Alert Społeczny: Starość w czasach pandemii jak lustro odbijające bolączki i słabości społeczne
Sytuacja osób starszych jest jedną z tych sfer życia społecznego, w której epidemia w Polsce spowodowała nowe problemy, ale też uwydatniła i pogłębiła te istniejące już wcześniej. Jakie działania pomogą rozwiązać kwestię drogich i przeludnionych domów pomocy społecznej? W jaki sposób samorządy mogą skutecznie wpływać na poprawę jakości życia osób starszych? Jakie korzyści przyniesie aktywizacja zawodowa seniorów?
W najnowszym Alercie Społecznym prof. Jerzy Hausner wraz z grupą ekspertów analizuje sytuacje osób starszych w Polsce, wskazując problemy, które pogłębił wybuch pandemii.
- Zamknięcie w domach to nie tylko rzeczywistość wywołana pandemią, ale także brakami w realizacji funkcji opiekuńczych państwa, samorządów, niedostosowaniem infrastruktury czy brakiem zainteresowania wspólnot lokalnych i rodzin.
- Kryzys gospodarczy wynikający z pandemii zachwieje i tak rozchwianymi finansami publicznymi. Być może warto wrócić do idei stworzenia ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Cześć składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zostałaby wyodrębniona jako ubezpieczenie pielęgnacyjne, z którego finansowane byłyby socjalne koszty opieki nad seniorami.
- Istnieje potrzeba zwiększenia różnorodnych form pomocy sąsiedzkiej, pomocy organizacji obywatelskich, grup nieformalnych. Władze samorządowe powinny zadbać o edukację społeczną i uwrażliwienie dzieci i młodzieży w szkołach oraz o kursy dla osób zrzeszonych w organizacjach, parafiach i wspólnotach sąsiedzkich (np. we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych) na temat udzielania pomocy osobom starszym w dobie kryzysu.
- Pomoc dla osób starszych powinna ulec deinstytucjonalizacji. Zamiast dużych i drogich domów pomocy społecznej, gdzie w dużych skupiskach osób starszych pojawiały się liczne ogniska zakażenia wirusem, powinny powstawać małe rodzinne domy seniora, domy dziennego pobytu czy kluby seniora, stworzone przez władze samorządowe, wspólnoty lokalne czy organizacje pozarządowe.
Pełny tekst nowego Alertu Społecznego jest już dostępny na stronie: www.oees.pl/dobrzewiedziec.
Dokument opracowali:
- prof. UEK dr hab. Piotr Augustyniak – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Konrad Ciesiołkiewicz – Fundacja Orange, Komitet Dialogu Społecznego KIG
- Ignacy Dudkiewicz – Magazyn "Kontakt", Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
- Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk – dziennikarka
- prof. AGH dr hab. Barbara Gąciarz – Akademia Górniczo-Hutnicza
- prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński – Uniwersytet Gdański
- dr Agnieszka Pacut – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Michał Przedlacki – People in Need, https://www.wsparciedlaszpitala.pl/
- Barbara Sadowska – Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka
- Joanna Sadzik – Szlachetna Paczka, Stowarzyszenie WIOSNA
- dr Alek Tarkowski – Creative Commons Polska
- Kuba Wygnański – Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Wyniki dyskusji specjalnych grup ekspertów są przedstawiane i upubliczniane w formie opinii na temat najważniejszych bieżących problemów, z którymi muszą zmierzyć się instytucje państwowe i organy państwa.
Powyższe działanie to inicjatywa think tanku Open Eyes Economy Summit oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Wszystkie alerty dostępne są na stronie www.oees.pl/alerty-eksperckie.
Źródło: Open Eyes Economy Summit