24. WATCH DOCS – plakat, nowy konkurs i laureatka Nagrody im. Marka Nowickiego [patronat ngo.pl]
22 listopada rozpocznie się 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Do 1 grudnia filmy będzie można oglądać w warszawskich kinach Muranów, Kinoteka i KINOMUZEUM w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz na platformie mojeekino.pl. 2 grudnia bezpłatna kolekcja specjalna wybranych najlepszych filmów z ostatnich lat trafi na player.pl.
W programie znalazły się: Konkurs Główny, Konkurs Nowe Filmy Polskie, Zielony Konkurs, Dokument wielkiego formatu, Chcę zobaczyć, Na krótko, Światy rozszerzone oraz Pokazy szkolne.
Filmy Ramony S. Diaz. Retrospektywa laureatki Nagrody im. Marka Nowickiego
Nagrodę im. Marka Nowickiego za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie otrzyma w tym roku amerykańska reżyserka filipińskiego pochodzenia Ramona S. Diaz, która przyjedzie w listopadzie do Warszawy i spotka się z publicznością.
Maciej Nowicki, założyciel i wieloletni dyrektor WATCH DOCS, a obecnie prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uzasadnia: „Ramona S. Diaz już od ćwierćwiecza przybliża światowej publiczności historię i teraźniejszość swojej ojczyzny. Niezależnie od tego, czy cofa się do mrocznych czasów dyktatury Ferdinanda Marcosa („Imelda. Żona dyktatora” / „Imelda”), zanurza w dynamiczny mikrokosmos przepełnionego szpitala (nagrodzona na Festiwalu Sundance „Matczyzna”/„Motherland”), czy odsłania kulisy spektakularnej kampanii prezydenckiej („Nowe rozdanie” / „And So it Begins”), jej filmy zawsze dostarczają wrażeń: kipią emocjami i pulsują tropikalnymi kolorami.
Diaz na politycznych salonach czuje się równie dobrze jak na ulicach Manili. Nieustannie w ruchu, blisko swoich bohaterów, potrafi uchwycić ich zachowania w najważniejszych momentach. Jej dokumenty pokazują nam rzeczywistość, która wydaje się egzotyczna i odległa. Ale problemy, które w nich porusza: kryzys służby zdrowia, polityczny nepotyzm, wolność słowa, korupcja, populizm, propaganda – są kluczowe dla kondycji demokracji na całym świecie. Jej bohaterki (bo głównymi postaciami wszystkich filmów Diaz są kobiety) są wojowniczkami. Jak Maria Ressa – nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla dziennikarka, która rzuciła wyzwanie reżimowi Duterte, czy Leni Robredo: polityczna debiutantka, która stanęła do walki z wszechwładnym na Filipinach klanem Marcosów. Nie tylko filipińska demokracja potrzebuje dziś takich obrońców”.
Retrospektywa filmów Ramony S. Diaz odbywa się przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Identyfikacja wizualna 24. WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
Kamienie, będące głównym elementem identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji WATCH DOCS, w swojej prostocie wyrażają takie wartości, jak solidarność, wsparcie i współdziałanie, czyli ideały które przyświecają nie tylko twórcom kina zaangażowanego społecznie, lecz także obrońcom praw człowieka. Ich ułożenie odzwierciedla wagę jednostki i oddolnych inicjatyw jako fundamentu trwałych zmian.
W tym właśnie duchu, jako wyraz wdzięczności dla tych, którzy pomagają pomagać, na zamknięcie festiwalu po raz trzeci wręczona zostanie Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca przyznawana przez organizacje społeczne.
Tegoroczna identyfikacja wizualnej została przygotowana przez studio graficzne Bękarty.
Organizator MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współfinansowanie: Miasto stołeczne Warszawa, Unia Europejska (Kreatywna Europa – MEDIA), Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, USAID, Dexis, Open Society Foundations
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka