Stowarzyszenie naukowców, twórców, studentów i popularyzatorów nauki prowadzi rekrutację zdolnych nastolatków z całej Polski. Zakwalifikowana do programu młodzież będzie mogła w nadchodzącym roku szkolnym brać udział w wielodyscyplinarnych obozach naukowych, warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach, koncertach i wystawach.
Dla uczniów chętnych do wspólnej pracy
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci od niemal 40 lat pomaga w rozwoju uzdolnień uczniom liceum i innych szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych. Trwa rekrutacja na kolejny rok szkolny.
Fundusz zapewnia swoim stypendystom bezpłatny udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni i instytutów Polskiej Akademii Nauk, obozach naukowych, stażach badawczych, seminariach. Przez okrągły rok organizuje warsztaty wielodyscyplinarne, muzyczne i plastyczne, koncerty i wystawy.
KFnrD ma status organizacji pożytku publicznego, wszystkie zajęcia i materiały są dla uczniów całkowicie bezpłatne, a żeby wyrównywać szanse w dostępie do nich, zwracane są również koszty podróży.
Za to, żeby się zakwalifikować na obóz lub warsztaty, często trzeba rozwiązać zadania kwalifikacyjne lub przygotować krótką prezentację na wybrany temat.
– Robimy to wszystko, żeby obudzić w młodych uzdolnionych ludziach ciekawość świata i dać im narzędzia do jej zaspokajania. Wszyscy współpracujący z nami naukowcy i artyści to wolontariusze. Dzielą się tym, co potrafią, z dobrej woli i przekonania, że warto wprowadzać kolejnych adeptów w świat, który ich samych fascynuje – podkreśla Maria Mach, dyrektor biura stowarzyszenia i dawna stypendystka.
Przez 4 dziesięciolecia działania programu powstała zżyta - choć przestrzennie bardzo rozproszona - społeczność dawnych stypendystów i współpracowników stowarzyszenia. Często są to bardzo zapracowani naukowcy lub artyści z imponującym dorobkiem. Absolwenci programu bardzo aktywnie działają w stowarzyszeniu i chętnie wracają na obozy jako tutorzy i prowadzący zajęcia. Niektórzy przybywają specjalnie z zagranicznych uczelni i placówek badawczych. Nie wszyscy zajmują się wyłącznie nauką, wielu aktywnie działa w innych organizacjach pozarządowych - wśród absolwentów odwiedzających dziś chętnie imprezy Funduszu są m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar i pisarz Jacek Dehnel.
Niezwykłe jest to, że od lat w gronie wolontariuszy pracujących ze zdolną młodzieżą licznie pojawiają się najwybitniejsze sławy polskiej nauki i kultury. Zapracowane i rozchwytywane autorytety z różnych dziedzin chętnie poświęcają swój czas na spotkania ze stypendystami. I bardzo sobie te spotkania chwalą.
Nie tylko dla prymusów i olimpijczyków
Na zajęciach Funduszu można spotkać laureatów olimpiad międzynarodowych i prymusów, których zgłaszają najlepsze szkoły w kraju. Ale równocześnie jest wiele osób, które jakąś dziedziną pasjonują się całkowicie wbrew szkole i szkolnej rutynie.
– Rzucamy trudne wyzwania, inspirujemy, zarażamy nowymi pasjami. Umożliwiamy pracę w nowoczesnych laboratoriach, kontakt ze światowej sławy naukowcami, wybitnymi twórcami i najlepszymi w Polsce popularyzatorami nauki, i spotkanie fantastycznych rówieśników. Pokazujemy, jak naprawdę wygląda praca badacza, na czym polega warsztat krytyka lub pisarza, z jakimi problemami mierzą się dzisiaj uczeni – dodaje Maria Mach.
Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci co roku jest ponad 500 zdolnych i pracowitych uczniów ze szkół średnich i podstawowych (od późniejszych klas SP po maturzystów).
W trakcie pandemii planowane obozy i warsztaty odwołano i wiele interesujących zajęć odbywa się zdalnie. Ale to oczywiście sytuacja przejściowa.
Jak się zgłosić do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci?
Rejestracja nowych wniosków odbywa się do 30 czerwca na stronie fundusz.org/rekrutacja
Od uczniów wymaga się napisania wniosku - listu na temat swoich zainteresowań. Należy do niego dołączyć również ew. inne dokumenty, własne prace (naukowe, literackie) itp. Wyniki kwalifikacji będą znane na początku października.
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci