5 filmów na WATCH DOCS, które musisz zobaczyć! [patronat ngo.pl]
Rusza festiwal WATCH DOCS - święto zaangażowanego dokumentu. Od 1 do 10 grudnia możecie zobaczyć ponad 50 niezwykłych filmów, które stawiają ważne pytania i pozwalają nam lepiej zrozumieć świat. Pokazy filmów: w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie oraz online na MOJEeKINO.pl
Szczegóły na stronie: www.watchdocs.pl.
Wybraliśmy siedem festiwalowych dokumentów, których nie możecie przegapić:
• „Dalton Harris. Cena sławy” - w swoim nowym filmie brytyjska mistrzyni dokumentu Kim Longinotto portretuje Daltona Harrisa - obdarzonego niezwykłym głosem chłopaka, który urodził się i wychował na Jamajce, a w 2018 roku jako pierwszy czarny nie-Brytyjczyk zwyciężył w konkursie talentów X-Factor UK. Podczas polskiej premiery filmu, w sobotę o 18:00 w Kinotece, Kim Longinotto spotka się z widzami i widzkami festiwalu
• „Czas tranzycji” – do końca utrzymujący w napięciu dokumentalny thriller, którego bohater – wojenny korespondent z Afganistanu ukrywa przed Talibami swoją biologiczną płeć (jeden z protagonistów będzie gościem festiwalu).
• „Matczyzna”, czyli monumentalny wizualny majstersztyk o nierównej walce z molochem białoruskiej dyktatury (główna nagroda festiwalu CPH: DOX; twórcy filmu spotkają się z widzami).
• „O czym śnią wieloryby”: oszałamiająca spektakularnymi podwodnymi zdjęciami opowieść o prawniku, który porzucił pracę w korporacji by oddać się marzeniu o nawiązaniu kontaktu z wielorybami.
• „W zawieszeniu” - polska premiera najnowszego filmu Nikolausa Geyrhaltera, tegorocznego laureata Nagrody im. Marka Nowickiego przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Geyrhalter jest mistrzem estetyki kadru, jego najnowszy film jest nieoczywistym portretem świata, który nagle stanął w miejscu, podczas pandemii COVID 19. Podczas 23. WATCH DOCS będzie można również zobaczyć inne filmy reżysera: Chleb nasz powszedni, Prypeć i Nie na miejscu.
Festiwal to nie tylko niezapomniane pokazy, ale również pasjonujące spotkania z twórcami oraz debaty na ważne tematy.
Już w pierwszy piątek festiwalu, 1 grudnia, o stosunkach izraelsko-palestyńskich porozmawiamy podczas debaty „Izrael i Palestyna. Żałoba po prawach człowieka” (Dyskusja po projekcji filmu „Łączymy się w bólu” o 18:00 Kino Muranów).
Z kolei w poniedziałek, 4 grudnia, przyjrzymy się pracy kurierów dowodzących jedzenie. Dlaczego kurierzy jeżdżą na rowerze w śnieżycy, a pracownicy małych sklepów nie mogą odpocząć w niedzielę? Przyzwyczailiśmy się do zamawiania przez aplikacje, ale wolimy nie myśleć o tym, kto przynosi nam do domu nasze zamówienie. Kto sprawia, że nasze życie jest wygodniejsze, za jakie pieniądze i na jakich zasadach? Dlaczego nie każdy może sobie znaleźć lepszą pracę? (Praca na dowóz - dyskusja po projekcji filmu „Tokio Uber blues. Samotność kuriera” 18:00 Kinoteka)
W czwartek, 7 grudnia, porozmawiamy o tym, kto ma prawo do dobrego jedzenia? Międzynarodowe konwencje gwarantują wszystkim ludziom prawo do godnego życia, w tym prawo do wyżywienia. Tylko co to właściwie znaczy? Czy jest różnica między wyżywieniem, a dobrym jedzeniem? (Dyskusja po projekcji filmu „Republika świerszczy” 18:00 Kino Muranów)
Dzień później, w piątek, 8 grudnia zadamy pytanie: co dalej z aborcją? Kto może uzdrowić sytuację z dostępem do aborcji w Polsce? Politycy, polityczki, aktywistki… a może lekarze? (dyskusja po projekcji filmu „Plan C. Nie będziesz szła sama” 18:00, Kino Muranów)
23. MFF WATCH DOCS odbędzie się w Warszawie w dniach 1 – 10 grudnia. Festiwalowe filmy będzie można oglądać w kinach Muranów i Kinoteka oraz online na terenie całej Polski. Szczegółowe informacje o programie, biletach, cenach i festiwalowych wydarzeniach można znaleźć na www.watchdocs.pl.
Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka