Samorząd warszawski intensywnie pracuje nad nową procedurą konkursową. Być może zmienią się także wzory umów dotacyjnych. Póki co jednak , obowiązuje stary wzór. Co nie zwalnia organizacji, które podpisują umowy z obowiązku zapoznania się z treścią tego dokumentu. Urzędnicy i doradcy dla NGO są zgodni: mało która organizacja pozarządowa czyta w całości i ze zrozumieniem umowę, którą podpisuje, by otrzymać dotację na swój projekt. W umowie dotacyjnej jest jednak kilka rzeczy, które naprawdę trzeba koniecznie wiedzieć!
Co musisz koniecznie wyczytać z umowy dotacyjnej na realizację projektu (zadania publicznego)?
1. Terminy
W umowie dotacyjnej podane są następujące terminy:
a. Termin realizacji zadania (początek i koniec) – w tym przedziale czasowym muszą zmieścić się wszystkie działania projektowe
b. Termin wydatkowania środków pochodzących z dotacji (początek i koniec) – wydatki ponoszone z dotacji muszą się mieścić w tym przedziale czasowym
c. Termin wydatkowania środków własnych (początek i koniec) – wydatki ponoszone z tzw. finansowego wkładu własnego musza się mieścić w tym terminie
d. Termin przelania dotacji (i ew. kolejnych transz) – w tych terminach możemy spodziewać się pojawienia się pieniędzy przeznaczonych na realizację projektu (zadania)
e. Termin złożenia sprawozdania – to 30 dni po zakończeniu realizacji zadania
f. Termin zwrotu środków w przypadku ich niewykorzystania
g. Dodatkowe terminy, np. w samorządzie warszawskim: termin wysłania znaku promocyjnego Urzędu m.st. Warszawy na dużych formatach do akceptacji Biura Marketingu Miasta – 3 dni robocze.
REKOMENDACJA: wydrukuj „metryczkę” umowy dotacyjneji wypełnij ją terminami ze swojej umowy. Powieś nad biurkiem, daj koordynatorom czy współpracownikom.
2. Budżet
W umowie dotacyjnej podane są:
a. Kwota dotacji – ta kwota nie może być większa niż przyznana (niewykorzystana dotacja może być zwrócona),
b. Kwota całkowitego wkładu własnego finansowego – w rozliczeniu wartość tej kwoty nie może być mniejsza (może być natomiast większa).
Na całościowy finansowy wkład własny składają się:
1) kwota środków finansowych własnych (np. ze składek, darowizn),
2) kwota uzyskana od uczestników projektu (czyli tzw. świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania publicznego, np. z opłaty za bilety wstępu),
3) kwota pozyskana z innych źródeł publicznych (z innych dotacji publicznych),
4) kwota pozostałych środków (tj. pozyskana w sposób inny niż wyżej wymienione),
Uwaga! W rozliczeniu ważna jest suma poszczególnych składników, czyli całościowa kwota wkładu własnego finansowego, choć w niektórych przypadkach zdarzają się w umowach zapisy, że nie wolno zmieniać kwoty uzyskanej od uczestników zadania.
Jeśli kwota uzyskana od uczestników kwoty zadania na etapie rozliczenia będzie większa niż planowano, naddatek należy przeznaczyć na realizację tego zadania lub zwrócić do m. st. Warszawy.
c. Wartość kwotowa wkładu własnego,
d. Wartość kwotowa wkładu rzeczowego,
Uwaga! W rozliczeniu wkład własny rzeczowy i osobowy jest traktowany łącznie: zgadzać się musi jego zsumowana wartość kwotowa.
e. Całkowita wartość projektu (suma punktów a, b, c, d),
f. Procentowy stosunek kwoty dotacji do kwoty finansowego wkładu własnego,
Uwaga! W samorządzie warszawskim stosuje się zasadę, że procentowy stosunek dotacji do całościowej kwoty finansowego wkładu własnego nie może się zwiększyć. Może się za to zmniejszyć, czyli możemy dołożyć więcej środków własnych do realizacji projektu (zadania).
g. W niektórych rodzajach umów (nie dotyczy to umów zawieranych przez samorząd warszawski): procent, o jaki może zwiększyć się udział dotacji w całkowitym koszcie zadania publicznego,
h. Procent, o jaki może zwiększyć się pojedyncze świadczenie pieniężne od odbiorcy, czyli np. o ile maksymalnie droższy może być bilet wstępu dla uczestnika projektu),
Uwaga! Wartość pojedynczego „świadczenia”, np. biletu wstępu może się zwiększyć tylko o procent wskazany w umowie. W umowach samorządu warszawskiego jest to zazwyczaj 10%.
i. Procent, o jaki może zwiększyć się w rozliczeniu koszt poszczególnej pozycji (wydatku) w kosztorysie.
Uwaga! Wartość pojedynczego kosztu w kosztorysie (tj. pojedynczego wydatku) może się zwiększyć tylko o procent wskazany w umowie. W umowach samorządu warszawskiego jest to zazwyczaj 10%.
3. Obowiązki promocyjne
Umowa zawiera niezwykle ważne informacje o tym, jakie są obowiązki promocyjne, czyli gdzie i w jakim sposób trzeba informować o tym, kto finansuje dany projekt. Często jest to konkretny zapis, np. „Projekt współfinansuje m.st. Warszawa” oraz wskazane konkretne logo (w samorządzie warszawski do pobrania ze strony www.symbole.um.warszawa.pl).
4. Sposób wprowadzania zmian w projekcie
To jeden z częściej popełnianych błędów: wprowadzenie zmian w projekcie bez poinformowania Urzędu oraz bez uzyskania zgody. W umowie dotacyjnej zapisane jest , że zmiany w projekcie muszą mieć formę pisemną aneksu pod rygorem nieważności. Oznacza to, że zmianę merytoryczną, w harmonogramie, w budżecie itp. należy zgłosić przed jej wprowadzeniem. W samorządzie warszawskim można napisać to mailem urzędnikowi, który opiekuje się naszym projektem (zadaniem), a następnie należy wystąpić o aneks.
5. Sprawozdawanie się i kontrola
W umowie dotacyjnej zapisany jest termin sprawozdania, które składamy po zakończeniu projektu. To 30 dni. Zawarte są również zapisy umożliwiające Urzędowi poproszenie o sprawozdania cząstkowe. Ponadto w umowie znajdują się zapisy dotyczące kontroli. Urząd ma na to 5 lat po zakończeniu projektu, ma także możliwość zadanie w trakcie jego realizacji.
6. Informacje o różnych ograniczeniach
W umowie zawarte są informacje o różnych ograniczeniach, np. o tym, że przez 5 lat nie mamy prawa zbywać rzeczy za środki zakupione z dotacji.
7. Imię i nazwisko osoby opiekującej się projektem (zadaniem)
W umowie dotacyjnej podane są dane osoby, która jest naszym urzędowym opiekunem. To do niej powinniśmy dzwonić z pytaniami i wątpliwościami.
Twoja organizacja działa w Warszawie? Masz pytanie na temat prowadzenia fundacji albo stowarzyszenia? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: warszawa.ngo.pl/scwo/indywidualne-konsultacje-i-porady-dla-ngo.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23