600 tysięcy książek i ponad 2 tysiące godzin bajkoterapii – Fundacja Zaczytani.org podsumowuje rok
Fundacja Zaczytani.org kończy rok z nowymi rekordami. Duże liczby pokazują, że Polacy lubią angażować się społecznie, a dzieci naprawdę potrzebują przemyślanego kontaktu z książką.
Wielka Zbiórka Książek to największa kampania społeczna organizowana przez Fundację Zaczytani.org. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa, co oznacza, że idea bookcrossingu jest coraz bliższa wszystkim Polakom. Dzięki zaangażowaniu partnera strategicznego fundacji – firmy Alior Bank SA – zbiórka książek została przeprowadzona w aż 77 miastach. Łącznie utworzonych zostało ponad 1 300 punktów zbiórki, wśród których znalazły się placówki edukacyjne (przedszkola, szkoły, uczelnie), a także ośrodki kultury, hotele, dworce, kawiarnie, banki czy placówki firm. Podczas Wielkiej Zbiórki Książek 2019 zostało zebranych ponad 603 000 książek. Sami pracownicy Alior Banku w ramach akcji #zaangażowaniwpomaganie utworzyli 104 punkty zbiórki izebrali 35 752 książki.
W wydarzenia związane z Wielką Zbiórkę Książek byli zaangażowani również ambasadorzy Fundacji Zaczytani.org – osoby znane z mediów i ze świata kultury. Wśród nich znaleźli się m.in. Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Adam Fidusiewicz, Wojtek Mazolewski czy Kabaret Hrabi.
Zebrane książki pozwoliły otworzyć w tym roku 288 Zaczytanych Bibliotek, które stanęły przede wszystkim na dziecięcych oddziałach szpitalnych, ale też w innych ośrodkach pomocowych. Zaczytane Biblioteki nie są zwykłymi półkami z książkami. Działają częściowo na zasadzie bookscrossingu – podopieczni danego ośrodka mogą zabierać ulubione lektury ze sobą, a zbiory są stale uzupełniane. Do tej pory Fundacja Zaczytani.org stworzyła 1057 Zaczytanych Bibliotek w całej Polsce.
Rok 2019 w Fundacji Zaczytani.org to również działania na dużą skalę w ramach Zaczytanej Akademii. W tym roku fundacja przeszkoliła 465 nowych bajkoedukatorów, którzy w ramach wolontariatu odwiedzają szpitale i ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, aby spotykać się przy książce z małymi podopiecznymi tych placówek. W tej chwili Zaczytana Akademia działa w 13 miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Częstochowie. Wolontariusze przeprowadzili w tym roku aż 2 295 godzin bajkoterapii!
– Wszystkie te liczby jasno pokazują, że działania z książką jest ważna i potrzebna. Misją naszej fundacji jest nie tylko promowanie czytelnictwa, ale też zaszczepienie w Polakach idei, że każdą przeczytaną książką mogą się podzielić z innymi. Z kolei nasze działania bajkoedukacyjne pomagają dzieciom, ale też rodzicom i opiekunom mierzyć się z niełatwą codziennością i budować prawdziwą, głęboką relację – mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org.
Źródło: Fundacja Zaczytani.org