22. edycja WATCH DOCS: "Młoda Białoruś" - Nagroda Publiczności oraz kolekcja player.pl [patronat ngo.pl]
Poznaliśmy wyniki głosowania widzów 22. edycji festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Z wielką przyjemnością możemy ogłosić, że tegoroczną Nagrodę Publiczności otrzymali twórcy filmu „Młoda Białoruś”, Łukasz Ruciński, Patryk Szczepaniak. https://watchdocs.pl/watch-docs/2022/program/mloda-bialorus,18749928.
Na kolejnych miejscach w głosowaniu publiczności znaleźli się:
– Boylesque - reż. Bogna Kowalczyk https://watchdocs.pl/watch-docs/2022/program/boylesque,18749928
– Delikado. Obronić las. - reż. Karl Malakunas https://watchdocs.pl/watch-docs/2022/program/delikado-obronic-las-,18749928
– Odwrót - reż. Matthew Heineman https://watchdocs.pl/watch-docs/2022/program/odwrot,18749928
– Smak delfina - reż. Vincent Kelner https://watchdocs.pl/watch-docs/2022/program/smak-delfina,18749928
Do końca roku na platformie player.pl można znaleźć specjalną, bezpłatną kolekcję WATCH DOCS. Znalazły się w niej jedne z najciekawszych filmów ostatnich lat, ulubieńcy publiczności oraz jeden, wybrany tytuł z tegorocznej 22. edycji festiwalu:
– O zwierzętach i ludziach - reż. Łukasz Czajka - historia małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich, opiekunów warszawskiego zoo, ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, ukazana nie tylko poprzez niepublikowane materiały archiwalne i fragmenty pamiętników Antoniny - ale również poprzez perspektywę zwierząt mieszkających w ogrodzie zoologicznym. Reżyser pozwala wybrzmieć uniwersalnemu pytaniu o to, czym jest człowieczeństwo.
– Zielone kłamstwa - reż. Werner Boote - Ekologiczne produkty: sposób na ocalenie świata przed katastrofą, czy sprytny marketingowy chwyt, napędzający konsumpcję? Werner Boote analizuje w swoim filmie rynek „zielonych” dóbr – począwszy od artykułów spożywczych a skończywszy na elektrycznych samochodach.
– Biały świat według Daliborka - reż. Vit Klusák - Dalibor K., robotnik koło czterdziestki, mieszkający z matką Vĕrą w bloku, w małym morawskim mieście, twórca amatorskich parodii horrorów i gniewnych piosenek, którymi dzieli się w Internecie, jest neonazistą. Nieśmiało randkuje z Janą i nie może wybaczyć matce sprowadzenia do domu nowego partnera, który jednak z czasem wkrada się w jego łaski, wygłaszając coraz ostrzejsze ksenofobiczne deklaracje.
– Nature Is My Homeland - reż. Marek Gajczak - Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. ©KFF 2021
– Punkt zapalny - reż. Wojtek Jankowski - Nie ma chyba w dzisiejszej Polsce symbolu równie silnie dzielącego społeczeństwo, co prastary znak przymierza, zgody i harmonii – tęcza. Julita Wójcik tworzyła swoją tęczową instalację artystyczną w pogodnej i inspirującej atmosferze Domu Pracy Twórczej Wigry, z myślą o wielu znaczeniach i konotacjach przywoływanego symbolu – wszystkich pozytywnych. Wkrótce jednak, gdy kolorowy i łączący w zamierzeniu prezent dla utrudzonego społeczeństwa stanął na warszawskim Placu Zbawiciela, okazał się dla niektórych podarunkiem nie do przyjęcia. Jednoznacznie skojarzona z ruchem LGBT Tęcza w Warszawie płonęła siedem razy.
– Zapytaj seksperta - reż. Vaishali Sinha - „Moja żona ma dziwny nawyk dodawania gościom do herbaty kilku kropel swojego moczu - to ją podnieca, czy to bezpieczne?"- to jedno z najdziwniejszych pytań, jakie dostał 93-letni indyjski odpowiednik Michaliny Wisłockiej. "Ludzie myślą, że wymyślam te wszystkie pytania, ale to byłoby za dużo jak na jednego człowieka" – komentuje dr Watsa, tytułowy sekspert. Bohaterem filmu jest pełen humoru i elegancji starszy pan o postępowych poglądach i nowoczesnej wiedzy.
– Nieplanowane - reż. Tessa Louise Pope - W Polsce podjęto właśnie próbę zaostrzenia i tak już restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego. Tymczasem w Holandii jedyną walką, jaką muszą stoczyć kobiety na tym polu, jest walka wewnętrzna – podjęcie osobistej decyzji o tym, czy są gotowe na macierzyństwo, czy nie. Kiki, Eva i Chrisey zdecydowały się na przerwanie nieplanowanej ciąży. Szczerze opowiadają o emocjach, jakie towarzyszyły im w tym ważnym i bardzo trudnym dla nich czasie.
– Adopciaki - reż. Saskia Gubbels - Największe schronisko dla zwierząt w Holandii. Każdy dzień wypełniają tu te same czynności – sprzątanie, karmienie, konsultacje weterynaryjne, treningi i testy behawioralne. Ponure wnętrza kontrastują z poświęceniem pracowników i wolontariuszy, którym przyświeca wspólny cel – znaleźć jak najlepsze domy dla swoich podopiecznych: porzuconych psów, kotów, gryzoni i ptaków. Obserwujemy zmagania tych zwierząt, widzimy, jak bliską relację nawiązują z opiekunami i kibicujemy ich postępom. Nie każda historia ma jednak szczęśliwe zakończenie. Niektóre przypadki są szczególnie trudne, a holenderski system ochrony zwierząt domowych jest nieubłagany.
Organizatorem MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka