Stowarzyszenie CREO. Aktywna Młodzież, czyli jak wspieraliśmy inicjatywy młodzieżowe w 2024 roku
Jako Stowarzyszenie CREO oferujemy wsparcie finansowe do 10 tysięcy zł na realizację pomysłów, które zachęcają młodzież do działania i pomocy innym. Czas na podsumowanie projektu.
Aktywna Młodzież - konkurs regrantingu
2024 rok za nami, a więc jako Stowarzyszenie CREO ogłaszamy zakończenie I edycji konkursu regrantingu Aktywna Młodzież, w którym mieliśmy okazję wesprzeć młodzież działającą społecznie w województwie lubuskim i województwie zachodniopomorskim!
✅ Udzieliliśmy wsparcia finansowego na inicjatywy wolontariackie dla 28 samorządów uczniowskich szkół ponadpodstawowych (ale także organizacji studenckich i kół naukowych) oraz 10 rad młodzieżowych.
Oprócz tego, otoczyliśmy młodzież oraz ich koordynatorów wsparciem mentoringowym i doradczym, aby wspólnie rozwijać te wspaniałe inicjatywy. 🧠🤝
Młodzież z różnych miejscowości udowodniła, że inicjatywy społeczne mogą być nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pełne energii! Jakie pomysły pojawiły się wśród młodzieży?
- Młodzieżowa Rada Miasta Żagania w projekcie „Streetart” wypełniła przestrzeń publiczną miasta kolorowymi hasłami i grafikami o charakterze edukacyjnym, ekologicznym i refleksyjnym. Projekt miał na celu podkreślać tożsamość mieszkańców i wprowadzić do miasta odrobinę humoru. Patronem przedsięwzięcia jest Fundacja Piętro Wyżej.
- Młodzież z Zespołu Doradczego ds. Młodzieży w Mirosławcu, przy wsparciu Stowarzyszenia EqoKultura zorganizowała wyjątkowy koncert integrujący pokolenia. Podczas koncertu odbyła się zbiórka dla lokalnego schroniska. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć autorską piosenkę świąteczną stworzoną i wykonaną przez młodzież – prawdziwe dzieło sztuki na miarę serc pełnych empatii.
- Młodzieżowa Rada Gminy Pełczyce stworzyła świąteczny projekt łączący pokolenia. W Centrum Usług Społecznych młodzi spotkali się z seniorami, aby wymieniać doświadczenia, wspólnie grać i piec pierniki. Świąteczne słodkości trafiły następnie do mieszkańców podczas sondy publicznej – pełnej inspirujących rozmów i uśmiechów.
- Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Rolniczych CKZ im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie pod patronatem Stowarzyszenia DDOM Świdwin zrealizował projekt „WolontArysta”. Młodzież angażowała się w pomoc seniorom i osobom potrzebującym, organizując zbiórki darów, codzienne wsparcie oraz integracyjne spotkania międzypokoleniowe. Projekt poprzedziły lekcje obywatelskie dotyczące zdrowia publicznego, szczególnie dotykające problematyki seniorów, oraz warsztaty z cyberbezpieczeństwa.
- Samorząd Uczniowski I LO im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze we współpracy z Centrum Metamorfoz zorganizował szeroki wachlarz działań wolontariackich. Młodzież przeprowadziła zawody sportowe, warsztaty artystyczne oraz zabawy integracyjne, angażując rówieśników i osoby starsze. Akcja „Chwała bohaterom” pozwoliła uczniom upamiętnić historię poprzez porządkowanie zapomnianych grobów i spotkania wspomnieniowe z seniorami. Wspierali również schronisko dla zwierząt, przygotowali występy dla pensjonariuszy hospicjum oraz uczestniczyli w warsztatach zdobienia pierników.
- Samorząd Uczniowski Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rzepczynie pod patronatem Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży zorganizował koncert charytatywny, który miał na celu wesprzeć leczenie chłopca chorującego na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Koncert ten nie tylko zgromadził społeczność lokalną, ale również uwrażliwił młodzież na potrzeby innych.
A to tylko sześć z wszystkich 38 zrealizowanych inicjatyw!✨ Wasze pomysły były niesamowite! Każda z tych inicjatyw to dowód na to, że młodzież potrafi łączyć kreatywność z troską o społeczność lokalną. Inspirujące, kreatywne, odważne – takie właśnie były Wasze projekty! Pokazaliście, jak wielka siła drzemie w młodych ludziach i jak ogromny wpływ możecie mieć na otaczający nas świat. 🌍💪Gratulujemy i dziękujemy wszystkim zaangażowanym! 🌟
Czekamy na kolejne edycje i jeszcze więcej wspaniałych pomysłów! 🚀
Realizacja programu regrantingowego "Aktywna Młodzież 2024-2026" jest finansowana ze środków NIW-CRSO, w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.
Źródło: Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO