30 lat Konkursu o Nagrody Bursztynowego Mieczyka! Które pomorskie NGO wygrały? [patronat ngo.pl]
We wtorek 10 grudnia 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się jubileuszowa gala 30. edycji Konkursu o Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. Wydarzenie zgromadziło ponad czterysta osób związanych ze światem organizacji pozarządowych. Przyznano trzynaście nagród, a wśród laureatów znalazły się organizacje z całego Pomorza, w tym m.in. z Sierakowic, Wejherowa, Chojnic, Starogardu Gdańskiego i Tczewa.
Trzy dekady święta pomorskiego 3. sektora
Konkurs o Nagrody Bursztynowego Mieczyka, ustanowiony w 1994 roku przez ówczesnego wojewodę gdańskiego Macieja Płażyńskiego, od lat jest symbolem uznania dla organizacji, które wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem w działalność społeczną. To okazja do wyróżnienia i honorowania NGO z województwa pomorskiego, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz podejmują działania na rzecz dobra wspólnego. Od 2014 roku uroczysta gala organizowana jest w partnerstwie z Europejskim Centrum Solidarności, co z dumą i wzruszeniem podkreśliła Patrycja Medowska, przedstawicielka obiektu podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia.
Konkurs o Nagrody Bursztynowego Mieczyka, ustanowiony w 1994 roku przez ówczesnego wojewodę gdańskiego Macieja Płażyńskiego, od lat jest symbolem uznania dla organizacji, które wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem w działalność społeczną. To okazja do wyróżnienia i honorowania NGO z województwa pomorskiego, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz podejmują działania na rzecz dobra wspólnego. Od 2014 roku uroczysta gala organizowana jest w partnerstwie z Europejskim Centrum Solidarności, co z dumą i wzruszeniem podkreśliła Patrycja Medowska, przedstawicielka obiektu podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia.
Tegoroczna gala, z okazji jubileuszu, przeniosła uczestników w atmosferę lat 90. dzięki „telefonicznej rozmowie z przeszłością” z Jerzym Boczoniem, prezesem Fundacji RC i pomysłodawcą konkursu, który opowiedział o kulisach projektu i wyzwaniach, z jakimi musiał się zmierzyć. Niektórzy goście również postanowili zaakcentować urodzinowe wydarzenie i przyszli w strojach inspirowanych tamtymi czasami. Przygrywały największe przeboje końca wieku, podczas poczęstunku pojawiły się ciepłe lody z polewą, a zamiast fotobudki był polaroid do sfotografowania się na ściance z balonami.
„Dostrzegam, jak bardzo sam konkurs się rozwinął przez te lata, nie tyle jeśli chodzi o jakość działań organizacji, bo te zawsze były na wysokim poziomie, ale bardziej pod kątem podejmowanych inicjatyw i zakresie ich projektów. Marzy mi się, aby tych nagród było jeszcze więcej i abyśmy mogli co roku honorować coraz szersze grono wspaniałych aktywistów” – stwierdził Jerzy Boczoń.
Mimo rozwoju wyzwania pozostają
Zarówno ze sceny, jak i w kulisach nie tylko wspominano o początkach narodzin sektora pozarządowego, ale przede wszystkim podkreślano, jak ważną rolę odgrywają NGO w związku ze swoją działalnością.
„Państwo nawet najbardziej sprawne nie jest w stanie samo ogarnąć wszystkich sfer życia społecznego i tę lukę Wy wypełniacie. Wy macie największe doświadczenie, najlepiej umiecie to robić, ale macie coś więcej. Macie empatię, dzięki której możliwe są Wasze działania. My urzędnicy, chcemy tę empatię wspierać i na pewno lepiej ją rozumiemy niż trzydzieści lat temu” – zwróciła się do zgromadzonych Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska.
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał, że na początku lat 90. Polska zmagała się z bezrobociem, ubóstwem oraz problemami społecznymi, które nie zostały rozwiązane przez poprzedni system. Wtedy zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, a zmiany prawne, takie jak 1% podatku i dostęp do funduszy unijnych, wspierały ich rozwój. Mimo tych postępów, problemy społeczne się nawarstwiają i pojawiają nowe. Marszałek zaznaczył, że choć społeczeństwo jest bogatsze, nadal występują ogromne różnice społeczne. Wiele osób potrzebuje nie tylko podstawowych warunków do życia, ale też troski i zauważenia ich problemów. „To, co dla nas jest ważne w obecnym czasie, to jeszcze dostrzec drugiego człowieka, dostrzec jego problemy. Bardzo Wam za to dziękuję” – powiedział ze sceny Mieczysław Struk.
W obliczu rzeczywistości, w jakiej muszą funkcjonować organizacje pozarządowe nieodzowne jest ich wsparcie przez jednostki samorządu terytorialnego. Deklaracje o zacieśnieniu współpracy oraz o jeszcze bliższym włączeniu przedstawicieli 3. sektora w prace nad wspólnym programem padły ze strony Pani Wojewody.
„Już od pierwszego kwartału chcielibyśmy z Państwem rozpocząć otwarty dialog, rozmowę na temat tego, jak taki program powinien wyglądać w latach następnych. Na czym powinniśmy się skupić? Jak powinniśmy organizować konkursy? Chcemy od Was uzyskać, pewnie momentami również gorzkie słowa, ale wtedy mam nadzieję, że wszyscy tutaj w województwie pomorskim będziemy działali lepiej i sprawniej” – podkreśliła Beata Rutkiewicz.
Wśród gości z ramienia sektora publicznego znaleźli się m.in. Monika Chabior (zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rozwoju Społecznego i Równego Traktowania), Mariola Śrubarczyk-Cichowska (wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni), Katarzyna Weremko (dyrektorka Departamentu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej), Leszek Bonna (wicemarszałek Województwa Pomorskiego), Krzysztof Szerkus (pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich), Łukasz Tamkun (Prezes WFOŚiGW), Michał Banacki (wiceprezydent Sopotu), Maciej Urbanek (wójt Gminy Pszczółki) oraz Mirosław Kamiński (prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).
Trzynaście wspaniałych NGO i nie tylko
W tegorocznej edycji nominowano aż 84 organizacje, a nagrody zostały przyznane w różnych kategoriach. Laureatami zostali:
- Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji (Sopot) oraz Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń” (Gdańsk) – Nagrody Główne w kategorii „Pomoc Społeczna i usługi socjalne”
- Fundacja 33 Biskupia (Gdańsk) – Nagroda za Debiut Roku
- Koło Gospodyń Wiejskich w Sierakowicach „Sercem Podszyte” – Nagroda specjalna Marszałka Senatu RP
- Fundacja Pokolenia (Tczew) – Nagroda specjalna Rzecznika Praw Obywatelskich
- Fundacja Horyzonty Sztuki (Gdańsk) – Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Oddział Dębogórze-Kosakowo oraz Stowarzyszenie Trójwiejska (Gdańsk) – Nagrody specjalne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne (Starzyno) – Nagroda specjalna Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”
- Fundacja Pozytywne Inicjatywy (Gdańsk, Puck, Swarzewo) – Nagroda Główna w kategorii „Edukacja”
- Starogard 2030 (Starogard Gdański) oraz Pomorski Alarm Ekologiczny (Wejherowo) – Nagroda Główna w kategorii „Ochrona środowiska i edukacja ekologiczna”
- Bank Żywności w Chojnicach – Nagroda w dziedzinie ekonomii społecznej Pomorska specjalna strefa ekonomiczna.
Podczas Gali wręczono także Bursztynową Różę. To nagroda specjalna przyznawana przez Fundację RC. Jest to jedyne imienne wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych osób w 3. sektorze. Nagroda trafiła do rąk Tomasza Kelera, który od 18 lat związany jest z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. W trakcie swojej działalności angażował się w inicjatywy mające na celu wspieranie NGO w regionie, rozwój ekonomii społecznej i innowacji społecznych oraz budowanie partnerstw międzysektorowych.
Laureaci zgodnie podkreślali, że wyróżnienia są dla nich ogromnym zaszczytem, ale też motywacją do dalszej pracy na rzecz społeczeństwa i środowiska.
W swoich podziękowaniach często odnosili się do zespołów, z którymi na co dzień realizują projekty, oraz do społeczności, które wspierają ich działalność. Podkreślano również znaczenie wsparcia wolontariuszy i partnerów, bez których wiele inicjatyw nie mogłoby zaistnieć. Niektórzy laureaci traktowali nagrodę jako potwierdzenie wartości swoich działań, inni widzieli w niej inspirację do rozwijania nowych projektów.
Wypowiedzi laureatów uwidoczniły również, jak ważna jest rola konkursu jako platformy, która umożliwia dzielenie się dobrymi praktykami, integrację środowiska 3. sektora i promocję wartości, jakie niesie działalność organizacji pozarządowych. Nagrody stały się symbolem uznania i docenienia pracy często wykonywanej w cieniu, ale mającej kluczowe znaczenie dla społeczności lokalnych i ogólnospołecznych.
Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC, podsumował: „To była gala pełna wzruszeń, również z powodu tych połączeń z latami 90. Piękne także były wypowiedzi nagrodzonych, którzy doceniali fakt otrzymania swego rodzaju certyfikatu jakości, jakim jest 'Mieczyk'. Bardzo ważne jest to, że nagrody nie trafiają tylko do organizacji z Trójmiasta, ale również do mniejszych miejscowości naszego regionu. Cieszę się niezmiernie, że co roku tak wiele NGO wytrwale zgłasza się do konkursu i dostaje nominacje. Dla mnie to dowód, że 3. sektor jest dumny ze swych inicjatyw, a nie czeka, aż ktoś go zauważy”.
Fundatorami Nagród i Partnerami Konkursu są Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Senatu RP, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, Pomorska Sieć COP, Akumulator Społeczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Organizatorem całego konkursu jest Fundacja RC, a współorganizatorem Gali Europejskie Centrum Solidarności.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Zawsze Pomorze, Magazyn Pomorski, ngo.pl oraz Radio Kaszëbë.
Źródło: Fundacja RC