Projekt jest realizowany na terenie gminy Golub-Dobrzyń. 12 kobiet uczestniczy w szkoleniach, które mają przygotować je do pełnienia funkcji liderek w swoim środowisku.
Projekt „Aktywna Kobieta w Gminie” realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK z Torunia na terenie Gminy Golub-Dobrzyń od 1 września 2009 do 28 lutego 2010. Partnerem projektu jest Urząd Gminy Golub-Dobrzyń.
Projekt ma na celu przygotowanie kobiet-liderek do działań na rzecz zwiększenia aktywności w społecznościach lokalnych, z których pochodzą.
W projekcie bierze udział grupa 12 kobiet - liderek społeczności wiejskich z sześciu sołectw Gminy Golub-Dobrzyń. Panie uczestniczą wspólnie w czterech szkoleniach z zakresu: animacji lokalnej, budowania partnerstw lokalnych, tworzenia projektów i pozyskiwania funduszy, zakładania i funkcjonowania stowarzyszeń i fundacji. Dzięki temu projektowi gmina Golub-Dobrzyń zyska 12 liderek, które w przyszłości będą mogły zainspirować swoje środowisko lokalne do działań w trzecim sektorze.
Kwota przyznana na realizację tego projektu: 44 303,00 zł.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3 pytania do Małgorzaty Mierzejewskiej, asystentki projektu:
W jaki sposób projekt „Aktywna Kobieta w Gminie” wspiera uczestniczki?
M. M.: – Projekt uczy kobiety pełnienia funkcji społecznych. Dzięki niemu kobiety przygotowują się do brania udziału w życiu społecznym i do pełnienia ważnych ról, takich jak sołtyska czy radna.
Co najbardziej poruszyło panie w trakcie realizacji projektu?
M. M.: – Największe wrażenie na uczestniczkach wywołały zajęcia z wystąpień publicznych, kiedy to musiały stanąć przed kamerą. Dla 99% z nich było to pierwsze obcowanie z kamerą. Po raz pierwszy miały też mówić przede wszystkim o sobie, nie o tym, co się wokół nich dzieje.
Jakie są reakcje uczestniczek w trakcie projektu, jak tworzyła się grupa?
M. M.: – Na początku panie były niepewne, nie wiedziały, co je czeka. Jednak grupa szybko się zintegrowała, kobiety chciały dowiedzieć się więcej, pogłębić swoje umiejętności. Ostatnie zajęcia upłynęły im bardzo szybko i panie żałowały, że projekt dobiega końca. Mimo iż pewne kwestie (np. finanse, pozyskiwanie funduszy, szczególnie budżet) wciąż nie były łatwe, uczestniczki szybko nie rezygnowały, starały się systematycznie pogłębiać wiedzę.