14 marca zbiórki publiczne kończą 4 lata! Ostatnie takie urodziny?
Ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych została uchwalona 14 marca 2014 r. Z tej okazji przypominamy, na czym polegają powstałe 4 lata temu przepisy, w jakiej atmosferze tworzona była regulacja oraz co dziś może stać się ze zbiórkami.
Rok 2014: Aby zbiórki kontrolowali obywatele, nie politycy
Jednym z fundamentalnych założeń nowej ustawy było przeniesienie uprawnień kontrolnych na obywateli. Wcześniej kontrolę nad zbiórkami sprawowała administracja państwowa różnych szczebli. Zdarzały się arbitralne odmowy oraz siłowe próby monitorowania działań, które zbiórkami nie były (np. internetowy apel o przekazywanie darowizn na konto).
Ochojska: Ustawa o zbiórkach (...), Zliberalizowane zbiórki publiczne [wywiad], Szukajmy dla zbiórek złotego środka
Projektując nowe przepisy wskazano, że zbiórka publiczna tworzy relację między zbierającym a darczyńcą - osobą, która wrzuca pieniądze do puszki. Wciskanie się Państwa w tę relację jest zbędne. To darczyńca jest zainteresowany komu daje swoje pieniądze i jak zostaną one wykorzystane. Powinno mu się tylko umożliwić dostęp do informacji. Taki dostęp daje portal gromadzący dane organizatorów, konkretnych zbiórek i sprawozdania. Państwo wycofało się oddając pole obywatelom.
Zgłaszanie i sprawozdawanie zbiórek publicznych w internecie
Przypominamy, jak należy zgłaszać i sprawozdawać zbiórki.
Co jest zbiórką publiczną? Gdzie należy ją zgłosić? Jak wygląda formularz zgłoszenia?
Co jest, co nie jest zbiórką publiczną [infografika]
Rok 2018: Aby zbiórki kontrolowali politycy, nie obywatele
Czy w 2018 r. pożegnamy się z wyjątkową jakością jaką stworzyła ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Czy decyzje o tym na co można zbierać, powrócą do administracji publicznej – do pochodzącego z politycznego nadania ministra?
W czwarte urodziny nowych zbiórek takie zagrożenie stwarza pomysł zgłoszony przez ministra Joachima Brudzińskiego. Organizacje pozarządowe są zgodne, że nie jest to dobry pomysł. Mimo to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji forsuje swój projekt, bo chce mieć narzędzia, które pozwolą rządowi interweniować, kiedy media zagraniczne piszą o Polsce źle, z powodu jakiejś kontrowersyjnej zbiórki (takich argumentów używa przedstawiciel ministerstwa na spotkaniu z organizacjami).
Czy w kolejnym roku będziemy świętować 5 urodziny nowych zbiórek, czy wróci stare? W jakimś stopniu zależy to też od zaangażowania tysięcy NGO, które na co dzień korzystają z tej formy ofiarności publicznej.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)