7 września odbyło się posiedzenie KM RPO województwa opolskiego
Organizacje pozarządowe po raz kolejny znalazły się na szarym końcu pod względem podpisanych umów o dofinansowanie projektów - relacja ze spotkania Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny w województwie opolskim.
Posiedzenie Komitetu Monitorującego poświęcone było głównie sprawozdaniu rocznemu za okres połowy roku 2011. Z danych przedstawionych zebranym członkom wynika, że województwo opolskie (według stanu na koniec czerwca 2011r.) zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem poziomu wydatków certyfikowanych do Komisji Europejskiej, a całkowita kwota alokacji przeznaczona na przeprowadzone nabory wniosków wyniosła 444,78 mln Euro (w trybie konkursowym i pozakonkursowym), co stanowi prawie 99,8% środków przeznaczonych na wszystkie nabory w latach 2007-2013.
Największym zainteresowaniem beneficjentów cieszył się IV nabór w ramach poddziałania 3.1.1 Infrastruktura zaplecza turystycznego/przedsiębiorstwa oraz II w ramach poddziałania 1.4.1 Wsparcie usług turystycznych i rekreacyjno-sportowych świadczonych przez przedsiębiorstwa (ponad 5-krotne przekroczenie alokacji). Najbardziej zaawansowaną pod względem wdrażania jest Oś priorytetowa 5 Zrównoważony rozwój potencjału turystycznego opartego o warunki naturalne, gdzie poziom kontraktacji przekroczył 100%, zaś poziom płatności wynosi ponad 74%. W najmniejszym stopniu zaawansowane pod względem kontraktacji jest wdrażanie Osi priorytetowej 7 Spójność wewnątrzregionalna, gdzie wartość podpisanych umów stanowi około 69% alokacji zapisanej w Programie.
Najwięcej środków w zakresie podpisanych umów pozyskały samorządy gminne i ich jednostki organizacyjne (ponad 501 mln PLN), samorząd województwa (blisko 401 mln PLN),przedsiębiorcy (około 393 mln PLN) oraz samorządy powiatowe i ich jednostki organizacyjne.(ponad 109 mln PLN). Organizacje pozarządowe, po raz kolejny, znalazły się na ostatnim miejscu.
Biorąc pod uwagę zakontraktowanie środków RPO WO 2007-2013 w podziale na obszary wsparcia najwięcej środków przeznaczono na inwestycje z zakresu transportu (443,05 mln PLN); turystykę (219,12 mln PLN), przedsiębiorczość (205,48 mln PLN), oraz innowacje, badania i rozwój technologiczny (185,04 mln PLN). Obszary wsparcia bliskie organizacjom pozarządowym nie należały do czołówki.
W okresie sprawozdawczym rozwiązano 13 umów o całkowitej wartości 29,67 mln PLN,w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego sięgnęło 11,71 mln PLN w ramach:
• poddziałania 1.1.1 Wsparcie instytucji otoczenia biznesu (1 umowa),
• poddziałania 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach (6 umów),
• poddziałania 1.3.2 Inwestycje w innowacje w przedsiębiorstwach (2 umowy),
• poddziałania 1.4.1 Wsparcie usług turystycznych i rekreacyjno-sportowych świadczonych
przez przedsiębiorstwa (2 umowy),
• poddziałania 1.4.2 Usługi turystyczne i rekreacyjno-sportowe świadczone przez sektor
publiczny (1 umowa),
• działania 4.3 Ochrona powietrza, odnawialne źródła energii (1 umowa).
Ponadto na spotkaniu Komitetu zaprezentowano aktualizację Tabeli monitorowania wdrażania rekomendacji z badania ewaluacyjnego „Ocena wdrożenia polityk horyzontalnych w ramach RPO WO 2007-2013” oraz informacje na temat działań podejmowanych przez Instytucję Zarządzającą w ramach wdrażania RPO WO 2007-2013.
Powyższe informacje pochodzą z sekretariatu KM RPO województwa opolskiego.
Źródło: Informacja własna, OFOP