Blisko 120 przyznanych certyfikatów to efekt zakończonych kursów gender mainstreaming organizowanych przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie w ramach projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia”. W trakcie zajęć przeszkolono kadrę instytucji i przedsiębiorstw w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć.
Kursy organizowane przez WSP TWP w Warszawie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W zajęciach brały udział osoby mające wpływ na politykę zatrudnienia, czyli właściciele firm, kadra zarządzająca przedsiębiorstw, przedstawiciele działów kadr i HR.
Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele administracji państwowej, prywatni przedsiębiorczy i członkowie organizacji pozarządowych.
Zajęcia prowadziła doświadczona trenerka z fundacji Feminoteka - Ewa Rutkowska. Zajęcia miały formę dwudniowych warsztatów, których w ciągu trwania całego zadania odbyło się osiem.
- Wyraźnie można zaobserwować wzrost zainteresowania problematyką równouprawnienia płci zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet - mówi Katarzyna Grewińska zajmująca się rekrutacją w ramach kursów - otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od osób z różnych środowisk, które chciały wziąć udział w zajęciach. Większa świadomość problemu gwarantuje zwiększenie równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, czym są stereotypy związane z płcią, jakie są ich rezultaty i jak je przełamywać. Słuchacze dowiedzieli się również na czym polegają i jak przeciwdziałać negatywnym zjawiskom, takim jak:
- Lepka podłoga - czyli zatrudnianie ze względu na płeć osób w zawodach o niskim prestiżu społecznym, dających niewielką możliwość awansu.
- Szklany sufit - „niewidzialne” bariery, tworzone przez stereotypy męskości i kobiecości, ograniczające możliwości awansu płeć kobiet na wyższe stanowiska w firmach, instytucjach, czy też w polityce;
- Szklane ściany - utrudnianie awansu ze stanowiska pomocniczego na stanowisko kierownicze świadomie lub nieświadomie spowodowane stereotypami przypisywanymi płci pracownika;
- Szklane ruchome schody - szybsze i łatwiejsze awansowanie mężczyzn pracujących w zawodach tradycyjnie uważanych za kobiece.
Do zainteresowania kursem przyczynił się również wysoki poziom zajęć. Szczególnie interesująca była forma warsztatu przyjęta przez prowadzącą.
- Szkolenie zostało ocenione bardzo pozytywnie przez uczestników - mówi Anna Mazur specjalistka ds. monitoringu i ewaluacji projektu "Przedsiębiorcza Uczelnia" - uczestnicy uznali, że szkolenie trwało odpowiednio długo (93% wskazań), a ponad połowa z nich (66%) uznała, że dzięki niemu uzyskali przydatną wiedzę. Całe szkolenie zostało natomiast ocenione przez uczestników na "5+" w sześciostopniowej skali ocen.
Tak wysokie oceny skłoniły władze uczelni do otwarcia studiów podyplomowych z zakresu tematyki gender.