Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, Historycznego i Przyrodniczego Gór i Pogórza Kaczawskiego SONOVE powstało 27 października 2008 roku. Organizacja zrzesza osoby, które kochają Góry i Pogórze Kaczawskie i pragną działać aktywnie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego.
Założycielami stowarzyszenia byli wybitni mieszkańcy i miłośnicy Gór i Pogórza Kaczawskiego m. in. Piotr Norko - przewodnik sudecki, ks. Tomasz Stawiak - Kościół Pokoju w Jaworze, Agnieszka Okonowska - Wieża Książęca w Siedlęcinie, B. i J. Moniatowiczowie - twórcy kilkuset materiałów promocyjnych (Jelenia Góra), Józef Sudoł - Wicestarosta Złotoryjski, Zbigniew Mosoń - zastępca burmistrza M i G Świerzawa. Tak znakomity początek zaowocował wieloma działaniami, które zostały podjęte przez ostatnie dwa lata działalności. - Członkowie stowarzyszenia są jego bogactwem i siłą do podejmowania kolejnych działań - mówi Pani Prezes Agnieszka Kunc.
Głównym celem stowarzyszenia, oprócz oczywiście ochrony i promocji dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego, jest dbanie o turystyczny rozwój regionu, integracja społeczna mieszkańców, a przede wszystkim podnoszenie świadomości w odniesieniu do wartości historycznych i kulturowych.
Mimo wielu trudności z pozyskiwaniem środków na działalność stowarzyszenia, przez ostatnie dwa lata udało się zrealizować kilka znaczących przedsięwzięć. W roku 2009, przy współpracy z administratorami obiektów turystycznych powiatu złotoryjskiego, odbyły się Kaczawskie Dni Dziedzictwa (dofinansowanie ze środków powiatu złotoryjskiego). 16 oraz 17 maja, zostały udostępnione turystom miejsca atrakcyjne turystycznie na terenie powiatu – każdy z nich otrzymał widokówkę okolicznościową oraz ulotkę informacyjną o miejscach wartych zobaczenia. Jednocześnie wykonane zostały badania ankietowe, które miały na celu analizę ruchu turystycznego na terenie powiatu złotoryjskiego. Prezes Stowarzyszenia zapewnia, że kolejna edycja Dni Dziedzictwa zaplanowana jest na rok 2011.
W lipcu 2009 roku Stowarzyszenie zorganizowało Dolnośląskie Zawody Jeździeckie o puchar Burmistrza Miast i Gminy Świerzawa Rzeszówek 2009 (dofinansowanie ze środków Gminy Świerzawa). W zawodach we wsi Rzeszówek wzięło udział 50 zawodników w różnych kategoriach z terenu całej Polski oraz Czech. Jak powiedziała Pani Agnieszka w tym roku (2010) nie udało się zorganizować zawodów gdyż wycofał się współorganizator - stadnina koni.
Sonove może pochwalić się także nietypową działalnością jaką jest zaproszenie do współpracy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach środków własnych i przy pomocy urzędu miasta zorganizowano prace archeologiczne w ruinach XIV-wiecznej kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sędziszowej. Kaplica została zniszczona przez husytów na początku XV w., a do tej pory nikt nie przeprowadzał badań wśród jej ruin. Prace przeprowadzone zostały przez studentów w ramach praktyk zarówno w roku 2009 jak i 2010 r.
Na przełomie września i listopada 2009 roku Stowarzyszenie, przy wsparciu środków z Gminy Świerzawa, zagospodarowało punkt widokowy OKOLE w Lubiechowej. W ramach zadania zostały wykonane tabliczki informacyjne, a także oznakowano punkt widokowy. Kontynuując działania na rzecz wsi Lubiechowa, w grudniu przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Lubiechowa w ramach konkursu ogłoszonego przez Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich w UMWD – wykonano tablice promocyjne o wsi. Należy także napisać o jeszcze jednej wspólnej inicjatywie obu organizacji, realizowanej przy współudziale z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rady Sołeckiej w ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Kaczawskie. Projekt nosi nazwę "Połączy nas sport - zagospodarowanie boiska sportowego w Lubiechowej". W jego ramach zostało uporządkowane boisko piłkarskie, postawione ławki i kosze na śmieci. Powstało także w pełni wyposażone boisko do piłki plażowej. Rezultatem projektu jest stworzenie miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców Lubiechowej i okolic, które urozmaici możliwości aktywności sportowej mieszkańców wsi, a równocześnie stanie się miejscem lokalnych imprez sportowych i rekreacyjnych.
Stowarzyszenie czynnie wspiera lokalne inicjatywy, które promują i rozwijają ruch turystyczny, jednocześnie chroniąc dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze Gór i Pogórza Kaczawskiego. Od wielu lat (jeszcze w sposób nieformalny) członkowie stowarzyszenia byli i są współorganizatorami wieczoru Zaduszek, który rokrocznie odbywa się 1 listopada w późnoromańskim kościele p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej – niewątpliwej perełce regionu.
Pisząc o aktywności Sonove, nie należy zapominać o ostatnim najnowszym przedsięwzięciu, jakiego się podjęła organizacja – Święto Polskiego Wina w Sokołowcu. Impreza jest efektem współpracy właścicieli winnicy w Sokołowcu, którzy są ekspertami w dziedzinie gastronomii i winiarstwa - Teresy Kucharskej i Pawła Góźdź, Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich w Sokołowcu, Stowarzyszenia Sonove, Szkoły Podstawowej i Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie. - W tym roku po raz pierwszy zostało zorganizowane trzydniowe Święto Polskiego Wina. Przyjechało wielu wystawców, właścicieli winnic, producentów sprzętu winiarskiego, a przede wszystkim miłośników wina - opowiada Pani Agnieszka. Mimo wielu przeszkód finansowych otworzono w tych dniach także Muzeum Gór i Pogórza Kaczawskiego. Obiekt powstał przy agroturystyce „Agat”, a dzięki uprzejmości Państwa Marioli i Ireneusza Rewers udostępniono do zwiedzania zabytkowy młyn.
Dwuletnia działalność stowarzyszenia zaowocowała wieloma działaniami na rzecz promocji regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego. Energia do pracy członków Sonove pozwala przypuszczać, że nie planują spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie z optymizmem patrzą na przyszłość. Choć niejednokrotnie napotykają przeszkody nie tylko finansowe, ale także ludzkie. Pani Prezes „zaraża” swoją energią nie tylko swoich najbliższych współpracowników, ale także mieszkańców Gór i Pogórza Kaczawskiego.
Życzymy wielu sukcesów w realizacji celów i trzymamy kciuki za realizację kolejnych projektów.
Źródło: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych