Rozmowy o przyszłości Europy, eksperci i wybitni goście - a także wyścigi smoczych łodzi i poznawanie kultur krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Po raz 15. w Willi Decjusza odbyła się Letnia Szkoła Wyszehradzka w Krakowie.
Oprócz wycieczek tematycznych po Krakowie, zwiedzania połączonego z poznawaniem historii Małopolski studenci wzięli także udział w wyścigu smoczych łodzi, tradycyjnym “multiCOOltural party” i obchodach 15-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Uroczystości związane z jubileuszem Szkoły uświetnił koncert oraz projekcja oskarowego filmu “Syn Szawła” wraz ze spotkaniem z dyrektorem artystycznym produkcji Laszlo Rajkiem.
Historia Letniej Szkoły Wyszehradzkiej
- Letnia Szkoła Wyszehradzka realizowana corocznie od 2002 r. w otwartej formule V4+ została uznana za projekt flagowy V4 i zamieszczonej na Mapie Wydarzeń Wyszehradzkich przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
- Unikalna inicjatywa edukacyjna w skali makroregionu adresowaną do studentów i absolwentów szkół wyższych oraz młodych menedżerów z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Ponad 600 absolwentów z ponad 20 krajów.
- Rozpoznawalność i poziom Szkoły potwierdza liczba aplikujących kandydatów (w 2015 r. ponad 450 zgłoszeń z 23 krajów, 10 kandydatów na jedno miejsce).
- Przyznanie prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej przez czterech ministrów kultury krajów Grupy Wyszehradzkiej (2012) w uznaniu wyjątkowości i osiągnięć programu.
- Przez kolejne edycje szkoły gościliśmy grono wybitnych ekspertów: Andrej Bán, Ol’ga Gyárfášová, Michal Hvorecký (Słowacja), András Forgách, Anna Lengyel, Tamás Pál (Węgry), Aleksander Kaczorowski, Adam Rotfeld, Andrzej Stasiuk (Polska), Václav Burian, Martin Ehl, Alexander Vondra (Czechy), Mykola Ryabchuk (Ukraina), Stanislav Shushkevich (Białoruś), Timothy Garton Ash, Norman Davies (W. Brytania), Milena Dragicević-Sesić (Serbia), Uni Wikan (Norwegia).
Autor zdjęć: Paweł Mazur Fotografia.
Źródło: Stowarzyszenie Willa Decjusza