We Wrocławiu 7 i 17 grudnia odbyły się dwa spotkania informacyjne dotyczące Akademii aktywnych liderów i liderek. Wiktor Pietrzak zapoznał osoby uczestniczące ze specyfiką projektu i uzyskanymi efektami. Niespodzianek nie zabrakło
Spotkanie zostało celowo podzielone na dwa bloki: pierwszy dotyczył założeń projektowych (aspekty formalne i merytoryczne zawarte we wniosku), drugi – przełożenia zakładanych celów i rezultatów na życie projektu, czyli sposób realizacji. Najwięcej emocji wzbudziły uzyskane efekty. Koordynator projektu zaprezentował zgromadzonym osobom fotografie z cyklów szkoleniowych, materiały z realizowanych przez uczestników i uczestniczki projektu inicjatyw, a także filmy rejestrujące akcję pierwszego w Polsce Vote Moba. Relacje były bardzo miłe i budujące.
Gościnnie udział w spotkaniu wzięły dwie uczestniczki Akademii: Małgorzata Płonczkier oraz Jagoda Depka. Odpowiedziały na pytania osób biorących udział w spotkaniu, omawiając zalety udziału w projekcie – uzyskane wsparcie edukacyjne, możliwość wykorzystania wiedzy w praktyce i działanie na rzecz podniesienia poziomu świadomego obywatelstwa w powiecie oławskim. Udział w Akademii to przede wszystkim uświadomienie sobie potrzeby animowania społeczności lokalnej – mówi Małgorzata Płonczkier - krzewienia wartości, o których nazbyt często zabiegani ludzie zapominają; to coś w rodzaju innowacyjnej metody aktywizacji, która pozwala na uwolnienie tkwiącego w społeczeństwie i nas samych - potencjału.
Z kolei koordynator poruszył kwestię ryzyka w projekcie – kwestie, które stały się wyzwaniem od strony organizacyjnej: uzyskanie pozwoleń od samorządowców na działania w przestrzeni miejskiej, a także rzeczy wymagających jeszcze pracy od organizatorów. Ponadto zostały omówione sposoby animacji społeczności lokalnej, ze szczególnym naciskiem na ich dostosowanie do jej profilu, aby zapewnić zrozumiałość promowanych postaw i wysokie zaangażowanie do wprowadzenia zmiany.
Osoby uczestniczące w projekcie otrzymały także poradnik w wersji papierowej. W wersji elektronicznej dostępny będzie w zakładce projektowej „Akademii aktywnych liderów i liderek” na stronie Fundacji Grejpfrut.
Projekt został wsparty finansowo przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.