747 interwencji ratujących życie i zdrowie [komentarz Pauliny Dąbrowskiej]
10 września jest dniem szczególnym w obszarze ochrony zdrowia dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Dzień zapobiegający samobójstwom podkreśla ważność dostępu do pomocy specjalistycznej, która jest ratunkiem dla osób będących w kryzysie, potrzebujących natychmiastowego wsparcia.
Kilkumiesięczne lub roczne czekanie na wizytę bezpłatną u psychoterapeuty, psychologa lub psychiatry to coraz częstsze słowa, które słyszą konsultanci w telefonie zaufania 116 111 i telefonie dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. Na mniejszy czas oczekiwania mogą liczyć Ci, którzy zapiszą się na wizyty prywatnie. Trudno sobie wyobrazić, że osoba w kryzysie, mierząca się z obniżonym nastrojem, depresją, lękami, stresem, myślami samobójczymi ma czekać pół roku lub rok na uzyskanie specjalistycznego wsparcia. Gdzie szukać w takim razie pomocy i ile czasu musi minąć, by wprowadzono systemowe zmiany w obszarze ochrony zdrowia psychicznego?
Zmiany systemowe są pilne
Szczególną uwagę warto zwrócić na wsparcie dzieci i młodzieży, które nie mają tylu możliwości co dorośli w uzyskaniu specjalistycznej opieki. W wielu przypadkach Telefon Zaufania 116 111 to jedyne, dostępne miejsce w którym młodzi ludzie mogą przez całą dobę i anonimowo uzyskać pomoc profesjonalistów.
W 2020 roku zespół konsultantów odebrał 61 625 połączeń, odpisał na 12 525 wiadomości oraz podjął 747 interwencji ratujących życie i zdrowie. Konsultanci codziennie odbierają telefony i wiadomości, w których pojawiają się tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Niepokój, niepewność, stres, samotność, smutek, samookaleczenia, obniżony nastrój, myśli, próby i zamiary samobójcze to najczęściej poruszane problemy młodych ludzi.
Rekordowa ilość – 747 podjętych działań interwencyjnych w 2020 roku wskazuje jak poważna jest sytuacja, która wymaga natychmiastowych zmian w systemie ochrony zdrowia psychicznego. Nie napawa optymizmem także raport Komendy Głównej Policji 2017-2019, który ukazuje, że z każdym rokiem liczba zamachów samobójczych zwiększa się. Może to budzić obawy, jak sytuacja wygląda w tym momencie, kiedy cały świat od 2020 roku zmaga się z pandemią Sars-Cov-19.
Nie ulega wątpliwości, że poprawa stanu polskiej psychiatrii wymaga czasu. Jednak jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań systemowych, dofinansowanie opieki zdrowotnej i wprowadzanie zmian w innych obszarach może zmniejszyć nasilenie problemu związanego ze stanem zdrowia psychicznego.
Paulina Dąbrowska – psychoterapeutka w trakcie szkolenia w nurcie psychodynamicznym, trenerka i socjoterapeutka. Związana z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, gdzie prowadzi wsparcie telefoniczne oraz online dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla profesjonalistów oraz warsztaty dla uczniów. Doświadczenie zdobywała w licznych organizacjach pozarządowych, Placówkach Wsparcia Dziennego oraz Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii.
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.