Warszawiacy wybrali, na co chcą przeznaczyć 93 miliony złotych z budżetu obywatelskiego na rok 2022. Zrealizowanych zostanie łącznie 348 projektów, których pomysłodawcami są mieszkańcy stolicy.
– Budżet obywatelski to przede wszystkim ludzie. Chciałbym podziękować autorom projektów za zgłoszenie swoich pomysłów. Cieszę się, ze Warszawa ma tylu zaangażowanych mieszkańców, że chcecie zmieniać stolicę razem z nami, że interesujecie się swoim miastem i że będziecie z satysfakcją korzystać z tego, co w nim dzięki Wam powstanie – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Od 15 do 30 czerwca warszawiacy i warszawianki głosowali na pomysły zgłoszone w ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego na rok 2022 r. Zdecydowali w ten sposób, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu Warszawy. Pod głosowanie mieszkańców zostało poddanych łącznie 1429 projektów, z czego 129 propozycji ogólnomiejskich i 1300 dzielnicowych. Na czwartkowej gali w Pałacu Kultury i Nauki ogłoszono wyniki.
Wygrane projekty
Projekty, które zostaną zrealizowane dotyczą różnych obszarów miejskiego życia, jednak w tym roku zdecydowana większość warszawiaków zgłaszała pomysły związane z miejską zielenią np.: nasadzenia drzew, krzewów, żywopłotów, drzew owocowych, zrywanie starego betonu i zmian na biologicznie czynne powierzchnie.
Najdroższy tegoroczny przegłosowany projekt ogólnomiejski to „Nowe drogi dla rowerów” i zostanie na niego przeznaczone aż 5 609 539 złotych, z kolei dzielnicowy to „Oddychające chodniki na ul. Puławskiej”, które będą kosztować 1 500 000 złotych. Natomiast największym poparciem mieszkańców cieszył się inny ogólnomiejski projekt – „Duże drzewa w Warszawie – zieleń, cień i czyste powietrze” – zagłosowało na niego aż 33 795 osób.
W ramach budżetu obywatelskiego na Woli powstanie nowa przestrzeń sportowo-rekreacyjna w Parku Sowińskiego, na Wawrze leśne kino plenerowe, na Natolinie tężnia solankowa, a na Pradze-Północ park trampolin. A jednym z wygranych projektów ogólnomiejskich jest „Odwdzięczmy się Powstańcom i obejmijmy ich domową rehabilitacją”.
Pełne wyniki głosowania dostępne są na stronie https://bo.um.warszawa.pl/.
Statystyki
Łącznie warszawianki i warszawiacy oddali 93 539 głosów, z czego aż 99,4% zostało przekazanych drogą elektroniczną. Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44.
Najwięcej pomysłów zrealizowanych w ramach z budżetu obywatelskiego zostanie w dzielnicy Bemowo, bo aż 34, z kolei na Żoliborzu 24, na Ursusie 23, na Targówku 22, a na Pradze-Południe 18, gdzie oddano aż 4446 głosów na projekt dzielnicowy „Pokonamy smog zielenią – nowe drzewa, krzewy i kwiaty dla Pragi-Południe”.
Do tej pory w Warszawie odbyło się siedem edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu ponad 400 milionów złotych.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy