Aktywizacja zawodowa osób starszych? Pracodawcy RP ganią rząd
Pracodawcy RP uważają, że forsowany przez administrację program wsparcia osób powyżej 50. roku życia na rynku pracy nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że obecnie pracuje 35% Polaków w wieku 55-64 lata. Celem programu Solidarność Pokoleń 50+ jest zwiększenie tego wskaźnika do 2020 roku do 50%. Zdaniem Pracodawców RP fakt, że w ciągu ostatnich 3 lat wskaźnik wzrósł o 7 punktów procentowych wcale nie świadczy o skuteczności programu, a jest wynikiem ograniczenia przywilejów emerytalnych.
MPiPS podało, że na wsparcie pracowników w wieku powyżej 55. roku życia wydano w ramach programu 7,3 mld złotych. Również te dane wzbudzają wątpliwość Pracodawców RP. Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP zauważa, że do środków wydanych w ramach programu zaliczano m.in. pieniądze przeznaczone na budżetową substytucję emerytur pomostowych, co w żaden sposób nie było związane z aktywizacją zawodową osób w wieku przedemerytalnym.
Pracodawcy RP twierdzą, że na aktywizację zawodową osób objętych programem wydano jedynie około 1/3 deklarowanych środków. Zrzeszenie podkreśla, że aby osiągnąć zakładane wskaźniki zatrudnienia należy nie tylko zmieniać prawo, ale przede wszystkim doprowadzić do zmian świadomościowych, dzięki czemu osoby w wieku przedemerytalnym nie będą zbyt wcześnie wypadały z rynku pracy.
Źródło: bezrobocie.org.pl