24. WATCH DOCS: Najnowszy film Radu Jude i palestyński kandydat do OSCARA [patronat ngo.pl]
22 listopada rozpocznie się 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. W tegorocznym programie znalazły się m.in. najciekawsze filmy z Rumunii oraz palestyński kandydat do Oscara.
„Dokument wielkiego formatu: Rumunia” – najnowszy film Radu Jude w programie 24. WATCH DOCS
Sekcja programowa dedykowana największym osiągnięciom europejskiej dokumentalistyki tym razem będzie poświęcona Rumunii.
Przez ostatnie 10 lat obserwujemy falę zainteresowania rumuńskim kinem, które błyskawicznie przebiło się do powszechnej świadomości widzów na całym świecie. W zestawie rumuńskich dokumentów wielkiego formatu przypomnimy kilka archiwalnych pozycji, ale pokażemy również premierowo nowe dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców.
Najstarszym filmem naszej retrospektywy jest awangardowy dokument „Jak przestrzegamy przepisów drogowych” z 1963 roku, wchodzący w skład zestawu najciekawszych krótkometrażówek wyprodukowanych w bukareszteńskim Studio Sahia. Było to jedyne miejsce, dające w czasach dyktatury Ceaucescu jakąkolwiek twórczą przestrzeń reżyserom, którzy nie chcieli w swoich filmach upiększać rzeczywistości.
Najnowszym filmem będzie premierowo pokazany na tegorocznym festiwalu w Locarno „Osiem pocztówek z Utopii” („Eight Postcards From Utopia”) Radu Jude – najsłynniejszego obecnie rumuńskiego dokumentalisty, który z przymrużeniem oka przygląda się latom 90. i okresowi transformacji opowiedzianemu poprzez… telewizyjne reklamy.
Przy okazji przypomnimy jeden ze starszych filmów Jude - głośny „Martwy kraj” („The Dead Nation”).
Drugim filmem czasów wielkiego przełomu jest legendarny dokument „Poza czasem” („Out of the Present”), przedstawiający nieprawdopodobną historię ostatniego radzieckiego kosmonauty. Siergiej Krikalew na ponad rok utknął w kosmosie, bo w międzyczasie przestało istnieć państwo, które wysłało go na orbitę. Autorem tego niesamowitego filmu jest Andrei Ujică – nestor rumuńskiego dokumentu i absolutny mistrz wykorzystywania archiwaliów (jego „Autobiografia Nicolae Ceaucescu” znalazła się w konkursie WATCH DOCS w 2010 roku).
Program uzupełni „Nie zrozum mnie źle” („Don’t Get Me Wrong”) ukazujący zastygłą rzeczywistość szpitala psychiatrycznego. Reżyserka filmu – Adina Pintilie, w pewnym sensie kontynuując wątki rozpoczęte w tym filmie, nakręciła w 2018 głośny „Touch Me Not” – jeden z najgłośniejszych filmów roku, który zdobył wówczas główną nagrodę na festiwalu filmowym w Berlinie.
Głównym partnerem sekcji „Dokument wielkiego formatu: Rumunia” jest Rumuński Instytut Kultury.
Wydarzenie organizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025.
Pokaz filmu „Osiem pocztówek z Utopii” Radu Jude jest możliwy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.
Współpraca programowa: One World Romania
From Ground Zero/ Strefa zero
Palestyński kandydat do Oscara: dwadzieścia dwie krótkie historie prosto ze Strefy Gazy. Młodzi palestyńscy twórcy, wśród których są zarówno debiutanci jak i doświadczeni filmowcy, w swoich kreacyjnych dokumentach, animacjach i formach hybrydowych pokazują rzeczywistość inną od tej, którą znamy z medialnych doniesień.
Jak pisze dyrektor programowy festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie Konrad Wirkowski: „Wiele z nich imponuje nieprzeciętnym warsztatem. Niektóre mogą się wydać naiwne, ale wymuszoną warunkami formalną surowość zawsze równoważy siła realnych obrazów i emocji. Niezależnie od tego, czy poświęcone cierpieniom społeczności czy indywidualnym problemom, dają nam unikalną możliwość zobaczenia na własne oczy, czym żyją mieszkańcy oblężonego miasta – czego się boją, jak radzą sobie z głodem, brakiem wody i lekarstw, opieką nad dziećmi? Czy w ogóle da się poprzez kino przekazać światu ich perspektywę? „Strefa zero” to gorączkowa próba zwrócenia uwagi świata na sytuację ludzi, próbujących żyć, mimo że stracili kontrolę nad swoim losem.”
Do 1 grudnia filmy 24. WATCH DOCS będzie można oglądać w warszawskich kinach Muranów, Kinoteka i KINOMUZEUM w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz na platformie mojeekino.pl.
2 grudnia bezpłatna kolekcja specjalna wybranych najlepszych filmów z ostatnich lat trafi naplayer.pl.
W programie znalazły się również: Konkurs Główny, Konkurs Nowe Filmy Polskie, Zielony Konkurs, Chcę zobaczyć, Na krótko, Światy rozszerzone oraz Pokazy szkolne.
Organizator MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współfinansowanie: Miasto stołeczne Warszawa, Unia Europejska (Kreatywna Europa – MEDIA), Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, USAID, Dexis, Open Society Foundations
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka