22. WATCH DOCS: "Syndrom Hamleta" i "Delicado. Obronić las" zwycięzcami festiwalu [patronat ngo.pl]
W sobotę wieczorem, 10 grudnia 2022, odbyła się ceremonia zakończenia 22. edycji festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Główna nagroda w Konkursie Głównym powędrowała w ręce twórców „Syndromu Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.
Z kolei wyróżnieniami jurorzy nagrodzili filmy: „Jak zabić dziennikarza” oraz „Rekonstrukcja inwazji”.
W Zielonym Konkursie nagrodzono film „Delicado. Obronić las”, a wyróżnienie otrzymał film „Nasze serca biją w rytm eksplodujących gwiazd”.
„Syndrom Hamleta” „to wnikliwy filmowy obraz społeczeństwa walczącego o przetrwanie w obliczu inwazji, dokument, który opisuje tą walkę z niezwykłą pod każdym względem mocą” - uzasadnili swój wybór jurorzy Konkursu Głównego:
- Joseph Cutts - Kurator i artysta zajmujący się instalacjami wideo
- Max Tuula - estoński producent filmowy
- Oleksiy Radynski - ukraiński filmowiec mieszkający w Kijowie, współzałożyciel ukraińskiego wydania Krytyki Politycznej.
- Anna Zamecka - Reżyserka i scenarzystka. Członkini Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Autorka wielokrotnie nagradzanego filmu KOMUNIA.
Jurorami Zielonego Konkursu byli:
- Diana Lelonek - artystka wizualna
- Dominika Lasota - aktywistka klimatyczna
- Iwo Łoś - socjolog i aktywista
Tak uzasadniali oni nagrodę dla „Delicado. Obronić las”: „Reżyser filmu, Karl Malakunas, zabiera nas na dosłownie pierwszą linię frontu nierównej walki, jaką mieszkańcy i mieszkanki filipińskiej wyspy Palawan toczą w obronie pierwotnego lasu oraz swojego miejsca na Ziemi. Pochodzący z lokalnej społeczności aktywiści i aktywistki, ryzykują własnym życiem przeciwstawiając się siłom kapitału i oligarchom, którzy wycinają lasy i zalewają je asfaltowymi drogami, chcąc zmienić tamtejszy “raj na ziemi” w centrum przemysłu drzewnego i turystyki masowej.
W czasach, w których dbanie o nasze bezpieczeństwo, o podstawowe prawa, o zachowanie tego, co najcenniejsze, staje się coraz trudniejsze, tym bardziej istotne stają się historie osób, które wytrwale stawiają czoła niesprawiedliwości, nawet w najbardziej beznadziejnych warunkach. Nagroda w zielonym konkursie jest także wyrazem szacunku do - emanujących namysłem i nadzieją - bohaterek i bohaterów filmu i ich lokalnej społeczności, od której możemy uczyć się samoorganizacji, determinacji, kreatywności i hartu ducha.
Film dedykowany jest setkom zamordowanych obrońców przyrody na całym świecie. Chcemy, aby ta nagroda była naszym hołdem wobec wszystkich tych, którzy polegli w tej nierównej walce. Po filipińsku „delikado” oznacza jednocześnie niebezpieczeństwo i kruchość. Mamy nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu, więcej z nas dostrzeże skalę niebezpieczeństwa jakie przed nami, ale też zdecyduje się podjąć działania, by to, co kruche, ochronić. Moment na to nie mógł być lepszy.”
Podczas zakończenia 22. edycji WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie została również przyznana pierwsza Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca - nagroda organizacji społecznych dla pomagających pomagającym - za wyjątkowe wsparcie dla osób działających na rzecz praw człowieka. Otrzymała ją dr Hanna Machińska.
Patronem nagrody jest opozycjonista i działacz społeczny, Henryk Wujec a jej organizatorem Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.
Odsłona kinowa 22. WATCH DOCS zakończyła się, ale już od dziś zapraszamy na platformę player.pl, gdzie, do końca roku, można bezpłatnie oglądać kolekcję specjalną WATCH DOCS.
Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 25 polskich miastach, festiwal on-line, projekt WATCH DOCS Zrób to sam oraz WATCH DOCS Belarus.
Organizatorem MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka