „Café Semadeni” i księgarnia „DobroCzynny” – sprzedaż używanych książek na cele charytatywne. Kącik dziecięcy
Pamiętaj:
19:00 Występ Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie pod dyr. Pawła Hruszwickiego
20:00, 21:00, 22:00, 23:00 Trzydziestominutowe koncerty organowe połączone z prezentacją instrumentu – wyk. Michał Markuszewski
20:30, 21:30, 22:30, 23:30 Polscy aktorzy czytają Biblię Brzeską
24:00 Modlitwa ekumeniczna – ks. Michał Jabłoński
Ponadto… niespodzianki i ciekawostki.
Polskie Stowarzyszenie Jazzowe
ul. Chmielna 20 lok. 100
Veturilo: Nowy Świat / Foksal, Autobus: C
Noc Muzeów w lokalu 100 przy Chmielnej. 19:00.
W programie: Wystawa fotografii koncertowej znanego fotografa związanego ze środowiskiem. Jan Bebel zaprezentuje swoje prace a legendarne miejsce otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Będzie można także obejrzeć najpiękniejsze plakaty jazzowe, udostępnione przez prezesa PSJ Krzysztofa Sadowskiego. Organizatorzy: Spółdzielnia Sc Artystów UAD oraz Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.
Polski Związek Esperantystów
ul. Generała Władysława Andersa 37/59a, www.esperanto.pl
Veturilo: Andersa / Muranowska, Autobus: F
Noc Muzeów w Polskim Związku Esperantystów
Program:
19:00 – 1:00 W trakcie całej nocy: „Do poczytania” – wystawa książek i czasopism esperanckich wydanych w Polsce i na świecie, „Do obejrzenia” – wystawa gadżetów esperanckich, „Do posłuchania” – reggae, folk, pop, rock i inne rodzaje muzyki esperanckiej, „Do otrzymania” – nagrody i upominki.
19:00 – 20:00 „Papier, nożyczki, klej”. Warsztaty plastyczne dla dzieci dużych i małych oraz czytanie bajek esperanckich. Na zakończenie warsztatów maluszki zjedzą owoce skąpane w fontannie czekoladowej.
20:00 – 20:45 „Unua Libro” pierwszy okres literatury esperanckiej. Początki literatury esperanckiej od pierwszych publikacji do I Wojny Światowej. Przełomowe dzieła i wpływ na literaturę światową.
20:45 – 21:30 „Wprowadzenie do esperanta”. Pokazowa lekcja esperanta obejmująca podstawy gramatyki i słowotwórstwa oraz interaktywne ćwiczenia językowe.
21:30 – 22:00 „Po co?” pytania i odpowiedzi.
22:00 – 22:30 „Esperanto w internecie”. Czy wiesz, że czeska wikipedia powstała dzięki esperanckiej wikipedii? Te i inne ciekawostki poznasz podczas tej prelekcji.
22:30 – 23:15 „Przegląd filmu esperanckiego”. Horror, kryminał czy science fiction, różne przejawy twórczości filmowej rodem z esperanta.
23:15 – 23:45 „Spotkanie z …”. Młodzi, piękni, przebojowi esperantyści z innych krajów.
23:45 – 00:15 „Esperanto a teorie spiskowe”. Sprzymierzeniec czy wróg numer jeden? Jak na esperanto zapatrywały się wielkie ideologie minionego stulecia?
00:15 – 01:00 „Od Sasa do Lasa z esperantem”. Kluby, sekcje i koła esperanckie w różnych organizacjach społecznych oraz gdzie i kiedy z esperantem w Świat.
Polski Związek Niewidomych
ul. Konwiktorska 9, www.pzn.org.pl
Veturilo: Andersa / Muranowska, Autobus: E
Jak sobie radzić nie widząc – Noc Muzeów w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych
19:00
W programie: zwiedzanie wystawy twórczości niewidomych artystów oraz sprzętu i urządzeń ułatwiających życie codzienne, edukację i pracę zawodową, zapoznanie z różnymi formami książek, z których korzystają osoby niewidome, kącik nauki pisma brajla, tor przeszkód - ćwiczenia z orientacji przestrzennej metodą bezwzrokową, pokaz filmu z audiodeskrypcją, abc jak sie zachować, gdy spotkasz osobę niewidomą – pokaz filmu N-jak niewidomy.
Pracownia Duży Pokój
ul. Koszykowa 24/12, www.duzypokoj.org
Veturilo: Piękna / Krucza, Autobus: B·M
18:30 – 22:00 Pracownia Duży Pokój – otwarte miejsce na kulturę – mieści się w kamienicy przy ul. Koszykowej 24. W tym samym budynku, zaledwie dwa piętra wyżej, przez wiele lat funkcjonowała pracownia malarska Konrada Krzyżanowskiego, potem jego żony - znanej pejzażystki, a po jej śmieci zaprzyjaźnionego z rodziną Henryka Józewskiego – polityka i konspiratora, a także zdolnego malarza i scenografa. W ciągu 75 lat swego istnienia atelier gościło wiele wybitnych osób: profesorów ASP, literatów i działaczy społecznych.
W czasie Nocy Muzeów chcemy w działającej dziś pracowni odtworzyć klimat tej dawnej. Naszych gości zaprosimy do podróży w przeszłość – od młodopolskich początków pracowni po lata 80-te. Będzie można zobaczyć obrazy artystów tworzących na Koszykowej, stare fotografie oraz plakaty i katalogi z wystaw. Posłuchamy z gramofonu muzyki ulubionych kompozytorów Michaliny i spróbujemy jej słynnych tartaletek oraz serwowanej zwykle wieczorami angielskiej herbaty.
O godzinie 20:00 odbędzie się spotkanie, podczas którego Zbigniew Chomicz – dziennikarz i varsavianista, krewny Henryka Józewskiego i częsty bywalec pracowni – opowie o swoich wspomnieniach związanych z tym miejscem. W godzinach od 18:30 do 22:00 można odwiedzać wystawę oraz wziąć udział w działaniach artystycznych. Tego wieczoru będziemy także zbierać podpisy na petycji w sprawie umieszczenia tablicy upamiętniającej malarzy tworzących na Koszykowej 24.
Stara Galeria ZPAF
pl. Zamkowy 8, www.zpaf.waw.pl
Veturilo: Miodowa / Senatorska, Autobus: A·F
Noc Muzeów w ZPAF
19:00 – 00:00
Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w ZPAF będzie „człowiek” w ujęciu fotografii socjologicznej, fotografii humanistycznej i reportażu. W Starej Galerii ZPAF specjalnie dla naszych gości przygotujemy cztery otwarte spotkania, które poprowadzą wykładowcy Studium Fotografii ZPAF: Georgia Krawiec, Mikołaj Grynberg, Anna Wolska oraz na nasze specjalne zaproszenie – Mirosława Gmaj, ubiegłoroczna wyróżniona absolwentka Studium Fotografii ZPAF.
W trakcie wykładów Georgia Krawiec skupi się na zagadnieniach portretu i autoportretu oraz przemijalności naszej egzystencji. Mikołaj Grynberg fotograf i pisarz (autor m.in. książki „Ocaleni z XX wieku”) dotknie zagadnień bardzo ważnych, dotyczących szacunku, odmienności, szeroko pojętego humanizmu. Gośćmi specjalnymi Mikołaja Grynberga będą absolwenci z jego pracowni autorskiej w Studium Fotografii ZPAF. Anna Wolska – Kurator Galerii Obok ZPAF w swoim wykładzie skupi się nad „człowiekiem w sytuacji zagrożenia” oraz kwestiami etycznymi współczesnej fotografii, szczególnie reportażem i dokumentem. Mirosława Gmaj opowie o swoich doświadczeniach w fotografowaniu małej, zamkniętej, starowiejskiej społeczności, a także o przekraczaniu przy pomocy fotografii tematów zawierających się w pojęciu „sacrum i profanum”. Wykłady i spotkania uzupełni fotoprezentacja prac Słuchaczy Studium Fotografii ZPAF oraz otwarte konsultacje i przegląd teczek, które odbędą się w sąsiadującej Galerii Obok ZPAF.
Teatr Konsekwentny
ul. Pustola 30a m 77, www.teatrkonsekwentny.pl
Veturilo: Kościelna, Autobus: E
19:00 – 01:00
Otwarcie nowego teatru WARSawy – Noc Muzeów w Teatrze Konsekwentnym, nowa siedziba, Rynek Nowego Miasta 5/7
19:00 Koncert muzyki etnicznej, folkowej, world music.
21:00 Próba otwarta premierowego spektaklu.
Ponadto: Zwiedzanie dawnego kina Wars.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Mokotowska 55 m. 50, www.e.org.pl
Veturilo: plac Trzech Krzyży, Autobus: C·J
Nocna domówka w „ę“
19:00 – 01:00
Chcemy tworzyć świat, w którym ludzie z pasją działają dla siebie i dla innych – tym zajmujemy się na co dzień, pracując, koordynując programy społeczno-kulturalne i wspierając realizację projektów naszych uczestników. Działamy w całej Polsce, ale swoją siedzibę mamy tu, w Warszawie. Nasze miejsce na Mokotowskiej za dnia tętni życiem, pustoszeje dopiero późnym wieczorem. Jeszcze nigdy nie zostaliśmy tu na noc. W Noc Muzeów nie wyjdziemy z biura i zapraszamy Was, abyście zostali tu z nami! Mamy ciepłą, domową atmosferę, filmy, bajki, zdjęcia, opowieści, a także koce, poduchy i duży stół z czymś pysznym. Będzie można posiedzieć, poleżeć, porozmawiać i potańczyć. Sprawdzimy też jakie gwiazdy są nad naszym podwórkiem. Przyjdźcie zrobić to z nami – będziemy tu aż do rana.
19.00 Projekcja bajek powstałych w ramach projektu Wytwórnia Bajek i nocny kącik fotograficzno-plastyczny dla dzieci; Projekcja filmów powstałych w ramach projektu Polska.doc, niezobowiązujące rozmowy z twórcami oraz niespodzianka filmowa; Prezentacja projektów fotograficznych projektów Migawki i Polska.doc; Nocne rozmowy z zaproszonymi gośćmi i zespołem „ę“; Tańce, siedzenie na parapatach, polegiwanie na poduszkach, opowieści i spanie w śpiworach.
O 10:00 następnego dnia – wspólne śniadanie
Vlepvnet
ul. Hoża 9, www.vlepvnet.bzzz.net
Veturilo: plac Trzech Krzyży, Autobus: C·J
Komiksowy Dream Team
19:00 Komiksowy Dream Team to grupa rysowniczek, tworzących komiksy i akcje z nimi związane, reprezentujących różne wrażliwości, style i punkty widzenia. To grupa dziewczyn, które łączą pasję do komiksu i rysowania. Dream Team to także grupa przyjaciółek, wspierających się nawzajem nie tylko na płaszczyźnie sztuki.
Dream Team tworzą: Beata Sosnowska: graficzka, malarka, rysowniczka komiksów i ilustracji, multimedialna poetka, realizatorka filmowa. Marta Zabłocka: fotografka, rysowniczka mniej lub bardziej wymyślonych historii. Zaangażowana w sprawy społeczne. AnFau: rysowniczka, ilustratorka, fotografka i historyk sztuki. W swoim dorobku ma kilka wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych. Aga Gójska: animatorka kultury, illustrstorka, performerka kulinarna. Zajmuje sie video artem, prowadzi warsztaty. Andzia Paszko: studentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Podróżniczka, fotografka-amatorka, poszukiwaczka przygód. Sylwia Góralczyk: fotograf, grafik komputerowy. Magdalena Kępka: koordynatorka projektów, kuratorka, feministka, aktywistka i podróżniczka. Ewa Witkowska – historyczka sztuki, redaktorka, absolwentka Gender Studies. Koordynatorka i kuratorka wystaw sztuki współczesnej, współpracowała z wieloma instytucjami i artystami.
Wystawa „MOJE WŁASNE” To prezentacja prac odnosząca się do korzeni własnej twórczości i indywidualnych doświadczeń artystek. Konstytuuje ona, używające różnych języków artystycznych członkinie Dream Teamu. Wystawa jest nieskodyfikowanym głosem w rzeczywistości emocjonalnej twórczyń. Prace rysowniczek są próbą wypracowania pomostu pomiędzy klasycznym językiem grafiki, a nowymi formami wypowiedzi rysunkowej, komiksu.
Wydarzenie towarzyszyć będzie premierze pierwszego albumu prac artystek pt. „Tak, super” Jest to ręcznie wykonany metodą sitodruku zeszyt komiksowy o tematyce erotycznej. Wydawnictwo to inauguruje działalność artystyczną grupy.
Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK
Al. Jerozolimskie 51/16
Veturilo: Aleje Jerozolimskie / Emilii Plater, Autobus: A·B·C·D·E·F·J·K
Warszawskie szlaki sławnych ludzi
„Przewodnik czeka” – spacer po Powązkach Starych
Związek Polskich Artystów Plastyków – Okręg Warszawski
ul. Mazowiecka 11a, www.owzpap.pl
Veturilo: Zachęta, Autobus: E·F·J·K
Noc w Domu Artysty Plastyka
18:00 Lili i Wiesław Fijałkowscy, Małgorzata Krasucka MARGALIT – BRATNIE DUSZE | @GALERIA DAP. Wystawa malarstwa i rzeźby z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej. W ramach Nocy Muzeów zaplanowano spotkanie z artystami oraz projekcje multimedialne.
AKADEMIA FOTOGRAFII – Slideshow | @GALERIA DAP3. W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Akademia Fotografii wspólnie z Instytutem Kultury Wizualnej zapraszają na wizualno-muzyczne wydarzenie, w ramach którego dźwięki produkowane przez warszawski kolektyw dj\’eski będą przeplatane z silnie wizualną prezentacją abstrakcyjnych obrazów fotograficznych.
PIOTR PASIEWICZ – rozbrykane linie (malowanie na żywo). Urodzony w 1979 w Łodzi. Studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja M. Bartczaka. Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku, performance, wideoartu i krótkich form filmowych.
ART Interference – „INTERFERENCJE-PRZENIKANIE” | @GALERIA 022
Międzynarodowa Grupa Artinterference w składzie 7 artystów realizuje nowatorski projekt, związany tematycznie z kilkoma działaniami jednocześnie: dominująca nad całością instalacja, przenikająca-wspierająca wystawę i działania w ruchu. 4 performance podczas jednego wieczoru. taniec jako działanie przestrzenne w dialogu z dwu wymiarem obrazów. Wystawa obrazów zaprezentowana w nietypowy, nie konwencjonalny sposób. Wideoklipy (wizjonerskie) spinające temat projektu podczas całego wydarzenia.
MIĘDZYNARODOWY RUCH artystyczny Artinterference, jaki tworzymy, jest otwarty i często zapraszamy do projektów artystów z innych państw , grup czy ośrodków twórczych. Tak też przewidujemy w tym przypadku.Majowy projekt przedstawiamy jako działanie bogate w środki wypowiedzi w na miarę światowej, współczesnej sztuki. Pierwsza prezentacja PROJEKTU odbędzie się Warszawskiej Galerii OW ZPAP 17.05.2013 godz. 19.30. Komisarzem projektu jest Alina Dorada-Krawczyk (szef grupy) oraz Wanda Badowska –Twarowska
Wideoklipy | U Artystów
W programie: edward sharpe and the magnetic zeros – child, reż. Michał Byra, op. Robert Gajzler; MUSE – animals, reż. Michał Byra, op. Robert Gajzler; The Milk – all i wanted was danger (official), reż. Julia Rogowska/Magda Załęcka, op. Adam Andrzejewski, steadicam. Adam Mendry; Owl City – gold (unofficial), reż. Julia Rogowska/Magda Załęcka, op. Adam Andrzejewski, steadicam. Adam Mendry; MUSE – animals, reż. Julia Rogowska/Magda Załęcka, op. Adam Andrzejewski, steadicam. Adam Mendry
GRUPA OSOBNO – malarstwo | @GALERIA 3678: EDYTA DZIERŻ | MAGDALENA MOSAKOWSKA-SOBOCIŃSKA | JOANNA MROZOWSKA | MARCIN SUTRYK | | MAŁGORZATA ŚWIATŁA-BORTNIK | LUIZA WOJCIECHOWSKA-KONOPKA
SIEĆ – LOVE: „Sieć” multimedialny projekt prezentujący artystyczne zastosowanie nowych technologii, przede wszystkim quare code’ów. Czy coraz powszechniejsze skanowanie rzeczywistości smartfonami i tabletami ma swoje konsekwencje kulturowe? Czy wirtualne organizowanie wystaw rzeczywistych dzieł sztuki to przyszłość czy przejściowa moda? Projekt połączony z prezentacją programu „LOVE” autorstwa Doroty Łacek-Gorczycy.
VIRTUAL MURAL – czyli murale tymczasowe na Mazowieckiej.
I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów
ul. Waliców 25, www.baptysci.waw.pl
Veturilo: Żelazna / Grzybowska, Autobus: A·F
20:00 – 01:00
W Noc Muzeów umożliwione będzie zwiedzanie kaplicy kościoła oraz zobaczenie największego w Polsce baptysterium. Ponadto prezentowana będzie Biblia z roku 1911 z rycinami Gustave’a Doré. W przedsionku kaplicy będzie można obejrzeć wystawę zdjęć pt. „Projekt Droga, Prawda, Życie”, którą przygotowali uczniowie grupy gimnazjalnej ze Szkoły Niedzielnej.
Muzeum Nurkowania (przy Warszawskim Klubie Płetwonurków)
ul. Grzybowska 88
www.muzeumnurkowania.pl
Veturilo: Żelazna / Grzybowska, Autobus: A·F
Noc w Muzeum Nurkowania przy Warszawskim Klubie Płetwonurków
18:00 – 01:00
W programie dwie wystawy: „Hełm dzwonowy to nie dzwon, który dzwoni”. Pokażemy nurkowe hełmy dzwonowe popularne w okresie międzywojennym oraz tuż po wojnie. Będzie można zrobić sobie zdjęcie w takim hełmie. Wystawa będzie w głównej sali Muzeum. Na dziedzińcu wystawa prac grafika J.Pileckiego – autora wielu plakatów o tematyce nurkowej i okładek książek specjalistycznych dla nurków.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy