14 lutego to święto serc, nie tylko tych co kochają, ale też tych, które biją dzięki polskim lekarzom, którzy operują serca najmniejsze – serca dzieci.
14 lutego to Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca.
Dzień Św. Walentego w wielu krajach obchodzony jest również, jako Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca.
W 1999 roku Amerykanka Jeanne Imperati, matka dziecka urodzonego ze złożoną wadą serca, wpadła na pomysł obchodzenia co roku Dnia Wiedzy o Wadach Serca po to, aby informować o problemie wad wrodzonych, możliwości ich leczenia oraz roli wczesnego diagnozowania.
W Polsce propagowaniem tego święta zajmuje się Fundacja Serce Dziecka, która na co dzień pomaga dzieciom z wadami serca.
Misją Fundacji Serce Dziecka jest:
- propagowanie wiedzy o wrodzonych wadach serca, ich diagnozowaniu i leczeniu
- wsparcie dzieci z wadami serca i ich rodzin
- współpraca z ośrodkami medycznymi i innymi organizacjami
Corocznie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca, 3 z nich wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Polscy kardiochirurdzy wykonują ponad 4000 operacji rocznie.
Wady serca są najczęstszymi wadami wrodzonymi u dzieci. Wiele z nich można wykryć podczas badań USG ok. 20 tygodnia ciąży, dlatego Fundacja Serce Dziecka tak wiele uwagi poświęca na propagowanie badań USG u kobiet w ciąży. Dzięki wczesnej diagnozie istnieje możliwość zaplanowania leczenia z kardiologami i kardiochirurgami oraz przygotowania się do narodzin dziecka z wadą serca.
Rodzice, którzy spodziewają się lub wychowują dziecko z wadą serca wiele cennych informacji mogą znaleźć wydanej przez Fundacje książce „Dziecko z wadą serca – poradnik dla rodziców”.
Działalność Fundacji Serce Dziecka to przede wszystkim pomoc dzieciom z wadami serca i ich rodzinom. Dla dziecka po operacji najważniejsza jest obecność rodzica – Fundacja finansuje dojazdy i pobyt rodzica przy dziecku w szpitalu, a także wypożycza sprzęt medyczny aby dziecko mogło być w domu a nie w szpitalu. Fundacja aktywnie działa na rzecz zwiększenia ilości miejsc w ośrodkach kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej.
Działania Fundacji można wesprzeć przekazując 1% swojego podatku.
Źródło: Fundacja Serce Dziecka