27 osób + 2 godziny akcji = 76 worków śmieci. Akcja odbyła się 11 kwietnia 2015 r. i pokazała, że warto łączyć lokalne siły i działać w terenie nazywanym "wspólną przestrzenią publiczną".
Nie chwalimy się i nie przedstawiamy to jako sukces… natomiast wiemy, że był to bardzo ciekawy eksperyment, który udowodnił, że warto łączyć lokalne siły i działać w terenie nazywanym "wspólną przestrzenią publiczną".
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, w tym Ambasadorom Fundacji Świat Bez Wandalizmów Katarzynie Kopeć-Ziemczyk i Waldemarowi Kownackiemu oraz Burmistrzowi Dzielnicy Praga Północ - Pawłowi Lisieckiemu!
Wiedzieliśmy, że Burmistrz naszej dzielnicy bardzo popiera wyznaczone przez fundację cele, ale zaskoczeniem dla nas był osobisty udział Pawła Lisieckiego, który przyszedł i działał razem ze swoim małym synkiem. Jest to szczególnie ważne, bo cele edukacyjne spostrzegamy jako nadrzędne i najbardziej skuteczne w dłuższej perspektywie.
Oto statystyka:
1) uczestnicy akcji: mieszkańcy dzielnicy i aktywiści lokalni + przedstawiciele organizacji pozarządowych + przedstawiciele urzędu miasta.
2) wspólne działanie przez około 2 godziny (10:00 - 12:00). W akcji uczestniczyło 27 osób, ktoś był przez 20 min i zebrał jeden worek, ktoś był przez cały czas i zebrał kilka. (bardzo tego żałujemy, ale są osoby, które niestety nie znalazły się na materiale zdjęciowym)
3) zebraliśmy 76 worków odpadów plastikowych, szklanych oraz innych mieszanych, np. odtwarzacze samochodowe, żelazka, kable, wielkogabarytowe rury plastikowe.
4) służba oczyszczania miasta odebrała worki ze śmieciami - przed akcją zwróciliśmy się do Zarządu Praskich Terenów Publicznych, żeby wsparli akcję i zorganizowali wywóz zebranych śmieci.
5) zostawiliśmy czysty teren na odcinku najbardziej widocznym wzdłuż trasy rowerowej ponad 200 m, spędziliśmy czas na powietrzu, poznaliśmy się i mieliśmy fajną przygodę, która służy nam wszystkim i którą będziemy pamiętać :)
Podsumowanie:
2 godziny aktywnego ruchu na powietrzu, małe straty finansowe (worki na śmieci + rękawice ochronne), współpraca i budowanie wspólnoty lokalnej.
Jesteśmy przekonani, że daliśmy dobry przykład.
Liczymy na odzew i kontynuację.
Jeśli znacie tereny, które proszą się o odśmiecanie zgłaszajcie je do nas, zajmiemy się tą sprawą:
• znajdziemy i poinformujemy władze odpowiedzialne za ten konkretny teren o problemie + poprosimy o współpracę,
• zorganizujemy niezbędne materiały i wywóz zebranych śmieci.
Źródło: Fundacja Świat Bez Wandalizmów