160-osobowa delegacja RAZEM '89 na obchodach 20-lecia obalenia Muru Berlińskiego.
Liczące tysiąc kostek o wymiarach 1 na 2,5 metra domino, którego pierwsze elementy przewróci Lech Wałęsa, zostanie ustawione wzdłuż dawnej linii dzielącej Berlin na część wschodnią i zachodnią. Z inicjatywy Domu Spotkań z Historią i Urzędu m.st. Warszawy dwie pierwsze kostki będą pochodzić z Polski. Znajdujące się na nich symbole wybrali warszawiacy w zorganizowanym w czerwcu plebiscycie. Będa to: robotnik przypominający Lecha Wałęsę, samochód Warszawa, logo „Solidarności” i zamyślony Papież Jan Paweł II. Kostki pomalowali znani artyści, m.in. Przemysław „Trust” Truściński.
Ważnym polskim akcentem berlińskich obchodów będzie spotkanie młodych Polaków z ich rówieśnikami z Niemiec. Będzie ono okazją do nawiązania kontaktów, poszerzenia wiedzy o historii najnowszej i podzielenia się historycznym doświadczeniem obu krajów. Stanowić będzie także forum do dyskusji o doświadczeniach pokolenia uczestników wydarzeń sprzed 20 lat - dziadków i rodziców - oraz o perspektywach wspólnych działań. Młodzi wezmą udział w lekcjach historii i projektach artystycznych.
Spotkania młodzieży szkolnej będą odbywały się w czterech szkołach w Berlinie. Studenci planują swoje spotkania z udziałem przedstawicieli organizacji studenckich (m.in. JULIS) na uczelniach. Młodzież wspólnie zwiedzi Berlin.
9 listopada delegacja młodzieży z Polski weźmie udział we wspomnianym wyżej happeningu „Razem zmieniliśmy Europę – Wir Haben Europa gemeinsam verandert” oraz - pod sztandarami RAZEM '89 – GEMEINSAM - będzie towarzyszyć Lechowi Wałęsie w kluczowych momentach oficjalnych uroczystości.
Projekt przygotowany we współpracy m.in. z: Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ambasadą Polską w Berlinie, Wydziałem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Domem Spotkań z Historią, Projekt: Polska oraz partnerami Inicjatywy Razem '89.
Źródło: Inicjatywa Razem '89