(PAP) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski ogłosił listę 11 polskich miast, które zostały oficjalnie zakwalifikowane do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Są to: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Nabór aplikacji do konkursu zakończył się 30 sierpnia.
- Wszystkie złożone wnioski są na bardzo wysokim poziomie, spełniają wszelkie oczekiwania stawiane przez organizatorów konkursu, zawierają te elementy, które powinny zawierać: opis projektu, hasło, budżet, źródła pokrycia wydatków - mówił podczas konferencji prasowej minister.
Zdrojewski zwrócił uwagę, że wnioski są bardzo zróżnicowane, a wśród złożonych aplikacji są bardzo rozbudowane i maksymalnie skompensowane. Najlżejszy wniosek waży zaledwie 0,54 kg, najcięższy - prawie 3 kg, najmniejszy objętościowo ma 110 stron, najbardziej obszerny - prawie 400.
Łączna kwota zadeklarowana przez wszystkie miasta przeznaczona na to, aby otrzymać tytuł w 2016 roku, to prawie 2 mld złotych na rozmaite inwestycje w kulturę.
Minister podkreślił, że cieszy go "zmiana świadomościowa" w podejściu do kultury kandydatów to tytułu ESK 2016. - We wszystkich wnioskach podkreślane jest - co jest absolutną nowością - że kultura jest źródłem rozwoju nie tylko gospodarczego, ale też jednym z najważniejszych znaków jakościowych – mówił Zdrojewski.
Na 12-13 października zaplanowano I etap konkursu, tzw. preselekcję, kiedy to miasta kandydujące będą miały szansę zaprezentowania swoich ofert przed specjalnie powołaną Komisją Selekcyjną, w której skład wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie. Rada UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski wskazały po dwie osoby, a komitet regionów - jedną. Minister kultury wytypował sześć osób. Lista ekspertów na razie jest objęta tajemnicą, minister zapowiedział, że wkrótce zostanie ujawniona.
Zdrojewski zapowiedział dokonanie zmiany regulaminowej. Polegać ma ona na tym, że minimalna liczba miast wybrana przez członków jury na krótką listę to trzy, a nie dwa, jak ogłaszano wcześniej i maksymalnie sześć, a nie cztery.
Miasta, zakwalifikowane przez Komisję Selekcyjną do II etapu Konkursu, czyli „selekcji końcowej” poznamy poprzez ogłoszenie tzw. „krótkiej listy” podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 13 października 2010 r.
W 2016 roku, razem ze zwycięskim miastem w Polsce, kulturalną stolicą Europy będzie wybrane miasto w Hiszpanii, gdzie również zakończono nabór aplikacji do Konkursu. Do rywalizacji o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” w Hiszpanii zgłosiły się Alcalá de Henares, Burgos, Cáceres, Córdoba, Cuenca, Donostia – San Sebastián, Málaga, Murcia, Oviedo, Palma de Mallorca, Las Palmas de Gran Canaria, Pamplona, Santander, Segovia, Tarragona, Zaragoza.
Konkurs o przyznanie tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” rozpoczął się 9 listopada 2009 r. i potrwa do II kwartału 2012 roku. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.