Warszawska Rada Pożytku spotkała się na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu niemal w pełnym składzie. Zabrakło jedynie radnej z klubu PiS. Rozmawiano m.in. o kontrowersyjnym pomyśle władz Śródmieścia na wykorzystanie projektów z budżetu partycypacyjnego, o nowych zespołach roboczych, procedurze konkursowej, generatorze wniosków i konsekwencjach zmian w prawie krajowym dla warszawskich organizacji.
Opiniowanie dokumentów i delegowanie przedstawicieli
Na wrześniowym posiedzeniu Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w statucie schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Ponadto Rada wydelegowała przedstawicieli i ekspertów do zespołów roboczych:
- Do zespołu sterującego Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020 (PRW) wskazano Ewę Kolankiewicz, Martę Lewandowską i Andrzej Mrowca. Strona miejska wskaże swoich przedstawicieli na następnym posiedzeniu Rady.
- Do zespołów roboczych, które będą analizować uwagi, jakie spłyną w czasie konsultacji trzech programów miejskich – Programu Przeciwdziałania Narkomanii, Programu Przeciwdziałania Zakażeniom HIV i Działań na rzecz Osób Żyjących z HIV/AIDS oraz Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy, Rada wydelegowała: Tomasza Harasimowicza (do pierwszych dwóch) i Annę Gierałtowską (do trzeciego).
- Dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Tomasza Pactwę dołączono do reaktywowanego zespołu ds. konkursu S3KTOR. Ma on się zająć uwagami dotyczącymi rozbudowania formuły konkursu.
Strategia rozwoju miasta będzie aktualizowana
Roczny program współpracy i budżet na rok 2016
Już w październiku (dokładnie: 15 października) na posiedzeniu Rady Warszawy powinien być rozpatrywany Roczny program współpracy na rok 2016. Do tego czasu powinien być zamknięty ostateczny kształt dokumentu. Konsultacje właśnie się zakończyły (10 września). Nad zgłoszonymi uwagami będzie pracował zespół roboczy. Jeśli uwagi te będą miały fundamentalny lub wywołujący kontrowersje charakter Rada spotka się na dodatkowym posiedzeniu 23 września.
Elementem rocznego programu jest kwota, która UM Warszawa przeznaczy na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Informacje o kwocie WRP ma uzyskać na następnym posiedzeniu.
Konsekwencje nowelizacji ustawy o pożytku
Dzięki uchwalonej niedawno przez sejm nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zmieniły się zapisy w paragrafie 16. Jego interpretacja w starym brzmieniu, dokonana przez UM Warszawa, była przyczyną kłopotów w realizacji zadań publicznych (tj. w podzlecaniu części projektu firm i zatrudnianiu osób samozatrudnionych w dotowanych przez miasto projektach).
W związku ze zmianą tego przepisu Centrum Komunikacji Społecznej ma przygotować nowe zapisy do ogłoszeń konkursowych i do wzoru umowy – mają one być stosowane już w konkursach ogłoszonych jesienią. Ustalono, że o zasadności podzlecania mają decydować komisje konkursowe przy opiniowaniu ofert. Co z projektami, które właśnie trwają? W uzasadnionych przypadkach można aneksem zmienić zapisy umowy, dopuszczając podzlecanie.
Procedura konkursowa i generator
Rada została poinformowana o tym, na jakiem etapie znajdują się prace nad tzw. „procedurą konkursową” oraz generatorem wniosków. „Procedura konkursowa” to bardzo ważny dokument (zarządzenie Prezydenta) instruujący w jaki sposób należy ogłaszać konkursy dotacyjne, podpisywać umowy, przyjmować sprawozdania i przeprowadzać kontrole. Jeszcze w poprzedniej kadencji Rady zespół roboczy ds. procedury konkursowej został podzielony na trzy grupy tematyczne, które nie spotkały się i nie podjęły żadnych prac. Odbyły się spotkania wewnętrzne urzędników o charakterze warsztatowym, podczas których zebrano uwagi dotyczące obecnych zasad i zebrano je w raporcie. Rada zaapelowała o intensyfikację prac.
Kolejną ważna dla NGO sprawą jest generator wniosków, czyli elektroniczny system składania przez internet ofert na konkursy dotacyjne. Miał on ułatwić komunikację z urzędem i ograniczyć błędy formalne popełniane w formularzu. Poinformowano, że nadal trwają prace nad jego usprawnieniem i rozbudowaniem funkcjonalności, tak aby mógł być on stosowany do wszystkich konkursów. Przeprowadzono testy obciążeniowe, które wypadły pomyślnie. Pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Marcin Wojdat poprosił CKS o informacje o występujących błędach krytycznych.
W związku z niepewnym losem nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach powrócił temat opiniowania statutów przez miejskie Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich (BAiSO). Zdaniem organizacji nadal występują nieprawidłowości w tym zakresie. Marcin Wojdat zobowiązał się do sprawdzenia tych głosów.
Sprawy komisji dialogu społecznego
Za niepokojące Rada uznała propozycje władz Śródmieścia, które zasugerowały, aby na projekty z obszaru kultury, które zostały przyjęte w ramach budżetu partycypacyjnego ogłosić konkursy dotacyjne dla NGO. Tłumaczono to tym, że ważny jest głos mieszkańców, którzy zgłosili dany projekt. Rada się sprzeciwia organizowaniu konkursów w ten sposób, tłumacząc, że konkursy powinny wynikać ze strategii i polityki kulturalnej, a nie być realizacją pomysłów pojedynczych osób lub też plebiscytem. Dyskusje na ten temat będą kontynuowane.
Posiedzenie WRP odbyło się 9 września 2015 roku.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)