W Światowy Dzień Afryki, 23 maja, warszawskie ulice przemierzał, pełen gorących rytmów i pozytywnej energii, londyński double-decker. I choć z zewnątrz był to autobus angielski, w środku i na dachu panowała prawdziwa, afrykańska atmosfera. W kilku miejscach zatrzymywał się, by zgromadzonych tam warszawiaków porwać do tańca i uraczyć przysmakami senegalskiej kuchni. W trakcie jazdy Mamadou Diouf pozdrawiał przechodniów przez megafon i zapraszał na wieczorne koncerty na Mały Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego.
Obchody Światowego Dnia Afryki od kilku lat organizuje w Warszawie fundacja „Afryka Inaczej”. Jednak tegoroczna akcja pod hasłem „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy” nie ograniczyła się jedynie do jednodniowych obchodów lecz jest zaplanowaną na kilka miesięcy wielką kampanią na rzecz dialogu międzykulturowego. Od 11. czerwca na Małym Dziedzińcu UW można oglądać mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej organizowanych w RPA. - Polska nie jedzie na mistrzostwa, mamy więc nadzieję, że Polacy będą kibicować afrykańskim drużynom - mówi z uśmiechem Mamadou Diouf, dyrektor programowy Fundacji. Oprócz tego na czerwiec zaplanowane jest jeszcze czytanie dzieciom afrykańskich bajek przez afrykańskich mieszkańców Warszawy, w lipcu odbędą się warsztaty plastyczne, które poprowadzi Seydou Zan Diarra, malarz z Mali, sierpień poświęcony będzie afrykańskiej poezji, a we wrześniu i październiku odbędą się projekcje filmów i panele dyskusyjne.
Fundacja „Afryka Inaczej” powstała w środowisku związanym z internetowym serwisem Afryka.org, który od 2007 roku promuje Afrykę w sieci. Tworzą ją: Mamadou Diouf, Paweł Średziński i Mateusz Kasprzak. Ich celem jest szeroko pojęta popularyzacja wiedzy o Afryce w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej, edukacja i walka z utartymi, choć często nawet nieuświadomionymi stereotypami na temat mieszkańców Afryki. Oprócz przybliżania Polakom kultury afrykańskiej celem fundacji jest też integracja wewnątrz diaspory afrykańskiej, która w Warszawie liczy około dwóch tysięcy osób.
Radosny nastrój tegorocznych obchodów Dnia Afryki przyćmiła wiadomość o śmierci Maxwella Itoyi – Nigeryjczyka zastrzelonego tego samego dnia przez stołecznego policjanta. Jego pamięć uczczono minutą ciszy przed rozpoczęciem wieczornych koncertów na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)