Od trzech dekad obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami (OzN). Mimo toczonej od tylu lat dyskusji, wciąż jest w tej sferze dużo do zrobienia. Osoby z niepełnosprawnościami doświadczają dyskryminacji w bardzo wielu obszarach, w tym również w aspekcie życia intymnego.
Problem dotyka ponad 3 milionów obywateli w Polsce. Dlatego Fundacja Avalon – jedna z największych organizacji w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami, walczy z krzywdzącymi stereotypami podejmując liczne działania m.in. w ramach projektu Sekson. W tym roku z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją OzN Fundacja we współpracy z marką Your KAYA podjęła się akcji edukacyjnej „Pełno(s)prawnie seksualni", która rozpoczyna się 5 maja.
Mamy wiele do zrobienia
Idea Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami zrodziła się we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku. Święto stało się okazją do refleksji nad sytuacją OzN i miało na celu uświadomić społeczeństwu potrzeby tych osób oraz problemy, z jakimi przychodzi im się mierzyć. Czy po ponad trzydziestu latach działań, wciąż możemy mówić o wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami? Niestety problem dyskryminacji wciąż istnieje.
Jak wygląda dyskryminacja w obszarze życia intymnego?
Skalę wykluczenia OzN w obszarze życia intymnego pokazują m.in. przeprowadzone przez Fundację Avalon w ramach projektu Sekson badania. Co trzeci respondent z niepełnosprawnością (36% badanych) doświadczył negatywnych komentarzy odnoszących się do swojej seksualności ze względu na niepełnosprawność. Najczęściej negatywne komentarze formułowali członkowie rodzin (na co wskazało 44% badanych) i znajomi (37% badanych). Mimo, że znaczna część respondentów z niepełnosprawnością chciałaby mieć dzieci (68% badanych), to jedna trzecia z nich doświadczyła sytuacji, w której powiedziano, że temat rodzicielstwa ich nie dotyczy. Kobiety z niepełnosprawnościami doświadczały dyskryminacji ze strony personelu medycznego. Sugerowano im niezdolność do posiadania dzieci.
– Gdzie leży sedno problemu? W mentalności i braku zgody na otwartą rozmowę o seksualności. Tym bardziej w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością. Dlatego ogromnie cieszy nas fakt, że marka Your KAYA postanowiła nam pomóc w walce z wykluczeniem największej mniejszości w Polsce, ze sfery, do której prawo ma każdy człowiek. Działania w ramach akcji „Pełno(s)prawnie seksualni” symbolicznie rozpoczynamy w Dzień Walki z Dyskryminacją OzN. I będą trwały cały tydzień. Zapraszamy! – Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon
Pełno(s)prawnie seksualni
Działania w ramach akcji będą prowadzone w dniach 5-10 maja, w mediach społecznościowych oraz na blogu Your KAYA. Specjalistki projektu Sekson przygotują artykuły dotyczące dostępności i dostosowania gabinetów specjalistycznych do potrzeb OzN, a także mitów i stereotypów, które narosły wokół niepełnosprawności. Na Instagramie Your KAYA zagoszczą osoby z niepełnosprawnościami, które aktywnie wspierają projekt Sekson. Dodatkowo marka Your KAYA przekaże 10% przychodu ze sprzedaży swoich produktów na rozwój projektu Sekson. Każdy, kto w dniach 8-10 maja nabędzie produkty marki, wesprze Fundację Avalon w walce z dyskryminacją OzN.
Źródło: Biuro prasowe Fundacji Avalon