24 sierpnia odbyło się spotkanie KM RPO województwa małopolskiego
Podczas XVII posiedzenia Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny w województwie małopolskim, dyskutowano między innymi nad proponowanymi zmianami w Programie Operacyjnym 2007-2013.
Omawianie zmian w Programie rozpoczęto od informacji mówiącej o zaniechaniu realizacji dwóch projektów w ramach Działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej . Pierwsze przedsięwzięcie dotyczyło Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim, którego koszt opiewał w granicach 1 mln Euro, drugi projekt odnosił się do Panteonu narodowego o wartości 2,5 mln Euro. Ponadto Zarząd Województwa małopolskiego dokonał następujących zmian w podziale dodatkowych środków:
- zmniejszył o 4 mln euro wydatki na Działanie 6.4 Inwestycje w infrastrukturę służącą zapewnieniu opieki dzieciom do lat 3 lub osobom starszym,
- zwiększył o 2 mln euro nakłady na Działanie 4.1 Drogi o znaczeniu regionalnym,
- zwiększył o sumę 3,5 mln euro na Działanie 4.2 Promowanie czystego transportu miejskiego, zwiększenia
- zwiększył o 2 mln euro na Działanie 7.2 Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Oprócz wyżej wymienionych korekt budżetowych programu, podczas posiedzenia zostały przedstawione inne propozycje modyfikacji dotyczące :
- 3 osi priorytetowej Rozwój turystyki i kultury - rozszerzenia katalogu beneficjentów o jednostki sektora finansów publicznych posiadających osobowość prawną, - 5 osi Rozwój infrastruktury ochrony środowiska - w zakresie projektów związanych ze wzmacnianiem potencjału Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, jako ośrodka badań, a realizowanych w formule partnerstwa - został wprowadzony zapis o dopuszczalności, by część projektu miała charakter dydaktyczny, - w ramach 6 osi priorytetowej i wskaźników kontekstowych.
Dodatkowe proponowane zmiany dotyczyły wprowadzenia nowego rozdziału do RPO, podsumowującego jego przegląd i renegocjacje oraz modyfikacje tabel finansowych i aktualizacje programu o informacje odnoszące się do zidentyfikowanych w Małopolsce trendów demograficznych.
Ostatnim, przedłożonym członkom Komitetu, tematem była prezentacja badania ewaluacyjnego „Ocena wpływu projektów realizowanych w ramach 1 osi priorytetowej Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy w ramach MRPO”. Badanie ewaluacyjne przeprowadzono w ramach pakietu badań składających się na ocenę śródokresową MRPO w okresie kwiecień-lipiec 2011 roku, a jego celem była ocena bieżąca postępu we wdrażaniu 1 osi priorytetowej oraz rekomendacje dla prac nad nowym programem regionalnym 2014-2020. Badanie składało się z trzech części: oceny wpływu realizowanych projektów na osiąganie założonych celów z uwzględnieniem przyjętych warunków i zasad realizacji, oceny wpływu interwencji na wzmacnianie regionalnego potencjału i niwelowanie barier w zakresie edukacji, nauki i społeczeństwa informacyjnego oraz analizy strategicznej interwencji w kontekście ukierunkowania interwencji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.
Powyższe informacje pochodzą od Pana Piotra Rymarowicza, członka KM RPO w województwie małopolskim, z Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.
Źródło: Informacja własna OFOP