140 uczestników z Polski i Ukrainy rywalizowało w 15 konkurencjach indywidualnych: stolarstwie, rzeźbie, krawiectwie, ceramice, makramie, origami, malowaniu na lustrze i wielu innych podczas rozegranej w ostatni weekend VI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Umiejętności Osób Niepełnosprawnych.
W dniach 26-28 kwietnia odbyła się w Koninie VI Ogólnopolska Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka „Abilimpiada 2002” organizowana przez Fundację Mielnica przy współpracy Towarzystwa Walki z Kalectwem. Do Konina przyjechało 31 drużyn z całej Polski i z Ukrainy.
Abilimpiada daje możliwość zaprezentowania umiejętności nabywanych przez osoby niepełnosprawne podczas terapii i rehabilitacji. Jest to również świetna okazja do odświeżenia znajomości oraz wymiany doświadczeń i pomysłów. Wielu uczestników cały rok pilnie przygotowuje się, aby wziąć udział w Abilimpiadzie – jedynej tego typu imprezie w Polsce.
W tym roku ponad 140 uczestników brało udział w 15 konkurencjach indywidualnych – stolarstwie, rzeźbie, krawiectwie, ceramice, makramie, origami, malowaniu na lustrze i wielu innych. Rozstrzygnięto też konkurs literacki, który rozegrany został w trzech kategoriach – autobiografia, wiersz i „sprawdź się jako reporter”. Uczestnicy połączyli siły i wzięli udział w konkurencji drużynowej - rady na odpady i dekoracja stołu wielkanocnego. Goście, którzy przybyli na uroczyste rozpoczęcie Abilimpiady, dokonali oceny w konkursie na najlepszą prezentację drużyny. Tu świetnym pomysłem popisała się drużyna z Rynu i Lublińca – przyznano dwie równorzędne nagrody. Po raz pierwszy w historii Abilimpiady, Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Mielnica z Konina, zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej. Tradycyjnie już orkiestra OSP Lądek – Zagórów pod batutą Andrzeja Grzeszczaka, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 15, w której odbywała się impreza, dodawała olimpijskiego charakteru! Dopisali także zagraniczni goście, którzy przybyli z Holandii, Luksemburga, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.
Na tegorocznej Abilimpiadzie nie zabrakło akcentu sportowego – Rafał Kucharski – niepełnosprawny Przyjaciel Mielnicy, przyjechał na czterokołowym rowerze z Kalisza do Konina w niecałe 4 godziny. Rafała powitał m.in. Sławek Dul – niepełnosprawny maratończyk, który w ubiegłym roku przybiegając na Abilimpiadę, ustanowił Rekord Guinness’a. Sławek, wręczając Rafałowi Księgę, życzył powodzenia i sukcesów w pokonywaniu dalszych kilometrów.
Dodatkową atrakcją była wystawa fotografii, przywieziona przez zaprzyjaźnioną Fundację DUCHA z Torunia – „Fotograficzny obraz rehabilitacji naturalnej w Fundacji Ducha”, autorstwa Pani Jolanty Żydołowicz. Uczestnicy oraz Goście Abilimpiady mogli też podziwiać pokazy garncarstwa, tkactwa, makijażu, marmuryzacji papieru i wystawę patchworków. Po raz pierwszy bita była okolicznościowa moneta. W niedzielne popołudnie Teatr Tańca DUET zaprezentował przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”. Po uroczystym zakończeniu, wręczeniu nagród i pucharów, Hotel Magda zaprosił wszystkich na wspólne pożegnalne grillowanie na dziedzińcu szkoły.
Za ciekawostkę można uznać fakt, iż Szwedom, którzy gościli w Koninie w 1999 roku, tak spodobała się konińska impreza, że przenieśli ją do siebie. W dniach 24-25 kwietnia br. odbywała się już III Szwedzka Abilimpiada. Nasz kraj reprezentowała drużyna z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Mielnica w Mielnicy Dużej. Podróż w obie strony zafundowała uczestnikom Firma UNITY – LINE. Polscy zawodnicy startowali w następujących konkurencjach – rzeźba, ozdabianie tortu, jazda ciągnikiem i układanie bukietów i zdobyli jeden złoty i cztery brązowe medale.
Konińska Abilimpiada odbyła się dzięki pracy wielu wolontariuszy oraz pomocy firm, banków i fundacji, władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich oraz osób prywatnych. Stroną organizacyjną oraz przygotowaniem wszystkich konkurencji, konkursów i atrakcji zajęli się pracownicy ośrodków Fundacji Mielnica.