Głównym celem projektu Fundacji Akademia Obywatelska jest utworzenie i upowszechnienie modelu instytucjonalnego systemu wsparcia dla rozwoju ekonomii społecznej na terenie województwa podkarpackiego
Ekonomia społeczna to nowy sposób na samodzielność i niezależność podmiotów, które prowadząc działalność gospodarczą łączą cele biznesowe z troską o los osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kluczowa zasadą ekonomii społecznej jest prymat dobra wspólnego, dobra lokalnej społeczności i działań nakierowanych na ludzi nad maksymalizacją zysku. Warto podkreślić, że wdrażane przez trzeci sektor rozwiązania w zakresie usług publicznych są na ogół bardziej efektywne i celowe od aktywności podejmowanej przez jednostki samorządu terytorialnego. Wynika to po części z faktu, że działania jednostek gminnych czy powiatowych na rzecz osób marginalizowanych ograniczają się na ogół do zadań wprost wynikających z ustaw o pomocy społecznej, o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Sytuację pogarsza brak zrozumienia dla założeń ekonomii społecznej – jej podmioty zarówno przez administrację samorządową jak i inne sektory polskiej gospodarki nie są postrzegane jako partner, ale jako rywal, któremu nie należy pomagać. Problem nie leży jednak po stronie formalnej, lecz mentalnej, co wynika z braku tradycji i dobrych wzorców w tej materii. Kolejnym problem jest brak wypracowanych modelowych rozwiązań proceduralnych i organizacyjnych na poziomie gminnym i powiatowym, sprzyjających powstawaniu i skutecznemu funkcjonowaniu inicjatyw z zakresu przedsiębiorczości społecznej. Niezbędne jest wypracowanie mechanizmów wsparcia, a zwłaszcza zasad współpracy różnych podmiotów, które doprowadzą w przyszłości do zwiększenia liczby i skuteczności działania przedsiębiorstw ekonomii społecznej. Odpowiedzią na tę sytuację jest projekt 2+2=5 Razem możemy więcej w ekonomii społecznej, realizowany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Fundację Akademia Obywatelska w ramach PO Kapitał Ludzki finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu jest utworzenie i upowszechnienie modelu instytucjonalnego systemu wsparcia dla rozwoju ekonomii społecznej na terenie województwa podkarpackiego. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez:
- promocję ekonomii społecznej i podmiotów z nią związanych
- popularyzację tworzenia partnerstw w celu wypracowania modeli wspierania ekonomii społecznej
- podnoszenie wiedzy i umiejętności pracowników i kadry zarządzającej instytucjami rynku pracy i integracji społecznej oraz podmiotów ekonomii społecznej w zakresie budowania partnerstw.
Grupą docelową projektu są instytucje rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej, podmioty ekonomii społecznej z terenu woj. podkarpackiego, w tym zwłaszcza organizacje działające w obszarze szeroko rozumianych usług socjalnych i pomocy społecznej.
W ramach projektu zostanie przeprowadzona szeroko zakrojona akcja informacyjna, połączona z cyklem konferencji, paneli dyskusyjnych poświęconych budowaniu partnerstw, korzyściom i problemom związanych z wdrażaniem zasad ekonomii społecznej. Akcja ta zostanie wsparta publikacjami: „Album Dobrych Praktyk o Partnerstwie”, „Podręcznik dla lokalnych animatorów i liderów”, „Podręcznik zakładania i rejestracji Spółdzielni Socjalnych” oraz stroną internetową. Istotnym elementem projektu będzie utworzenie w kilku miastach województwa Punktów Informacji Ekonomii Społecznej (PIES).
W wyniku realizacji projektu powstaną m.in. lokalne i regionalne partnerstwa, zostaną również opracowane programy działań wspierających ekonomię społeczną, ponadto 180 osób zdobędzie wiedzę niezbędną do tworzenia partnerstw i działania w obszarze ekonomii społecznej.
Źródło: Fundacja Akademia Obywatelska