A czy Ty znasz swoich sąsiadów? Podsumowujemy Dni Sąsiedzkie 2024
Jak poznać swoich sąsiadów? Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy pokazali, że znają na to setki sposobów! Tegoroczne Dni Sąsiedzkie przypomniały, że dobre relacje sąsiedzkie są dla każdego, i są ważniejsze, niż się nam może wydawać.
Dni Sąsiedzkie 2024 w Warszawie
Europejski Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie, którego celem jest wspólne spędzenie czasu przez sąsiadów. Każde sąsiedztwo może świętować tak jak chce, a miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania. Warszawa świętuje Dzień Sąsiada już od kilkunastu lat.
W tym roku w Warszawie najczęściej spotykano się na piknikach, garażówkach, potańcówkach i sąsiedzkich warsztatach. Mniejsze i większe spotkania odbywały się na starych i nowych osiedlach, wśród blokowisk i domków jednorodzinnych, poznawały się i integrowały osoby w każdym wieku. W sumie na wiosnę odbyło się ponad 110 sąsiedzkich spotkań. Organizowały je lokalne instytucje, organizacje pozarządowe, Miejsca Aktywności Lokalnej oraz zwykli mieszkańcy i mieszkanki, którzy chcieli spotkać się w swobodnej atmosferze ze swoimi sąsiad(k)ami.
Miasto wspiera integrację sąsiedzką
– Silne relacje sąsiedzkie to jeden z najcenniejszych zasobów, jakie miasto może mieć. Wpływają nie tylko na wzrost zadowolenia z życia, są też ważnym elementem budowania silnego społeczeństwa odpornego na codzienne wyzwania i globalne kryzysy – mówi Adriana Porowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Cieszy nas, że z roku na rok przybywa sąsiedzkich wydarzeń, a osoby mieszkające w Warszawie chcą znać swoich sąsiadów – dodaje.
Jak wynika z badania CBOS na zlecenie Skanska z września 2023 r. prawie 3⁄4 ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania.
Tegoroczny Europejski Dzień Sąsiada oficjalnie przypadał na 31 maja, ale akcja koordynowana przez Urząd Miasta trwała cały maj i większość czerwca. Miasto przygotowało pakiet ogólnodostępnych materiałów i porad, prowadziło doradztwo indywidualne, ułatwiało mieszkańcom bezpłatne wypożyczanie potrzebnych sprzętów takich jak stoły czy leżaki.
Relacje z wydarzeń można zobaczyć Facebooku. Mapa tegorocznych obchodów oraz relacje z wydarzeń znajdują się na stronie https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/dzien-sasiada.
Mieszkańcy chwalą
Czy Dni Sąsiedzkie spełniły oczekiwania mieszkanek i mieszkańców?
– Super tam było – pisze o uczestnik pikniku sąsiedzkiego przy Kuchni Czerwony Rower na Pradze-Północ. – Jesteście niesamowite! Super impra – dziękuje organizatorkom uczestniczka Dnia Sąsiada przy MAL Przystanek Porajów na Białołęce. – Było magicznie – chwali sąsiadka spotkanie w MAL Samogłoska na Bielanach.
Podczas gdy część wydarzeń jest organizowanych corocznie i ma już swoją tradycję, dla wielu osób tegoroczne obchody Dni Sąsiedzkich były pierwszym doświadczeniem organizacji lokalnego wydarzenia.
– Bardzo polecam oddolne organizowanie takich wydarzeń, naprawdę nie potrzeba wiele, aby je zorganizować. Zaskoczyło mnie, że tak miło spędziliśmy czas w tak mieszanym gronie – mówi Gosia z Żoliborza, która w tym roku organizowała swój pierwszy dzień sąsiada. – Poznałam dużo dzieci – dodaje jej sześcioletnia córka Lukrecja.
Sąsiadkami i sąsiadami jesteśmy cały rok
Tegoroczne Dni Sąsiedzkie dobiegły końca, ale okazji do poznania sąsiadów nie brakuje nawet w wakacje. Przykłady? Przez cały lipiec w Śródmieściu trwa 5. Festiwal Otwarty Jazdów, na Mokotowie na Poniedziałki Sąsiedzkie zaprasza Fundacja Bullerbyn, w soboty na Pradze-Północ Śniadania sąsiedzkie organizuje CAM Nasza, a na Woli Sobotni Upcykling organizuje MAL Współdzielnik.
Miasto wspiera integrację sąsiedzką przez cały rok. W Warszawie działa ponad 100 Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL), które służą wzmacnianiu relacji sąsiedzkich każdego dnia. Miasto wspiera także oddolne działania dzięki inicjatywie lokalnej, wzmacnianiu partnerstw lokalnych oraz portalowi Spółdzielnia.
Na miejskiej stronie Warszawa Sąsiedzka znaleźć można także szereg inspiracji i wywiadów z aktywnymi mieszkankami i mieszkańcami. A już na jesieni ruszy wyczekiwana kontynuacja projektu Inicjatywy Sąsiedzkie.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy