Polska ma nowy rząd premiera Donalda Tuska. Jedną z pierwszych jego decyzji będzie wyznaczenie nowych wojewodów.
Konstanty Radziwiłł i Tobiasz Bocheński zapisali się w historii miasta jako najbardziej upolitycznieni wojewodowie w III RP. Podjęli szereg błędnych decyzji, których skutki obserwujemy do dzisiaj. Na szczęście, część z nich można jeszcze odwrócić. Dlatego podczas konferencji członkowie i członkinie MJN przedstawili listę propozycji pierwszych 5 decyzji, które nowy wojewoda powinien natychmiast wdrożyć, by odblokować kluczowe procesy decyzyjne i naprawić błędy poprzedników. Są to:
- Wycofanie z NSA skargi kasacyjnej od wyroku w sprawie strefy płatnego parkowania (SPPN) na Kamionku i Saskiej Kępie;
- Odwołanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i powrót Stołecznego Konserwatora Zabytków;
- Zwrot samorządowi zarządu nad pl. Piłsudskiego;
- Dofinansowanie urzędu ds. cudzoziemców, sprawniejsza obsługa migrantów/uchodźców;
- Wycofanie zgody na cykliczne zgromadzenie w postaci Marszu Niepodległości.
Wycofanie z NSA skargi kasacyjnej od wyroku w sprawie strefy płatnego parkowania (SPPN) na Kamionku i Saskiej Kępie
Konferencję rozpoczął sekretarz MJN, Eryk Baczyński: „Wojewodowie PiS bardzo długo traktowali warszawskie ulice jak polityczny łup”. W kwietniu b.r. wojewoda Bocheński uznał za nieważną uchwałę rady miasta ws. SPPN i chcąc zyskać głosy wyborców Konfederacji, zaskarżył ją do WSA. „Gdy WSA orzekł, że racja jest po stronie samorządu, Bocheński złożył skargę kasacyjnę do NSA tylko po, by przedłużyć postępowanie”, dodał Baczyński.
Nowy wojewoda powinien wycofać tę skargę i wprowadzić SPPN, co jak pokazuje przykład z pl. Hallera, zapewnia więcej miejsc parkingowych dla mieszkańców i mieszkanek.
Odwołanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i powrót Stołecznego Konserwatora Zabytków
Działacz podkreślił także, że „należy wrócić do porozumienia podpisanego po w 2003 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które scedowało część obowiązków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Stołecznego Konserwatora Zabytków. Skuteczna ochrona zabytków w Warszawie, z uwagi na ich dużą liczbę i bogatą historię, może być realizowana jedynie na poziomie miejskim. O braku odpowiedniego nadzoru świadczy m.in. ostatnie zburzenie modernistycznego gmachu przy ul. Rozbrat 44a i zniszczenie osi widokowej na Placu Teatralnym. Ponadto należy zakończyć symboliczną wojnę o pomniki”.
Zwrot samorządowi zarządu nad pl. Piłsudskiego
Wspomniana kwestia wiąże się z przejęciem w 2017 i 2018 roku zarządu nad pl. Piłsudskiego przez wojewodę Sipierę. „Oficjalnie po to, by organizować uroczystości państwowe – które przecież od zawsze się tam odbywały – a w rzeczywistości w celu pominięcia procedur przy stawianiu pomników na placu”, mówił Jan Mencwel, założyciel MJN.
Przekazanie placu z powrotem w zarząd władz samorządowych przywróci porządek, w którym to właśnie samorząd decyduje o kształcie placów i ulic w mieście.
Dofinansowanie urzędu ds. cudzoziemców, sprawniejsza obsługa migrantów/uchodźców
Jan Mencwel podjął też temat dofinansowania Urzędu ds. Cudzoziemców i sprawniejszej obsługi osób uchodźczych. W swojej wypowiedzi działacz podkreślił, że „do Warszawy i na Mazowsze trafia najwięcej obcokrajowców. Nie może być tak, że miesiącami czekają, by zdobyć dokumenty uprawniające ich do pobytu w Polsce, przemieszczania się po Unii i podejmowania pracy. Ludzie, którzy wjechali do Polski legalnie mają prawo być uczciwie, profesjonalnie i sprawnie obsługiwani. Oczekujemy, że nowy wojewoda zapewni pieniądze i kadry, by cudzoziemcy byli obsługiwani w ustawowych terminach”.
Warto nadmienić, w sprawie przewlekłości postępowań ws. sprawach cudzoziemców interweniował niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich.
Wycofanie zgody na cykliczne zgromadzenie w postaci Marszu Niepodległości
Co roku 11 listopada stowarzyszenie Marsz Niepodległości organizuje pod biało-czerwonymi flagami przemarsze, podczas których wielokrotnie dochodziło do aktów nienawiści i zwykłych przestępstw.
Zdaniem Ewy Latko, „należy przywrócić obchody tego ważnego święta miastu i najwyższym władzom w kraju. Jednocześnie miasto powinno pozostawać cały czas otwarte na spontaniczne pokojowe zgromadzenia. Oczekujemy, że nowy wojewoda zmieni decyzję dot. cykliczności Marszu Niepodległości, co leży w jego gestii, a w Warszawie będzie możliwe zorganizowanie marszu, który pozwoli uroczyście, godnie i pokojowo obchodzić Dzień Niepodległości”.