3 miliony złotych od PKN ORLEN dla organizacji non-profit z całej Polski
Fundacja ORLEN przekaże 3 miliony złotych na wsparcie lokalnych społeczności w ramach trzeciej edycji programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi”. Wnioski o dofinansowanie mogą składać do 31 marca 2020 roku organizacje pozarządowe z całej Polski.
– To największy grantowy program PKN ORLEN i jeden z największych prowadzonych przez fundacje korporacyjne – mówi Marta Soluch, członkini zarządu Fundacji ORLEN. Zwiększenie budżetu konkursowego w stosunku do poprzednich lat wynika z ogromnego zainteresowania, jakim cieszyła się ubiegłoroczna edycja.
– Dostaliśmy wtedy ponad dwa tysiące wniosków. To pokazało nam, jak ogromne są potrzeby i jaka siła drzemie w lokalnych społecznościach. Podczas poprzednich edycji przekonaliśmy się również, że organizacje potrafią ze sobą współdziałać i że mają wiele wspaniałych pomysłów. Nie mogliśmy pozostać wobec tych sygnałów obojętni – podkreśla Mata Soluch.
Kolejnym krokiem stało się zwiększenie wysokości grantów. W ubiegłym roku wynosiły one 4 tysiące, 7,5 tysiąca, 10 tysięcy i 15 tysięcy złotych.
– Teraz mamy do rozdysponowania granty w wysokości pięciu, dziesięciu , piętnastu i dwudziestu tysięcy złotych – mówi Magdalena Przygońska-Kęska, koordynatorka programu „Moje miejsce na Ziemi”. – Zachowujemy te same proporcje, co w latach ubiegłych: najniższych grantów jest wciąż najwięcej, bo aż 120. Konsekwentnie z roku na rok zwiększamy zarówno pulę środków, przeznaczonych na rzecz lokalnych społeczności, jak i wysokości poszczególnych grantów. Dlatego też można z nami coraz śmielej podejmować się coraz większych projektów. Widzimy, że same organizacje dużo się uczą i odważnie działają na coraz większą skalę. Chcemy ich w tym wspierać
Jednym z beneficjentów ubiegłorocznej edycji programu „Moje Miejsce na Ziemi” był Okręg Górnośląski Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, który otrzymał grant w wysokości 10 tysięcy zł.
– Wyróżniony projekt wpisywał się w cele statutowe ZHR – mówi hufcowa Opolskiego Hufca Harcerek „Tęcza” Monika Renkas. – W ramach tych celów realizujemy działania krzewiące ducha miłości do ojczyzny i szacunku do jej historii, kształtujące świadomość obywatelską i zainteresowanie kulturą swojego regionu. Chodzi też o rozpowszechnianie postaw gotowości do pełnienia służby na rzecz drugiego człowieka – swojej „małej ojczyzny” i jej mieszkańców. Od jakiegoś czasu przewijały się w naszym środowisku takie refleksje, że niewystarczająco wykorzystujemy potencjał lokalnych świąt rocznicowych, które mogą być dla mieszkańców okazją do dzielenia się radością, że Śląsk należy do Polski, jest wolny i niepodległy. Dwa lata temu harcerki naszego hufca podjęły pierwsze kroki, by zrealizować te cele. Zorganizowałyśmy wówczas dla Opolan fabularną grę miejską „Kobiety niepodległości”, która dała nam przekonanie, że taka forma łączy ludzi i budzi zainteresowanie poznawaniem Polski bardziej niż uroczyste apele podczas obchodów. Pojawił się wtedy pomysł na trwający obecnie projekt „My som stond”, którego celem jest z jednej strony rozpowszechnianie informacji o historii i kulturze Śląska Opolskiego, a z drugiej możliwość radosnego świętowania we wspólnym gronie – opowiada Monika Renkas.
W ramach tego projektu, 10 listopada została zorganizowana w Opolu kolejna historyczna gra miejska, która spotkała się z entuzjazmem lokalnej społeczności. Jej uczestnicy wcielali się w rolę konspiratorów, którzy na rozkaz Korfantego organizowali się w oddziały powstańcze i przygotowywali akcję wysadzania mostów kolejowych – w rzeczywistości właśnie taki był początek ostatniego ze Śląskich Powstań.
Natomiast na 2 maja zaplanowane są obchody 99. rocznicy wybuchy Trzeciego Powstania Śląskiego. – W ramach majowego świętowania chciałybyśmy zachęcić mieszkańców do udziału we wspólnym pikniku, warsztatach i koncertach. Głównym punktem programu będzie tworzenie wraz z mieszkańcami pamiątkowego muralu upamiętniającego bohaterstwo Powstańców Śląskich – zapowiada hufcowa Opolskiego Hufca Harcerek „Tęcza”.
Monika Renkas podkreśla, że informacja o możliwości udziału w konkursie Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi” docierała do harcerzy wieloma kanałami – zarówno „pocztą pantoflową”, jak i drogą mailową.
– Szybko dostrzegłyśmy, że to szansa dla nas. Składanie wniosku było proste i konkretne. Same pytania były sformułowane w sposób motywujący nas do zastanowienia się nad upatrzonymi celami i nad tym, jak wysoko będziemy mierzyć w naszych działaniach. Również nad tym, co stanowi dla nas największe trudności i jak chcemy sobie z nimi poradzić – podkreśla hufcowa.
Zaznacza jednocześnie, że harcerki mają duże doświadczenie w pisaniu planów pracy swoich jednostek, więc wniosek nie stanowił dla nich problemu. – Stał się natomiast pretekstem, żebyśmy dokładnie przemyślały zaplanowane wydarzenie tak, by jego przygotowanie jak najpełniej realizowało wychowawczą i społeczną ideę Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej – mówi Monika Renkas.
Wśród wniosków, które napłynęły do Fundacji ORLEN w ramach II edycji programu, wiele dotyczyło projektów ekologicznych. – Dlatego też w tym roku zdecydowaliśmy się poszerzyć katalog projektów o tematy takie jak ochrona zwierząt czy zrównoważony rozwój – opowiada Magdalena Przygońska-Kęska.
– Fundacja ORLEN chce promować zarówno samą tematykę zrównoważonego rozwoju, jak i przybliżyć lokalnym społecznościom znaczenie tego terminu.
– Ma to związek z nową strategią CSR koncernu PKN ORLEN, w której temat ten odgrywa istotną rolę – dodaje członkini zarządu Fundacji Marta Soluch.
– W tegorocznym formularzu wniosku znalazły się dodatkowe pytania o stopień zaangażowania wolontariuszy w dany projekt, a także o to, czy projekt jest skierowany do osób niepełnosprawnych. Chcemy zwrócić uwagę wnioskodawców na nowe aspekty działalności. Mamy nadzieję, że w ten sposób zainspirujemy ich do uwzględnienia w projekcie osób niepełnosprawnych, oraz do skorzystania z możliwości, jakie niesie ze sobą wolontariat – mówi Magdalena Przygońska-Kęska.
– Bardzo zależy nam na promowaniu tej formy działań, zarówno w samej Fundacji, jak i poza nią – mówi Marta Soluch z zarządu Fundacji. Zwraca przy tym uwagę, że w 2019 roku w Fundacji ORLEN wolontariat pracowniczy niezwykle się rozwinął. – W ponad 40 inicjatywach wolontariackich wzięło udział blisko 800 pracowników Grupy Kapitałowej ORLEN.
Wnioski o dofinansowanie wszyscy zainteresowani mogą składać drogą internetową na stronie www.fundacja.orlen.pl. Jak podkreśla koordynatorka programu, wzorem lat ubiegłych, pracownicy Fundacji ORLEN udzielają wszelkich informacji, dotyczących zasad wnioskowania do programu. Pytania należy kierować na adres mailowy: mojemiejsce@orlen.pl.
Szansę na grant podczas tegorocznej edycji konkursu Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi” ma aż 300 podmiotów. Dofinansowanie mogą uzyskać projekty związane z: ekologią, sportem, bezpieczeństwem, kulturą, edukacją, ochroną zwierząt albo zrównoważonym rozwojem. O wsparcie ubiegać się mogą nie tylko organizacje pozarządowe, ale też instytucje kultury, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich czy parafie.
Najlepsze inicjatywy trzeciej edycji konkursu „Moje miejsce na Ziemi” wybierze komisja programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele PKN ORLEN i jego korporacyjnej Fundacji. Szansę na wygranie grantu będą miały przede wszystkim projekty poprzedzone rzetelnym rozpoznaniem lokalnych potrzeb oraz te, integrujące mieszkańców i angażujące do współpracy różne podmioty. Projekty muszą zostać zrealizowane w okresie od 1 czerwca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Całość dochodu przeznaczona jest na utrzymanie ngo.pl.