Do połowy października 6362 organizacje pożytku publicznego (OPP) wywiązały się z obowiązku przesłania do Departamentu Pożytku Publicznego (DPP) sprawozdań merytorycznych i finansowych. A 181 organizacji przesłało wymagane dokumenty po terminie. Wynika z tego, że około 2 tys. organizacji wypadnie w 2011 roku z wykazu uprawnionych do pozyskiwania 1% podatku.
Jednak – zgodnie z obowiązującym jeszcze prawem – brak sprawozdania w bazie na stronie DPP nie jest podstawą do wyciągania konsekwencji wobec organizacji. Nadal bowiem obowiązują przepisy, zgodnie z którymi ukarane mogą być tylko te OPP, które nie prześlą do Departamentu sprawozdań w formie papierowej. Te organizacje, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym miały na to czas maksymalnie do 15 lipca 2011 r. Pozostałe mają na to 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Abolicji nie będzie
Organizacje pożytku publicznego, które nie prześlą sprawozdań w terminie, nie znajdą się w wykazie OPP uprawnionych do pozyskiwania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 rok. Z danych Departamentu Pożytku Publicznego wynika, że będzie to około 2 tys. organizacji.
– Właśnie wysyłamy jeszcze jeden monit do organizacji, które nie przesłały sprawozdania, a być może mają inny rok obrotowy i przypominamy, że mają jeszcze 30 dni, aby wypełnić obowiązek – powiedział nam Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego. – Nie przewidujemy abolicji dla spóźnialskich, takiej jak w roku ubiegłym. Tym bardziej, że podejmowaliśmy wiele działań przypominających OPP o obowiązkach sprawozdawczych.
Jego zdaniem efektem tych działań będzie także weryfikacja całej bazy OPP.
– Być może część z tych organizacji po prostu już nie działa – mówi K. Więckiewicz.
Pierwsza wersja wykazu OPP uprawnionych do pozyskiwania 1% podatku za 2011 rok ma zostać opublikowana nie później niż 15 grudnia 2011 r.
DPP dokłada starań
Departament przypominał o obowiązkach sprawozdawczych organizacji pożytku publicznego na swej stronie internetowej, a także rozesłał stosowaną informację do tych OPP, które podały adresy e-mail w bazie ngo.pl.
Organizacje, które chcą się dowiedzieć, czy ich sprawozdanie dotarło do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mogą się kontaktować z Wydziałem Prawnym i Nadzoru DPP. Jego pracownicy na bieżąco udzielają odpowiedzi na zapytania telefoniczne, mailowe i pisemne i informują, czy dana organizacja wypełniła obowiązek, bądź jakie kroki może podjąć w celu wyjaśnienia sytuacji związanej z wykazem.
– W przypadku złożenia przez organizację niekompletnych sprawozdań DPP wzywał do uzupełnienia braków lub przesłania korekty sprawozdania – poinformował nas Paweł Cymer z Departamentu Pożytku Publicznego. – Niektóre organizacje nie odpowiedziały na wezwania od czerwca 2010 r., pomimo tego pracownicy Departamentu wykonywali telefony do tych organizacji, aby przypomnieć o uzupełnieniu sprawozdania.
W przyszłym roku sprawozdawczość łatwiejsza
Od przyszłego roku wymagania dotyczące przesyłania i publikacji sprawozdań będą prostsze i bardziej jednoznaczne. Zgodnie z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego uchwaloną w sierpniu, organizacje pożytku publicznego będą obowiązane do zamieszczania zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności w elektronicznej bazie sprawozdań OPP prowadzonej przez Departament Pożytku Publicznego, a nie wywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkować wykreśleniem z wykazu uprawnionych do pozyskiwania 1%. Nie będzie trzeba już zatem przesyłać dokumentów w formie papierowej. A wyniki wyszukiwania podawane przez bazę będą wiarygodną informacją dla podatników zainteresowanych sprawozdaniami OPP.
Doprecyzowany został także termin złożenia sprawozdań: przepisy wskazują wprost na datę 15 lipca dla organizacji, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym oraz 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego dla organizacji o innym roku obrotowym.
Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2012 roku.
Źródło: inf. własna