Wspólne śpiewanie hymnu, toasty, wystawy i potańcówki - to tylko niektóre z wydarzeń, w których można wziąć udział w Warszawie z okazji obchodów Roku Wolności – 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej siedzibę Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
W poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 9.00, odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce, w którym od kwietnia 1989 roku mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
Miejsce: ul. Fredry 6, budynek gmachu Banku Zachodniego.
Toast za Wolność Rzeczypospolitej
4 czerwca Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia zaprasza na toast pod oknem mieszkania Jacka Kuronia przy ul. Mickiewicza na warszawskim Żoliborzu. „O 18.30 wzniesiemy toasty, a potem zapraszamy wszystkich, starszych i młodszych na tańce do Prochowni w Parku Żeromskiego” - piszą organizatorzy.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/313860606211356/
Święto Wolności w Warsztacie Warszawskim
Inicjatywa 30. Rok Wolności zaprasza na szereg wydarzeń, w których będzie można wziąć udział przez cały dzień 4 czerwca w Warsztacie Warszawskim na Placu Konstytucji 4.
9:30-11:30 Warsztat dla starszych i młodzieży
Temat: Porozmawiajmy o Wolności!
Chcemy rozmawiać o tym co działo się w Polsce 30 lat temu, jakie problemy z wolnością mamy dziś i co nas czeka w perspektywie kolejnych 30 lat. Udział zapowiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego – Pani Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim „Pączek”.
Warsztat poprowadzą: Marta Zawilińska, Sylwia Grochowska i Jacek Michałowski (Inicjatywa 30. Rok Wolności)
12.00 Odśpiewanie Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej
12:15-14:15 Debata ideowa młodych think tanków
Temat: Wolność wczoraj, dziś, jutro?
Samorządność, demokracja, prawa człowieka, otwarcie na zachód, wolny rynek to postulaty, które na sztandarach miało pokolenie Solidarności w latach 80-tych. Czy te wartości są nadal aktualne? Czy udało się je zrealizować? Debatować o tym będą, z perspektywy 30-stu lat od przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, przedstawiciele młodych think tanków, reprezentujący różne oblicza ideowe.
Prowadzący debatę: Mateusz Luft (Kontakt)
Uczestnicy debaty:
Helena Anna Jedrzejczak (Kultura Liberalna)
Karolina Zioło-Pużuk (Centrum im. Daszyńskiego)
Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna)
Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)
15:00-17:00 Panel dyskusyjny o przyszłości.
Temat: Warszawa, Polska, Europa – 4 czerwca 2049 rok?
Jak zmieni się Europa i Polska za 30 lat? Czy Unia Europejska zamieni się w superpaństwo, czy też przepoczwarzy się rywalizujące ze sobą kraje?
Prowadzący panel: red. Roman Imielski (Gazeta Wyborcza)
Uczestnicy:
Paweł Rabiej, Wiceprezydent Warszawy
Sylwia Gregorczyk-Abram, Wolne Sądy
Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl
Tomasz Słomka, Uniwersytet Warszawski
18:30-20.00 Toast za Wolność (Projekt:Polska)
20:00-21:30 Koncert miejski na Pl. Defilad (Dom Spotkań z Historią)
Wieczorem odbędą się Potańcówki Wolności w całym mieście i nie tylko!
Więcej informacji: http://rokwolnosci.pl/swieto-wolnosci-4-czerwca-2019-warszawa/
Biegniemy dla wolności
W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 9.00 spod gmachu Sejmu RP, skąd wystartowała „Sztafeta Wolności”. Jej uczestnicy biegną do Gdańska, by uhonorować wybory 4 czerwca.
„Sztafeta Wolności” pobiegnie pod hasłem „Gdańsk – Warszawa wspólną sprawa”. Uczestnicy będą mieli do pokonania blisko 340 km. Trasa wiedzie m.in. przez Warszawę, Dębe, Nasielsk, Nowe Miasto, Modełkę, Szreńsk, Cibórz koło Lidzbarka (pierwszy nocleg), Lidzbark, Lubawę, Iławę, Susz, Malbork, Tczew, Pruszcz Gdański (drugi nocleg) i Gdańsk.
Bieg jest sztafetą, w której kolejne osoby przez całą trasę wymieniają się, pokonując odcinki po 5 km (pojedynczo lub w parach). Na swoją kolej zawodnicy będą czekali w busach. 4 czerwca, z Pruszcza Gdańskiego, już wszyscy razem pobiegną pod siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności i Pomnik Poległych Stoczniowców.
W składzie drużyny „Sztafety Wolności” znajdują się m.in.: Mirosław Bieniecki - organizator Biegu Rzeźnika, Marcin Chłopaś – dziennikarz Wirtualnej Polski, Violetta Domaradzka - organizatorka biegów Run Vegan, Jacek Hugo-Bader - dziennikarz Gazety Wyborczej, Paweł Jach - założyciel Fundacji „Bieg dla Maćka”ze swoim synem Maćkiem, Renata Kim – dziennikarka tygodnika Newsweek, Tomasz Lis - redaktor naczelny tygodnika Newsweek, Kinga i Wojtek Staszewscy – autorzy bloga biegowego KS Staszewscy czy Piotr Zmelonek - wydawca tygodnika POLITYKA.
Lokalizację uczestników można śledzić na stronie: http://sledzgps.pl/sztafetawolnosci.
Patronat na „Sztafetą Wolności” objął Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zaśpiewajmy hymn Polski
We wtorek, 4 czerwca, o godz. 12.0 można wziąć udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski w alei głównej Ogrodu Saskiego.
Projekt z innymi miastami, m.in. z Gdańskiem.
Konstytucja na chór Polaków
We wtorek, środę i czwartek, 4-6 czerwca, o godz. 20.00 w Nowym Teatrze (ul. Madalińskiego 10/16) można obejrzeć spektakl „Konstytucja na chór Polaków” w reżyserii Marty Górnickiej.
Dlaczego konstytucja? Bo dotyczy nas wszystkich, ale mamy do niej skrajnie różne podejście. Bo dziś nieustannie się do niej odwołujemy – by jej bronić, by domagać się jej zmiany, by ją łamać, by jej strzec.
Konstytucję przeczyta: Chór Polaków, aktorzy Nowego Teatru, kibice Legii, Wietnamczycy, katolicy, chór kobiet, Związek Strzelecki „Strzelec”, harcerze, Żydówki, dzieci, aktorzy Teatru 21, muzułmanie, uchodźcy, seniorzy.
Wystawa i rozmowy w Muzeum Życia PRL
We wtorek, 4 czerwca, w Muzeum Życia w PRL (ul. Piękna 28/34) o godz. 18.30 zostanie otwarta wystawa plakatów wyborczych z 1989 r.
A o godz. 18.50 - Rozmowy przy kawie i wuzetce o atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku. Opowieści także o fenomenie i znaczeniu miejsca – jakim dla warszawiaków była „Niespodzianka” – biuro wyborcze Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”.
Toast za wolnośc i wystawa na pl. Konstytucji
4 czerwca, o godz. 19.15 na Placu Konstytucji (róg ul. Pięknej), otwarta zostanie wystawa plenerowa unikalnych zdjęcia przed budynkiem, w którym mieścił się sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego Solidarności oraz kawiarnia „Niespodzianka”.
A o 19.30 zostanie pod Niespodzianką wzniesiony toast za wolność.
Mural „Solidarność Warszawa 1989-2019” na patelni
Mural Domu Spotkań z Historią w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku nawiązujący do prezentowanej od 7 czerwca wystawy rocznicowej „Przełom w kadrze” na skwerze im. ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. 20 czerwca - 4 lipca 2019 r.
Święto wolności w Muzeum Drukarstwa
We wtorek, 4 czerwca,w godz. 10.00-20.00 odbędzie się prezentacja urządzeń i maszyn drukarskich używanych przez prasę podziemną. Spotkania z działaczami „Solidarności”, którzy prowadzili podziemne drukarnie. Wspólne drukowanie ulotek na historycznych maszynach. Każdy z uczestników otrzyma na pamiątkę ulotkę z napisem „Solidarność”, a także będzie mógł samemu wydrukować ulotkę okolicznościową na zabytkowej korektorce.
Do 16 czerwca w Muzeum Drukarstwa (ul. Ząbkowska 23/25 ) można oglądać ekspozycję druków solidarnościowych i powielaczy używanych w latach 80. XX wieku.
Koncert „Wybraliśmy wolność
4 czerwca o godz. 20.00, na placu Defilad odbędzie się koncert „Wybraliśmy wolność” pod kierownictwem artystycznym Smolika, który wspólnie z gośćmi wykona polskie utwory o wolności m.in. „Centrala”, „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”.
W koncercie udział wezmą m.in: Jan Benedek, Mela Koteluk, Katarzyna Nosowska, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow.
Koncert poprowadzi Piotr Metz.
Pożar w burdelu: Herosi transformacji. Ostateczne starcie
Do 4 i 5 czerwca 2019 r., o godz. 19.00 w Małej Warszawie, przy ul. Otwockiej 14, „Pożar w burdelu: Herosi transformacji. Ostateczne starcie”.
Pozostali przy życiu polscy Avengersi – superbohaterowie transformacji – zbierają się w 30. rocznicę odzyskania wolności w opuszczonym Parku Rozrywki Narodowej.
Jan Paweł II lider przemian wolnościow ych w Polsce i na świecie
Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Narodowe Centrum Kultury, Zamek Królewski w Warszawie organizują konferencję „Jan Paweł II lider przemian wolnościowych w Polsce i na świecie”. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski zorganizowanych pod hasłem „Odpowiedzialność za dobro wspólne”, odbędzie się 5 czerwca 2019 godz. 10:00 – 15.00 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Program:
10:00 – 10:15 Powitanie gości
10:15 – 10:45 Wykład: prof. Bernard Lecomte - Le rôle de Jean-Paul II dans la chute du communisme, 1979 –1989
10:45 – 11:00 Dyskusja
11:00 – 11:20 Przerwa kawowa
11:20 – 11:40 Wykład: dr Andrzej Grajewski - Mędzynarodowy kontekst I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
11.40 – 12.00 Wykład: dr hab. Paweł Skibiński - Znaczenie I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski dla sytuacji społeczno-politycznej w Polsce 1979 roku
12:00 – 12:45 Panel dyskusyjny - Kontekst historyczny I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski: prof. Marek Kornat, prof. Henryk Litwin, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, dr Stefan Meetschen
12:45 – 13:30 Przerwa obiadowa
13:30 – 13:50 Wykład: ks. prof. Robert Skrzypczak
Znaczenie I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski dla rodzimej kultury religijnej
13:50 – 14.10 Wykład: dr Paweł Rojek - Znaczenie I pielgrzymki Jana Pawła II dla kultury polskiej
14:10 – 14:50 Panel dyskusyjny - Kontekst kulturowy I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski: ks. dr Marek Dobrzeniecki, Jakub Moroz, Krzysztof Zanussi, prof. Olaf Żylicz
14:50 – 15:00 - Podsumowanie i zakończenie konferencji.
Więcek informacji: http://rokwolnosci.pl/jan-pawel-ii-lider-przemian-wolnosciowych-w-polsce-i-na-swiecie/
Wystawa „Przełom w kadrze 1989”
W piątek, 7 czerwca, o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią rozpocznie się wernisaż wystawy „Przełom w kadrze 1989”.
Na wystawie plenerowej z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku zobaczyć będzie można zdjęcia prasowe dokumentujące wydarzenia sprzed trzech dekad m.in: Wojciecha Druszcza, Chrisa Niedenthala, Anny Pietuszko, Czarka Sokołowskiego, Krzysztofa Millera, Erazma Ciołka, Jarosława Stachowicza, Jacka Domińskiego i Anny Beaty Bohdziewicz.
Ekspozycję można będzie zobaczyć na skwerze ks. Jana Twardowskiego.
Konkurs na plakat „Warszawa – Polska – Europa. Przemiany po 1989”
Muzeum Warszawy zaprosiło do nadsyłania prac będących artystycznym i intelektualnym komentarzem wydarzeń 1989 roku i następujących po nich przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Do udziału w konkursie zachęca grafików i studentów wyższych uczelni artystycznych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 13 czerwca 2019 roku. Nagrodzone oraz wybrane przez jury prace prezentowane będą na wystawie pokonkursowej, która otwarta zostanie w czerwcu 2019 roku w Muzeum Warszawy oraz w przestrzeni miejskiej.
Konkurs organizowany jest przez Muzeum Warszawy we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych i Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej.
Piknik, wystawai mural w Ursusie
W niedzielę, 23 czerwca, od godz. 15.00 Fundacji Dla Ursusa zaprasza do Ursusa na piknik historyczny „Gdy chcieliśmy być wolni. Ursus w latach 1976-1989”.
W programie cztery namioty tematyczne – w każdym namiocie indywidualizowany scenariusz wydarzenia, który obejmuje: prezentację multimedialną, wystawę plenerową i moderowane rozmowy z gośćmi specjalnymi – uczestnikami opisywanych wydarzeń.
Tematy: Czerwiec 1976r. i powstanie KOR; „Solidarność” – od sierpnia 1980r. do pacyfikacji ZM URSUS 14 grudnia 1981 r. ; Stan wojenny i działalność opozycyjna 1982-1989; Pierwsze wolne wybory – 4 czerwca 1989 r.
„Mały konspirator” - przestrzeń dedykowana dla dzieci i młodzieży. Interaktywne stacje tematyczne (telefon na podsłuchu, praca cenzora, podziemna drukarnia, dziecięce zabawy z epoki, „gadające głowy” – mali prezenterzy telewizyjni), stacja fotograficzna (fotobudka tematyczna) i listy gończe, tworzenie graffiti wg. szablonów na tematycznej figurze przestrzennej oraz – dla najmłodszych - obrazu kontrolnego w telewizorze z zastosowaniem różnych form plastycznych.
We wtorek, 25 czerwca, w Ośrodku Kultury ARSUS, ul. Traktorzystów 14. w Ursusie zostanie otwarta wystawa w rocznicę czerwca’76 – Artyści z Solidarnością – 4 czerwca 1989 roku.
Pomimo faktu, że przed 1989 rokiem ogromna rzesza Polaków nigdy nie zetknęła się z prawdziwą kampanią wyborczą, przy Komitetach Obywatelskich „Solidarności” zgromadziły się rzesze ludzi, którzy chcieli włączyć się w prace z nią związane. Starano się, aby spotkaniom przedwyborczym towarzyszyły imprezy kulturalne, m.in. występy Jacka Fedorowicza czy Wojciecha Młynarskiego. Kandydatom w czasie spotkań z wyborcami towarzyszyli artyści, czytając odpowiednio dobraną prozę lub wiersze. Należy tu wymienić: Maję Komorowską, Ewę Błaszczyk, Zbigniewa Hołdysa, Beatę Tyszkiewicz, Janusza Gajosa, Daniela Olbrychskiego, Małgorzatę Braunek, Kazimierza Kaczora, Gustawa Holoubka, Andrzeja Wajdę i wielu innych. To właśnie zaangażowanie obywatelskie artystów i działaczy rozgoniło marazm w społeczeństwie i przesądziło o wyborczym sukcesie opozycji.
Celem wystawy jest przybliżenie głównych wydarzeń z kalendarium przedwyborczego – na kompozycję złożą się materiały archiwalne, zdjęcia, notki historyczne i biogramy.
Mural
Fundacji Dla Ursusa w 2017 roku zgromadziła dokumentację i przygotowała projekt muralu upamiętniającego historię Ursusa - dzielnicy i Zakładów Mechanicznych URSUS. W 2018r. zrealizowana została część projektu - wykonano mural na trzech ścianach budynku. W czerwcu 2019 r. zostanie dokończone malowanie muralu na ścianie od ul. Traktorzystów.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23