Anti-racism and Civic Courage Training (ACCT) to międzynarodowy projekt skupiający się na przeciwdziałaniu dyskryminacji (w tym dyskryminacji wielowymiarowej) oraz rasizmowi, ksenofobii i innym formom nietolerancji. Partnerzy projektu mają również na celu przeciwdziałanie przestępstwom z nienawiści i mowy nienawiści w Unii Europejskiej.
W dniach 25 i 26 stycznia 2023 roku partnerzy z Berlina, Hamburga, Kopenhagi, Álory, Sofii i Bratnika spotkali się w stolicy Niemiec na inauguracji projektu ACCT. Podczas spotkania konsorcjum miało okazję lepiej się poznać i ustalić priorytety działania na okres realizacji projektu, czyli na następne 24 miesiące.
Realizatorzy projektu ACCT szczególny nacisk położą na przeciwdziałanie dyskryminacji, wyrażającej się w postawach antysemickich, antymuzułmańskich i antyromskich oraz na inne formy uprzedzeń.
Aby osiągnąć zamierzone cele, ACCT łączy osoby z różnych środowisk, takich jak organizacje pozarządowe, aktywiści i liderzy społeczności, na szkoleniach z zakresu odwagi obywatelskiej. Szkolenia te mają na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni kontaktu pomiędzy grupami, które są bezpośrednio dotknięte różnymi rodzajami dyskryminacji, a pozostałymi osobami, które będą szkolone w zakresie zapobiegania uprzedzeniom wobec grup marginalizowanych.
W ciągu najbliższych miesięcy konsorcjum będzie pracować nad zaprojektowaniem i przetestowaniem szkoleń, zanim zacznie oferować je społecznościom lokalnym. Będzie to jedno z pierwszych działań projektowych, zaplanowanych na najbliższe miesiące.
ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.
W skład konsorcjum ACCT wchodzą:
· Comparative Research Network (Berlin, Niemcy)
· Inicjatywa Perspekt (Hamburg, Niemcy)
· Crossing Borders (Kopenhaga, Dania)
· Imagina (Álora, Hiszpania)
· Stowarzyszenie „Dla Ziemi" (Bratnik, Polska)
· Stowarzyszenie na rzecz Uchodźców i Migrantów (Sofia, Bułgaria)
Wszystkie informacje dotyczące projektu oraz scenariusze zajęć i dobre praktyki będą dostępne na stworzonej w ramach projektu platformie internetowej.
Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"