Grudzień to okres Świątecznych przygotowań, wypieków, prezentów, kolędowania. Dwie jeleniogórskie organizacje, biorące udział w projekcie „Aktywni Liderzy, Aktywni Obywatele” wykorzystały ten czas, aby zjednoczyć swoje dzielnice przy wspólnym przeżywaniu tego okresu. Jedna z organizacji postawiła pomóc najbardziej potrzebującym. Wszyscy osiągnęli jeden wspólny cel – uśmiech na twarzach odbiorców.
Bożonarodzeniowo w Sobieszowie
Członkowie dwóch organizacji biorących udział w projekcie „Aktywni Liderzy, Aktywni Obywatele” – ZAS Sobieszów oraz Społeczne Ognisko Muzyczne, wzmocnieni o siły Ochotniczej Straży Pożarnej, Parafii w Sobieszowie, Szkoły Podstawowej nr 15, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych i MDK Muflon, zorganizowali imprezę Bożonarodzeniową pod hasłem „Wspólne ubieranie i zapalanie choinki”. Przedsięwzięcie miało na celu integrację mieszkańców - dzielnicy jeleniogórskiej Sobieszów i odbyło się po raz pierwszy.
W niedzielne popołudnie w sobieszowskim kościele rozpoczęto kolędowanie. Pomimo chłodu, jaki towarzyszył zebranym, punktualnie o 15.00 zgromadzone osoby, zostały przywitane przez proboszcza Józefa Frąca oraz przez działaczki Zakładu Aktywności Społecznej. Jako pierwsi wystąpili wychowankowie Ogniska Muzycznego z Cieplic grając najpiękniejsze polskie kolędy – „Lulaj, że Jezuniu” czy „Przybieżeli do Betlejem” rozbrzmiewało w murach kościoła. Później zaprezentowała się schola – zespół parafialny.
Kolejnym punktem programu był jarmark świąteczny, na którym zostały wystawione wyroby wykonane przez dzieci i młodzież. Na kiermaszu można było kupić małe choinki, kartki świąteczne a także stroiki – wszystko wykonane własnoręcznie. Dodatkową atrakcją była herbata z przepysznym sokiem malinowym serwowana przez członkinie ZAS Sobieszów.
Kulminacyjnym wydarzeniem było ozdabianie choinki stojącej tuż obok kościoła. Ręcznie wykonane bombki i łańcuchy a także inne ozdoby zawisły na bożonarodzeniowym drzewku. Największą frajdę miały dzieci, które z radością podziwiały swoje prace. Pomimo niewielkich problemów z podłączeniem do prądu choinka wyglądała przepięknie. Nie zapomniano także o wiewiórkach i ptaszkach dla których powieszono słoninę i orzechy włoskie. Dodatkowym oświetleniem choinki i najważniejszych budynków Sobieszowa zajął się organizator Karkonoskiego Festiwalu Światła LBS s.c. Partner Philipsa.
Mieszkańcy Sobieszowa z przyjemnością wysłuchali kolęd podśpiewując ulubione kawałki. Wydarzenie to wywołało dyskusję o tym, by organizować więcej przedsięwzięć angażujących obywateli Sobieszowa, o tym, że razem można więcej.
Bożonarodzeniowy wieczór z choinką w Sobieszowie był wspierany ze środków projektu „Aktywni Liderzy, Aktywni Obywatele”, który jest współfinansowany z Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Szlachetna paczka także w Jeleniej
Członkowie Stowarzyszenia Wspólne Miasto, którzy także uczestniczą w projekcie Aktywni liderzy, aktywni obywatele, przyłączyli się do akcji ks. Jacka Stryczka ze stowarzyszenia Wiosna – „Szlachetna Paczka”. Idea szlachetnej paczki, która narodziła się dziewięć lat temu w Krakowie, polega na przygotowaniu paczek dla osób najbardziej potrzebujących. 25 wolontariuszy stowarzyszenia Wspólnego Miasta (Inicjatywa Rady Młodych) przeprowadziło wywiady środowiskowe w Jeleniej Górze, z których dowiadywała się, które rodziny potrzebują pomocy.
- Wybraliśmy 15 rodzin, przeprowadziliśmy dwie ankiety. Jedna z nich dotyczyła obecnej sytuacji materialnej tych osób i co wpłynęło na tę sytuację. Druga ankieta dotyczyła informacji, czego te rodziny potrzebują. Następnie na stronie szlachetnapaczka.pl zamieściliśmy opisy tych rodzin – poinformował Mirosław Kobyłecki ze Stowarzyszenia Wspólne Miasto. Finał akcji odbył się 10 grudnia. Rodziny prosiły z reguły o żywność, środki czystości oraz odzież. Czasami prosiły także o spełnienie marzeń ich dzieci – lalki, auta, klocki.
Mikołajkowo w Goduszynie
Stowarzyszenie Goduszyn zorganizowało dla dzieci mieszkających w ich dzielnicy wieczór z Mikołajem. Członkowie przygotowali 60 paczek ze środków własnych stowarzyszenia a także od sponsorów. Na wydarzeniu pojawił się Mikołaj, który dla każdego dziecka miał jakąś niespodziankę. Dodatkową atrakcją był konkurs na najpiękniejszy łańcuch choinkowy – nagrodą główną były bilety do kina. W sumie w imprezie uczestniczyło około 150 mieszkańców dzielnicy Goduszyn. Organizatorzy byli pozytywnie zaskoczeni aktywnością mieszkańców i mimo drobnych problemów ze sprzętem nagłaśniającym wszyscy byli bardzo zadowoleni ze zorganizowanego wieczoru.
Projekt „Aktywni liderzy – aktywni obywatele” jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Źródło: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych