6. Ogólnopolska Konferencja „MIEJSCA OTWARTE. Rozmowy o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich” [patronat ngo.pl]
- Ogólnopolska Konferencja „MIEJSCA OTWARTE. Rozmowy o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich” odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2022 roku w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. Indiry Gandhi 9. Wydarzenie to jest dedykowane animatorkom i animatorom miejsc otwartych oraz przedstawicielkom i przedstawicielom lokalnych instytucji i organizacji, w tym organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych czy lokalnego biznesu.
Po dwóch latach wreszcie „na żywo”
Tegoroczna konferencja, wreszcie w konwencji „na żywo”, składać się będzie z osiemnastu sesji podejmujących najważniejsze tematy związane z obecnym funkcjonowaniem i rozwojem miejsc otwartych z całej Polski. Celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń przedstawicieli różnych miejsc otwartych, dlatego do udziału zaprosiliśmy organizacje pozarządowe, domy kultury, biblioteki, urzędy, które otworzyły się lub planują się otworzyć na potrzeby mieszkańców.
Kryzys i co dalej...
Tematem przewodnim konferencji jest szeroko pojęte wsparcie w kryzysie.
– Od dłuższego czasu docierały do nas sygnały, że animatorki i animatorzy, czyli osoby z pierwszej linii miejsc aktywności lokalnej mają coraz mniej siły do pomagania. Ich misja przekracza możliwości. – mówi Marta Widz, zastępca Dyrektorki Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. – Po dwóch latach pandemii COVID-19, kiedy myśleliśmy, że powoli wychodzimy na prostą i wracamy do „normalności”, wybuchła wojna w Ukrainie. Nikt nie zastanawiał się, nie myślał o sobie, trzeba było działać i to działać natychmiast. Miejsca otwarte, bez względu na to, w jakich funkcjonują strukturach, stanęły na pierwszej linii frontu i pomagały – udostępniając miejsce, robiąc kanapki, organizując żywność, zbierając potrzebną odzież, środki higieniczne i leki, zapewniając pomoc prawną i psychologiczną – dodaje Marta Widz.
Miejsca z dnia na dzień stały się otwarte dla wszystkich mieszkańców w kryzysie uchodźczym, którzy zamieszkali w polskich miastach. To było bardzo trudne zadanie. Wymagało nie tylko otwarcia przestrzeni, ale też serc po obu stronach. A przede wszystkim wymagało zapewnienia poczucia bezpieczeństwa w obcym miejscu po trudach związanych z ucieczką. To był ogromny sprawdzian z człowieczeństwa. Teraz, po ponad 8 miesiącach od wybuchu wojny w Ukrainie, przed miejscami otwartymi stają kolejne wyzwania: jak tworzyć sąsiedzką przestrzeń dla wielu kultur, jak działać, aby każdy, kto przyjdzie, czuł się dobrze.
Konferencja „Miejsca Otwarte” będzie okazją, aby o nich porozmawiać. Przyjrzymy się zarówno aktywności w kryzysie, jak i kryzysowi aktywności. Czy ma on w ogóle miejsce? Czy zmieniła się dynamika zaangażowania mieszkanek i mieszkańców? Jaka jest rola instytucji, animatorek i animatorów miejsc otwartych? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w trakcie sesji „Kryzys aktywności?”.
Działamy międzykulturowo
Podczas jednego z warsztatów („Jak rozwijać kompetencje międzykulturowe”) będziemy dyskutować o tym, jak kultura wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości i jakie znaczenie w pracy w środowisku wielokulturowym mają różnice kulturowe. Przenalizujemy konkretne sytuacje, które mogą wywoływać nieporozumienia i konflikty w kontekście międzykulturowym. Osoby uczestniczące poznają narzędzia efektywnej komunikacji przydatne w radzeniu sobie z wyzwaniami w pracy z osobami z różnych kultur.
Porozmawiamy też o tym, jak włączać cudzoziemców w działania miejsc otwartych na bazie dobrych praktyk z warszawskiej Ochoty, Europejskiego Centrum „Solidarności” z Gdańska oraz Laboratorium Innowacji Społecznych z Gdyni.
Wzmacniamy systemu wsparcia dla animatorek i animatorów Miejsc Otwartych
Przyjrzymy się, jakimi narzędziami pomagać animatorom i animatorkom miejsc otwartych i jak podnosić kompetencje zawodowe (panel „Rozwój systemu wsparcia animatorów/ek miejsc otwartych”). Odpowiemy na pytanie, jak rozwijać systemy wsparcia, nawet jeśli zakłada to budowanie systemu od zera. Będzie to na sesja dedykowana osobom zarządzającym miejscami otwartymi i przedstawicielom/kom urzędów miast.
– W hyde parku zaproszeni przez nas goście i gościnie opowiedzą m.in. o tym, jak bilard pojawił się w przestrzeni biblioteki, jak stworzyć miejsce od zera we współpracy ze społecznością, jak sprawdzają się rezydencje społeczno-artystyczne w miejscu otwartym – mówi Marta Widz.
Tegoroczna konferencja będzie też płaszczyzną do przyjrzenia się zjawisku wypalenia zawodowego z praktycznej strony. Po czym poznać, kiedy nasze ciało mówi „dość”, jak reaguje na nadmiar bodźców, które sygnały należy uznać za niepokojące. Chcemy naszym uczestnikom/czkom zaproponować praktyczny warsztat dotyczący najważniejszych elementów wypalenia zawodowego i przełożenia ich na praktyczne działania zapobiegawcze.
Jak włączać i utrzymać wolontariuszy w Miejscach Otwartych
– Porozmawiamy również o wolontariacie w miejscach otwartych. Opowiemy o swoich doświadczeniach, jak angażować innych do pomagania, jakie są zadania dla wolontariuszy. Jak ich wspierać, aby nadal chcieli pomagać i dzielić się z innymi tym, co mają najcenniejszego – swoim czasem – dodaje Marta Widz.
W tym roku do współpracy przy wybranych sesjach konferencji zaprosiliśmy samorządy miast Gdańska, Gdyni i Wrocławia, a także Fundację Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych z Gdańska oraz Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa.
Nasza konferencja ma zasięg ogólnopolski. Już po raz szósty udowadnia, jak ważna i inspirująca innych do działania jest wymiana doświadczeń i międzysektorowa współpraca. Kuluarowe spotkania, rozmowy, wymiana doświadczeń stanowią dodatkową wartość dla wszystkich, którym bliskie są miejsca otwarte.
6. Ogólnopolska Konferencja „MIEJSCA OTWARTE. Rozmowy o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich” odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2022 r. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy na: https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/konferencja-miejsca-otwarte
Organizatorami wydarzenia są Urząd m.st. Warszawy oraz Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”.
Portal ngo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Źródło: Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy