Fundacja TUS od 2007 roku tworzy wyszukiwarkę niepelnosprawnik.pl, która dostarcza informacji o poziomie dostosowania miejsc użyteczności publicznej do potrzeb różnych grup osób z niepełnosprawnością. Jest narzędziem wspierającym ich codzienną aktywność.
Niepełnosprawnik realizowany jest również we Wrocławiu. Po raz pierwszy przeprowadzaliśmy audyty w tym mieście na potrzeby Euro2012. Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej dokonujemy pomiarów we Wrocławiu od 5 lat.
Tegoroczna edycja została dofinansowana ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu. W okresie od czerwca do października br. zrealizowaliśmy 704 audyty na obszarze dzielnic Śródmieście i Psie Pole. 451 z nich to nowe placówki w wyszukiwarce, pozostałe to zaktualizowane obiekty, zmierzone w poprzednich latach.
Obecnie Niepełnosprawnik dostarcza informacji o dostępności ponad 16 tysięcy obiektów, w tym ponad 3 tysiącach z Wrocławia. Są to różnego rodzaju obiekty, m.in. obiekty administracji publicznej, hotele, restauracje, centra handlowe, kina, apteki, sklepy, placówki usługowe oraz obiekty sportowe i kulturalne. Od początku 2019 roku z wyszukiwarki skorzystało 174 225 użytkowników, w tym 29 853 z Wrocławia.
Informacje o placówkach przedstawione są za pomocą piktogramów oraz dokładnego opisu tekstowego. W wyszukiwarce znajdą Państwo dane kontaktowe, dane o ilości schodów, szerokości drzwi, ale również o istniejących udogodnieniach t.j. rampach, windach, podnośnikach oraz o ich parametrach. Dowiedzą się Państwo czy w placówkach są toalety dostosowane i pomieszczenia dla rodzica z dzieckiem oraz poznają odległość do najbliższego przystanku transportu miejskiego.
Wyszukiwarka jest bezpłatna, prosta i czytelna, dzięki temu jest dostępna dla wszystkich pod adresem: www.niepelnosprawnik.pl. Można z niej korzystać zarówno na komputerach i urządzeniach mobilnych.
Informacje zawarte w Niepełnosprawniku mogą być przydatne osobom na co dzień działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rodzinom z małymi dziećmi, turystom, osobom starszym oraz niektórym grupom zawodowym. Dostarczają również wiedzy właścicielom i administratorom lokalów o specyficznych potrzebach osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Nasze działania w kierunku samodzielności osób niepełnosprawnych zostały docenione i nagrodzone.
- „Serwis www bez barier” to wyróżnienie przyznawane przez Integrację – największy w Polsce magazyn poruszający kwestie osób z niepełnosprawnością i Miasto Stołeczne Warszawa.
- Certyfikat „Wrocław bez barier” Niepełnosprawnik został nagrodzony w kategorii działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności.
- Nowe Technologie Lokalnie Sektor 3.0 nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Zapraszamy do korzystania z Niepełnosprawnika oraz do kontaktu z Fundacją.
Źródło: Fundacja TUS, www.tus.org.pl