Budowa świadomego swoich praw społeczeństwa obywatelskiego wymaga przed wszystkim zwiększenia zainteresowania lokalnej społeczności życiem miasta. Uświadomienia sobie, że samorząd to nie tylko wybrane władze, ale to my - wszyscy mieszkańcy danej gminy. W jaki sposób zachęcić młodzież do działania? Jak wzbudzić zainteresowanie tematyką samorządową, skoro zwykle kojarzy się to z czymś mało konkretnym, mało ciekawym, wręcz nudnym.
Wyzwanie podjęło Stowarzyszenie Civitas z Dąbrowy Górniczej przygotowując, w ramach programu edukacyjnego „Młodzi Aktywni w Zagłębiu Dąbrowskim” w 16 szkołach ponadgimnazjalnych Zagłębia Dąbrowskiego( w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi i Siewierzu) warsztaty pt. „ABC samorządu lokalnego”.
Trenerzy prowokują młodzież do wyrażania krytycznych opinii na temat życia w zagłębiowskich miastach. Prawie wszystkim przeszkadza fatalny stan dróg i prowizoryczne łatanie dziur po zimie. Wielu mówi o „uśpionych ” centrach miast , braku miłych i nie drogich kawiarni oraz klubów „z klimatem” i dobrych dyskotek. Dla części uczestników dojeżdżających do szkół z tzw. dzielnic zielonych dużą uciążliwością są zbyt rzadko kursujące autobusy. Innych denerwuje widok wszechobecnych i nie sprzątanych psich odchodów. Uczniowie z Dąbrowy Górniczej podkreślali fatalny wygląd dworca kolejowego.
Pod kierunkiem trenerów uczestnicy dyskutują o kompetencjach władz samorządowych. Jeśli „samorząd to my”, to jaki wpływ, jako mieszkańcy, mamy na rozwiązanie tych problemów? Czy korzystamy z możliwości udziału w konsultacjach społecznych oraz w cyklicznych spotkaniach z przedstawicielami władz samorządowych, np. w ramach akcji „Masz głos masz wybór”?
Pojawia się tez temat dużej roli radnych. Wreszcie jak wielkie znaczenie ma udział każdego mieszkańca w wyborach samorządowych ale udział świadomy. Ważne jest przecież na kogo oddajemy swój głos, bo to wybrane przez nas osoby będą sprawować przez co najmniej 4 lata rządy w naszej gminie. To właśnie od złych lub dobrych decyzji samorządowców: prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i radnych w dużej mierze zależeć będzie jakość życia mieszkańców gmin oraz to, jak będą wydawane gminne pieniądze.
Rozwiązywaniem problemów lokalnych zajmują się także organizacje pozarządowe Uczniowie dowiadują się o różnych inicjatywach podejmowanych przez tzw. trzeci sektor. Spotykają się z przedstawicielami Centrum Wolontariatu, otrzymują informacje o aktualnych ofertach pracy dla wolontariuszy - w regionie, w Polsce i za granicą. Pod kierunkiem trenerów uświadamiają sobie, jak wiele możliwości i korzyści daje dzisiaj młodym ludziom wolontariat.
Zajęcia, dzięki formule warsztatowej , wymagają od uczniów dużej aktywności. Są ćwiczenia, zabawy i konkursy z nagrodami.
Na pewno przynajmniej część z uczestników programu prowadzonego przez Stowarzyszenie Civitas uda się przekonać, że warto interesować się tym, co dzieje się wokół nas, że warto aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczyć w codziennym życiu własnego miasta.
Źródło: Stowarzyszenie Civitas