Jelenia Góra, mimo swojej urokliwej lokalizacji i strategicznego położenia, blisko zarówno niemieckiej, jak i czeskiej granicy, od lat boryka się z problemem zmniejszającej się liczby jej mieszkańców. Często jest to spowodowane wyjazdem młodych ludzi do innych miast, na studia bądź do pracy. Czy oznacza to, że w Jeleniej Górze nie ma szans i perspektyw dla młodych? Pewne stowarzyszenie stara się pokazać, że jednak istnieje alternatywa.
Jeleniogórskie Stowarzyszenie ,,all-ternatywa" powstało blisko dwa lata temu z inicjatywy grupy przyjaciół zajmujących się organizowaniem wydarzeń kulturalnych i akcji związanych z aktywnością obywatelską. Była to pierwsza prawdziwie niezależna organizacja młodzieżowa w Jeleniej Górze. Jednym ze sztandarowych happeningów zrealizowanych jeszcze przed sformalizowaniem działalności była inicjatywa ,,Za co warto kochać Polskę?", organizowana drugiego maja w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Odbywające się cyklicznie wydarzenie dalej cieszy się dużym zainteresowaniem oraz jest dla mieszkańców Jeleniej Góry pozytywnym pretekstem do tego, by zastanowić się nad powodami, dla których kochają oni Polskę.
Po sformalizowaniu swojej działalności ,,all-ternatywa" zaczęła poszukiwać… alternatywnych sposobów na rozwój ekonomii społecznej w regionie jeleniogórskim. Stowarzyszenie zajęło się organizowaniem warsztatów i szkoleń z zakresu przedsiębiorczości i biznesu, których odbiorcami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia te cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów głównie dlatego, że uzupełniały one wiedzę zdobytą w szkołach oraz przedstawiały praktyczny wymiar inwestowania w siebie. Były to warsztaty z samorozwoju dostarczające umiejętności potrzebnych, zarówno przy wejściu na rynek pracy, jak i wielce przydatnych w przypadku podjęcia studiów na kierunkach ekonomicznych. Również dla ,,all-ternatywy" okazała się to bardzo dobra inwestycja, gdyż pewna część przeszkolonych uczniów zainteresowała się szerzej działalnością społeczną i dołączyła do grupy członków Stowarzyszenia.
Allternatywy dwa już lata
Z racji tego, że część członków Stowarzyszenia na co dzień mieszka we Wrocławiu, miasto to staje się dla ,,all-ternatywy" naturalną przestrzenią na rozszerzenie swojej działalności. Chociaż, jak przyznają sami członkowie organizacji, czasem zdarzają się problemy z komunikacją. Jednak osoby związane ze Stowarzyszeniem nie chcą porzucać pracy na rzecz inicjatywy nawet po przeprowadzce do innego miasta. Z tych powodów powołany został Wrocławski oddział, który, wykorzystując doświadczenie wyniesione z poprzednich projektów, ma za zadanie realizować podobne inicjatywy również w stolicy Dolnego Śląska.
Niedawno Stowarzyszenie obchodziło swoje drugie urodziny. Z całej Polski napłynęły życzenia od partnerów oraz innych organizacji młodzieżowych poruszających się w obszarze aktywizacji społecznej. Dla ,,all-ternatywy" drugie urodziny były szansą na podsumowanie tego, co udało się osiągnąć, a zarazem okazją do zastanowienia się nad tym, co jeszcze można zrobić. Po inicjatywach podejmowanych jeszcze w czasach działalności w ramach grupy nieformalnej i następującym po tym okresie dwuletniej obecności w życiu regionu jako zarejestrowane stowarzyszenie, przychodzi czas na podjęcie następnych kroków. Organizacja już teraz aplikuje o środki zewnętrzne pochodzące z funduszy europejskich, a w planach ma zaciśnienie więzi z organizacjami pozarządowymi z innych państw i pogłębienie więzi z samorządami studenckimi w celu poszukiwania wspólnej wizji dla młodych ludzi z Jeleniej Góry. Jedno jest pewne - zapał tych młodych ludzi na pewno pozwoli na jeszcze nie jedno świętowanie kolejnych urodzin Stowarzyszenia, za każdym razem dając okazję do wspominania razem zrealizowanych inicjatyw, które wpłynęły na młodych jeleniogórzan - a przez to na całą Jelenią Górę.
O Jeleniej Górze, ekonomii społecznej i szansach młodych ludzi rozmawialiśmy z Pawłem Gluzą, prezesem Stowarzyszenia ,,All-ternatywa":
W jaki sposób pozyskiwaliście nowych członków ?
Zgłaszają się do Was głównie studenci?
Na przykład poprzez ,,Akademię Biznesu"?
W czym upatrujesz szanse na dalszy i bardziej dynamiczny rozwój regionu jelenigórskiego?
Spotkania członków Stowarzyszenia odbywają się w każdy poniedziałek o 16:00 w Bursie Szkolnej nr 1, na ul. Kilińskiego 5 w Jeleniej Górze.
Zdjęcia zostały udostępnione przez Stowarzyszenie all-ternatywa.