Rozmowa z dr Grairem Magakianem, przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia na Rzecz Postępu Demokracji ERWIN w Ostrowcu Św.
2.0.
Elżbieta Bidzińska: – Panie doktorze, dlaczego „Aktywni Seniorzy 2.0.”? A mianowicie, co ta końcówka 2.0. znaczy?
Grair Magakian: – Bardzo dużo! I to w sumie dzięki Internetowi. Od paru lat obserwujemy zjawisko internetyzacji seniorów, którzy coraz lepiej się orientują w wirtualnej rzeczywistości.
Czyli projekt internetowy? A może wirtualny?
– Tak ale nie do końca. Proszę pamiętać, że seniorami staje się już pokolenie, które może nie w bardzo młodym wieku, ale … od prawie 20 lat w tej lub innej postaci ma do czynienia z komputerami: w domu, w pracy, w sklepach, przez TV i Radio, w samochodzie itd. Coraz to większa grupa dzisiejszych seniorów jest też dość mocno „internetyzowana” – mają aktywne profile na portalach społecznościowych, zamawiają produkty i usługi on-line. Ale nasz projekt zakłada działania zarówno internetowe, jak i, tzw., w realu.
Zbliży Pan nas do szczegółów projektu? Z tego co pamiętam, to jest kolejny projekt dla seniorów, prawda?
– Prawda. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, a jego adresatami jest 80 osób w wieku 60+ z powiatu ostrowieckiego. Dlaczego nie rezygnujemy ze współpracy z seniorami? Ponieważ po prostu pojawiają się nowe pokolenia seniorów, które wciąż wymagają wiedzy. W naszym przypadku chodzi o ich aktywność społeczną.
– A konkretnie?
– A konkretnie chodzi o wyjątkową konieczność partycypacji społecznej seniorów co wynika m. in. z drastycznej degradacji demograficznej naszego (ale nie tylko) regionu: osoby w wieku 65+ to już ponad 36% mieszkańców (w stosunku do osób w wieku produkcyjnym). Mimo tak licznej reprezentacji, ich aktywność partycypacyjna np. podczas referendów czy wyborów oscyluje w okolicach 15%. Nasz zespół projektowy zakłada wzrost uczestnictwa seniorów w kilku wymiarach: w życiu społecznym, publicznym, kulturalnym oraz politycznym.
I sadzi Pan, że będzie to sprzyjało rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego?
– Oczywiście! W tym celu prowadzimy z seniorami zajęcia warsztatowe zgodnie z tematyką zawartą w wydanym przez nasze Stwardzienie (rzecz jasna w ramach projektu) Zestawem Dydaktyczno – Treningowym. Mówię o wiedzy w zakresie dostępu do informacji publicznej, pisaniu petycji, lobbingu, marketingu politycznym, autoprezentacji, prawach seniora itd. I, żeby utrwalić to wszystko, tworzymy Radę Wzajemnego Wsparcia Seniorów.
Jakie wsparcie? Finansowe też (uśmiech)?
– Niestety nie finansowe, ale nie mniej ważne. Każdy senior, który może mieć problemy ze swoimi prawami lub zgubi się w labiryncie administracyjnych pułapek, może się zwracać do Rady z prośbą o pomoc merytoryczną.
Ale, jednak, chyba jest jeden problem. Obrazowo mówiąc, w czasach tzw. zarazy COVID-19 nie sądzę, żeby seniorom chciało się przyjść do Rady – zagrożenia epidemiczne, restrykcje ochronne itd., prawda?
– Jasne, że prawda. Nasze zajęcia też odbywają się zgodne z zaleceniami Ministerstwa Zdrowa – dezynfekcja rąk, maseczki, bezpieczne odległości itd. Ale nie tylko restrykcjami ochronnymi żyją seniorzy. Obecnie, przynajmniej dla większości z nich, istnieje komunikacja on-line – komunikatory internetowe (Skype, Messengery itd.). Zatem mogą się kontaktować z Radą zarówno telefonicznie lub osobiście, jak i zdalna. W tej chwili jesteśmy w stanie nawet zajęcia prowadzić z nimi on-line.
Czy są jeszcze inne działania w projekcie?
– Owszem, zorganizowaliśmy specjalną Debatę publiczną z udziałem seniorów i liderów regionalnych. Ponadto, już zorganizowaliśmy interaktywną wystawę prac artystycznych seniorów pt. Dla pokoleń. Wszystkich smakoszy sztuki zapraszam: https://www.dlapokolen.pl.
Mam jeszcze jedno pytanie: chodzą słuchy, że … Stowarzyszenie przygotowuje wyjazd do teatru. Czy w dobie pandemii jest to możliwe?
– Oczywiście, że nie! W tej chwili nie ma najmniejszej takiej możliwości, ale… Za zgodą Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej trochę zmodyfikowaliśmy to przedsięwzięcie. Zamiast teatru zorganizowaliśmy wyjazd do muzeum późnorenesansowego zamku, zbrojowni i parku w Baranowie Sandomierskim oraz do kompleksu „Pustelni Złotego Lasu” - barokowy kościół pokamedulski, klasztor, galeria kamedulska itd. Na razie jedna grupa skorzystała z tej możliwości, ponieważ pandemia się nasiliła i praktycznie nie ma możliwości organizowania drugiego wyjazdu kulturalno-integracyjnego dla kolejnej grupy, ale … bądźmy dobrej myśli. Projekt trwa do końca grudnia 2020 r.
Dziękuję za rozmowę.
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Postępu Demokracji "ERWIN" w Ostrowcu Świętokrzyskim