28. Wielka Gala Integracji za nami! Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była wrażliwość
Wielka Gala Integracji to jedyne w swoim rodzaju święto osób z niepełnosprawnością, organizowane co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. To również największe w Polsce wydarzenie o tej skali w pełni dostępne i przystosowane do odbiorców ze szczególnymi potrzebami.
W tym roku wydarzenia zgromadziło w warszawskiej Arenie Ursynów dwa tysiące gości, a ponad 3 500 widzów śledziło je online. Galę poprowadzili: Paulina Malinowska-Kowalczyk – dziennikarka sportowa, tłumaczka, doradczyni Prezydenta RP oraz Tomasz Wolny – dziennikarz i prezenter telewizyjny, prowadzący „Panoramę” i gospodarz „Pytania na śniadanie”.
– Chciałam zacząć od pytania o to, czy wrażliwość to siła, czy słabość? Ja nie mam wątpliwości, że tu to jest wielka siła – powiedziała na początku Gali Prezes Integracji Ewa Pawłowska odnosząc się do hasła, które przyświecało tegorocznej edycji.
Stypendium im. Piotra Pawłowskiego
Gala to także doroczne podsumowanie działań Integracji, która kontynuuje misję swojego założyciela – Piotra Pawłowskiego. Jednym z tych działań i zarazem żywym pomnikiem twórcy Integracji jest Stypendium jego imienia, które wspiera aktywnych liderów działających na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku grant w wysokości 10 000 zł otrzymała działaczka społeczna i aktywistka Krystyna Włodarek – współpomysłodawczyni i wiceprezeska Fundacji Regiment. W ramach działań Fundacji wspiera kobiety będące na życiowym zakręcie, oferując bezpłatne wsparcie psychologiczne, coachingowe i prawne. Jest również asystentką prezesa i specjalistką ds. pozyskiwania środków zewnętrznych w Spółdzielni Socjalnej Ważka.
Medale „Przyjaciel Integracji”
Jak co roku podczas Gali wręczono Medale Przyjaciel Integracji, które przyznawane są od 1997 roku organizacjom firmom i osobom, wyróżniającym się otwartością oraz działalnością na rzecz środowiska osób z niepełno sprawnościami. W tym roku otrzymali je: Monika Meleń, reżyserka, scenarzystka i redaktorka oddana tematyce społecznej, która w swoich poruszających filmach i reportażach przybliża widzom świat osób z niepełnosprawnością.
Drugim laureatem Medalu został Bank Gospodarstwa Krajowego, który ideę dostępności promuje poprzez szereg działań, inicjatyw i programów. Działania mające na celu likwidację barier architektonicznych takie, jak Fundusz Dostępności, czy wspieranie podmiotów ekonomii społecznej przyczyniają się do tego, że życie osób z niepełnosprawnością zmienia się na lepsze.
Trzecim Laureatem Medalu zostało Stowarzyszenie Mudita – młoda organizacja, która wspiera osoby na co dzień opiekujące się swoimi bliskimi z niepełnosprawnością. Choć powstała dopiero w 2019 roku, to już zbudowała sieć różnorodnych form wsparcia dla opiekunów m.in. wyjazdy wytchnieniowe i grupy wsparcia, ale też dostarczanie posiłków rodzinom osób niemobilnych. Wojna na Ukrainie rozpoczęła nowy rozdział w historii organizacji, która od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji wspiera uchodźców z niepełnosprawnością i ich rodziny.
„Laur Dostępności”
Podczas Wielkiej Gali ogłoszono również zwycięzców I edycji konkursu architektonicznego Laur Dostępności. Nagrodzono w nim inwestycje prowadzące do likwidacji barier architektonicznych i zwiększające dostępność istniejących budynków. Konkurs skierowany jest do podmiotów, które skorzystały z finansowania i zrealizowały inwestycje z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus, prowadzonego przez BGK, takich jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz instytucje publiczne, m.in. szkoły, szpitale, przychodnie, instytucje kultury.
Jako Obiekt publiczny nagrodzony został Urząd Miasta w Biłgoraju. W kategorii Obiekt mieszkalny Laur otrzymał zaś budynek przy ul. św. Teresy 5 w Częstochowie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała również zabytkowa kamienica przy ul. Uniwersyteckiej 6 w Warszawie.
Debata o sile wrażliwości
Tematem przewodnim tegorocznej Gali była wrażliwość i o niej w różnych aspektach życia dyskutowały podczas debaty trzy panelistki: Julita Dul-Tomczuk, ekspertka ds. dostępności w BGK opowiadała o tym, w jaki sposób w tak dużej instytucji finansowej, jaką jest bank można realizować ideę dostępności i uważność na potrzeby drugiego człowieka, Monika Hoffman-Piszora, autorka profilu na Instagramie Monika i dzieciaki cudaki opowiedziała o wrażliwości z perspektywy mamy pięciorga dzieci, w tym dzieci dwójki dzieci z zespołem Downa.
Z kolei Olga Ślepowrońska ze Stowarzyszenia Mudita, która opowiedziała o działaniach stowarzyszenia, takich, jak latające SPA, wolontariat wytchnieniowy czy turnusy wytchnieniowe, tak tłumaczyła ideę przyświecającą Stowarzyszeniu – My powstaliśmy trochę z egoizmu. Bo wszyscy mamy ciało i możemy stać się osobami z niepełnosprawnością i wszyscy mamy bliskich, więc możemy stać się bliskimi osób z niepełnosprawnością. Świat, w którym każdy będzie miał równe szanse, będzie lepszy i bezpieczniejszy dla wszystkich.
Twórczość plastyczna
Wielka Gala Integracji od kilku lat jest okazją do zaprezentowania twórczości osób z niepełnosprawnością. Przez cały czas trwania wydarzenia na jednym z telebimów prezentowaliśmy obrazy, rysunki, zdjęcia i rękodzieło, które twórcy przysyłali do Integracji przez cały rok. Goście Gali mogli również oglądać wystawę stacjonarną obrazów namalowanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych i Środowiskowych Domów Samopomocy.
Nowością podczas 28. Wielkiej Gali była wspólna praca plastyczna, która powstawała w czasie Gali z udziałem gości – Drzewo szczęścia, na którym każdy mógł zostawić swój ślad. Wśród uczestników, którzy przyczynili się do powstania pracy rozlosowano nagrody.
Muzyczne gwiazdy
Nieodłącznym elementem Gali są występy muzyczne. W tym roku na scenie wystąpili Grzegorz Dowgiałło – muzyk, piosenkarz, aranżer, multiinstrumentalista oraz aktor, Emilia Stalmach – piosenkarka, miłośniczka teatru, piosenki aktorskiej i musicalowej oraz Patrycja Błach – laureatka wielu festiwali i konkursów muzycznych m.in. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, Szansy na Sukces czy programu All Together Now.
Galę zakończył koncert gwiazdy wieczoru – Kamila Bednarka, muzyka, kompozytora, autora tekstów i instrumentalisty oraz jednego z najpopularniejszych wokalistów młodego pokolenia, znanego doskonale nie tylko miłośnikom muzyki reggae.
28. Wielką Galę Integracji, która odbyła się 18 listopada 2023 roku, w Arenie Ursynów można obejrzeć jeszcze raz:
Retransmisja na kanale Youtube:
Źródło: Fundacja Integracja