4 sierpnia odbyło się IX posiedzenie PKM PO KL w województwie świętokrzyskim
Najważniejszy punkt spotkania Podkomitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki w województwie świętokrzyskim dotyczył sprawozdania z postępu realizacji Programu z okresu pierwszego półrocza 2011 r. oraz wstępnych informacji na temat Planów Działania na rok 2012.
W ramach informacji z pierwszego półrocza realizacji PO KL, zaprezentowane zostały wiadomości , z których wynikało, że wydatkowania w odniesieniu do wartości podpisanych umów w ramach komponentu regionalnego osiągnęły poziom ponad 70% zaawansowania, co plasuje województwo na trzecim miejscu w kraju. Ponadto poinformowano o likwidacji w przyszłym roku Działań 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji oraz 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich – a przedsięwzięcia w tych programach podejmowane będą połączone i przeniesione do Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Następnie omówiono dane na temat ilości umów dotychczas zawartych z Beneficjentami, ilości i wartości zatwierdzonych wniosków o płatność, jak i poziomu wykorzystania alokacji od początku realizacji PO KL oraz w pierwszym półroczu 2011 roku.
Kolejną cześć sprawozdania poświęcono obszarowi ekonomii społecznej. Zastępca Przewodniczącego PKM PO KL WŚ przekazał informacje, iż Zarząd województwa świętokrzyskiego nawiązał współpracę z fundacją niemiecką celem zaczerpnięcia ewentualnych wzorców, które mogłyby być wszczepione w nasze środowisko poprzez aktywne włączenie działań ze strony samorządów terytorialnych.
Dodatkowo poinformowano, że w jednostkach samorządów terytorialnych ma powstać swoista „tkanka urzędnicza”, która będzie zajmowała się wyłącznie kwestiami kolejnego okresu programowania 2014-2020 oraz informacje mówiące o tym, iż od dnia 1 września 2011 r. do dnia 31 sierpnia 2012 r. trwać będzie trzecia edycja „Regionalnego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych województwa świętokrzyskiego” - „Stypendia dla najlepszych”. Projekt realizowany będzie przez ŚBRR w ramach Poddziałania 9.1.3 PO KL Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Zostaną przyznane stypendia dla 200 szczególnie uzdolnionych uczniów, szczególnie w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych, technicznych w wysokości 3 600 PLN każde. Pieniądze wypłacane będą w 2 transzach po 1 800 PLN (marzec i czerwiec 2012 r.). Łączna wartość wsparcia w ramach programu stypendialnego wyniesie 820 tys. PLN.
W dalszej części spotkania skupiono się na Planach działania na rok 2012. Otóż w drugiej połowie sierpnia bieżącego roku Instytucja Zarządzająca będzie dyskutować na temat Planów działań, które wpłynęły już do IZ i dopiero wówczas zostaną przekazane do konsultacji szerszym gronom. Konsultowana jest również dezagregacja wskaźników dla poszczególnych województw, która ma wpłynąć na zakres wsparcia w ramach PO KL w przyszłym roku (jako że kwestie, które dotychczas były trudne w przeprowadzeniu przez Instytucje Pośredniczące, mogą okazać się realne do wykonania). Instytucja Zarządzająca zorganizuje również spotkanie z udziałem wszystkich Instytucji Pośredniczących, aby podyskutować o Priorytetach, które będą realizowane w przyszłym roku. Odnośnie wykonywania przez wszystkie województwa zmian alokacji - poinformowano, że Instytucja Zarządzająca nie może zgodzić się na wszystkie zaproponowane przez Instytucje Pośredniczące zmiany np. z Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, na Działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Ostatnimi kwestiami podjętymi przez członków PKM, były wyniki badań ewaluacyjnych dla województwa. Pierwsze badanie „Identyfikacja barier w dostępie do środków finansowych z PO KL dot. projektów konkursowych w ramach Priorytetów VI-IX” - województwo świętokrzyskie” dotyczyło analizy i oceny dopasowania oraz efektywności wsparcia w ramach PO KL oraz identyfikacji czynników i narzędzi, które umożliwią zbadanie przyczyn niskiego poziomu zainteresowania beneficjentów oferowanym wsparciem i zmiany tej sytuacji. Celami szczegółowymi były:
- diagnoza barier utrudniających lub uniemożliwiających podmiotom aplikowanie o środki z EFS,
- oszacowanie zainteresowania podmiotów ubieganiem się o dofinansowanie z EFS,
- znalezienie czynników zwiększających zainteresowanie podmiotów aplikowaniem o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Drugie badanie, przeprowadzone przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach, tyczyło się projektu innowacyjnego w ramach PO KL pod tytułem: „EKO - logiczny sposób na życie”. W założeniach projekt ma wykazać istnienie możliwości zwiększenia skuteczności oferty instytucji zajmujących się pomocą społeczną poprzez wypracowanie innowacyjnej Metody Aktywizacji rolników korzystających z pomocy społecznej.
Powyższe informacje pochodzą od Pana Tomasza Krutiny, członka PKM PO KL w Świętokrzyskiem, z Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.
Źródło: Informacja własna OFOP