4 najważniejsze obowiązki stycznia w organizacji pozarządowej
Dla organizacji pozarządowych styczeń to czas wielu obowiązków, najczęściej związanych ze starym rokiem. Wybraliśmy te, o których NGO absolutnie nie może zapomnieć. Zobacz, co właśnie teraz koniecznie trzeba zrobić i na co przy tym uważać.
Najważniejsze dla organizacji pozarządowych sprawy w styczniu to:
-
Sprawozdania – przede wszystkim z realizacji zadań publicznych
-
Roczne deklaracje PIT – dla NGO, które zatrudniają pracowników lub współpracowników
-
Podjęcie decyzji o rodzaju prowadzonej księgowości (uproszczona czy zwykła?)
- Uaktualnienie planu kont księgowych
Liderko, liderze, zarządzie organizacji, to naprawdę musicie sprawdzić!
OBOWIĄZEK 2: Roczne deklaracje PIT – dla NGO, które zatrudniają pracowników / współpracowników
- PIT-4R – roczna zbiorcza deklaracja o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych
- PIT-8AR – roczna zbiorcza deklarację o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na zryczałtowany podatek od osób fizycznych
- PIT-11 – roczna deklaracja dla każdej zatrudnionej osoby zawierającą informacje o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące rocznych deklaracji PIT:
-
W przypadku zatrudniania przez organizację pozarządową więcej niż 5 osób (liczą się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy umowę zlecenia i umowy o dzieło), deklaracje PIT do urzędu skarbowego wysyłane są wyłącznie przez internet.
zobacz też informacje na stronie Ministerstwa Finansów
-
Deklarację PIT przez internet organizacja może wysłać poprzez:
- używany program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie
- system e-deklaracje.gov.pl
-
Uniwersalną Bramkę Dokumentów (rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez podmioty zatrudniające pracowników na masową skalę)
-
Do wysyłania deklaracji PIT przez internet konieczny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to ok. 300 zł. O wysłanie PIT-ów przez internet można też poprosić biuro księgowe (zlecić). Koszty mogą okazać się mniejsze niż przy wykupieniu podpisu.
-
Termin złożenia zbiorczych deklaracji PIT (PIT-4R, PIT-8AR) przez internet mija 31 stycznia 2018 r.
-
W przypadku zatrudniania przez NGO nie więcej niż 5 osób, deklaracje PIT do urzędu skarbowego organizacja pozarządowa może wysłać:
- w wersji papierowej lub
-
w wersji elektronicznej (jak w przypadku organizacji zatrudniającej więcej niż 5 osób)
Czyli organizacja, która zatrudniania nie więcej niż 5 osób ma wybór.
zobacz też informacje na stronie Ministerstwa Finansów
- Termin złożenia deklaracji PIT w wersji papierowej zarówno zbiorczych (PIT-4R, PIT-8AR), jak i indywidulanych (np. PIT-11) mija 31 stycznia.
OBOWIĄZEK 3: Podjęcie decyzji o rodzaju prowadzonej księgowości
Od 1 stycznia 2016 r. (już trzeci rok) organizacje pozarządowe mogą zdecydować się na prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, która dedykowana jest małym organizacjom, spełniającym określone warunki. Przede wszystkim organizacje takie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, ani mieć statusu organizacji pożytku. Innym ważnym warunkiem jest wysokość rocznych przychodów w roku poprzedzającym wybór uproszczonej ewidencji. Przychody te nie mogą przekroczyć 100 tys. zł. Więcej: Które organizacje mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Jeśli NGO zdecyduje się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, informację taką musi zgłosić do swojego urzędu skarbowego do 31 stycznia 2018 r.
OBOWIĄZEK 4: Uaktualnienie planu kont księgowych
Plan kont składa się z kont podstawowych (syntetycznych), określających główne rodzaje, grupy księgowanych danych (np. grupa przychody, grupa koszty, grupa majątek trwały) oraz z kont pomocniczych (analitycznych), które pozwalają na bardziej szczegółowe opisanie informacji zawartych na kontach syntetycznych (np. przychody mogą być rozbite na przychody z dotacji nr 1, przychody z dotacji nr 2… albo np. na przychody z działalności nieodpłatnej (statutowej) i przychody z działalności odpłatnej pożytku publicznego).
Plan kont jest tworzony zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości, powinien jednak również odzwierciedlać działalność organizacji pozarządowej. Dlatego jeśli NGO ma w 2018 r. np. nowe dotacje lub inne źródła finansowania, plan kont powinien być uaktualniony.
Jak aktualizować plan kont w NGO?
-
w przypadku otrzymywania dotacji ze środków publicznych należy sprawdzić, czy układ planu kont odpowiada aktualnie realizowanym projektom i zadaniom publicznym finansowanym z dotacji (które muszą być wyodrębnione księgowo) i jeśli jest taka potrzeba, dodać odpowiednie konta odpowiadające danej dotacji i jej kosztom
-
w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności odpłatnej pożytku publicznego należy dodać do planu kont rachunkowo wyodrębnione konta księgowe dla przychodów i kosztów tej działalności (o ile plan kont wcześniej ich nie zakładał)
-
w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej należy sprawdzić, czy układ planu kont zawiera rachunkowo wyodrębnione konta księgowe dla przychodów i kosztów tej działalności (o ile plan kont wcześniej ich nie zakładał)
-
w przypadku organizacji pożytku publicznego (OPP) należy dodać do planu kont rachunkowo wyodrębnione konta księgowe dla:
- przychodów z 1%,
- kosztów (wydatków) z 1%
-
wydatków związanych z promocją finansowanych z 1%.
Czytaj także: Na co można wydać pieniądze z 1%?
Dobrego roku!
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)